Podszywają się pod OLX. Kobieta straciła pieniądze

Podszywają się pod OLX. Kobieta straciła pieniądze

Oszustwa na portalach ogłoszeniowych przybierają na sile
Oszustwa na portalach ogłoszeniowych przybierają na sile
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | VORONA
Paweł Maziarz
19.08.2023 13:50, aktualizacja: 19.08.2023 16:24

Oszuści na portalach ogłoszeniowych stają się coraz sprytniejsi. Śląska Policja opisuje przykład przekrętu na pracownika OLX – brak zachowania podstawowych zasad ostrożności doprowadził jedną z użytkowniczek portalu do utraty blisko 15 tys. złotych.

Oszustwa na portalach ogłoszeniowych przybierają na sile. Już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach serwisu o przekrętach na OLX. Przestępcy internetowi są wyjątkowo sprytni, a brak zachowania zasad ostrożności i kliknięcia w fałszywe linki może doprowadzić do utraty pieniędzy.

Tym razem Śląska Policja opisuje nieco inny przykład oszustwa na portalu OLX. Jedna z mieszkanek Siemianowic Śląskich padła ofiarą wyłudzenia pieniędzy przez osobę podającą się za pracownika portalu ogłoszeniowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oszustwo na pracownika OLX

Sprawa zaczyna się od wystawienia przedmiotu w serwisie OLX. Oszuści byli wyjątkowo sprytni, bo dosłownie po kilku minutach od zamieszczenia ogłoszenia, kobieta otrzymała wiadomość SMS, by potwierdziła sprzedaż klikając w link do strony internetowej. Na podstawionej stronie znalazła się informacja, że z kobietą zaraz skontaktuje się pracownik portalu, aby mogła otrzymać natychmiastowy przelew.

Niedługo później z kobietą skontaktowała się oszustka, która podawała się za pracownika portalu. Ofiara została poproszona o podanie numeru karty bankomatowej, kodu CVV oraz daty ważności karty. Dodatkowo polecono zwiększenie limitów płatności metodą BLIK.

Po podaniu danych, z konta ofiary skradziono blisko 10 tysięcy złotych, a potem kolejne 5 tysięcy złotych. Pieniądze miały zostać zwrócone, ale tak się nie stało. Dopiero wtedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

OLX ostrzega przed oszustami

Policja przestrzega przed oszustami i zaleca zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisów ogłoszeniowych. Nie należy udostępniać innym osobom danych z kart bankomatowych czy kredytowych. Warto również pamiętać, aby nie wchodzić w nadesłane linki i nie otwierać podejrzanych e-mail.

Oszustwa na portalu OLX to prawdziwa plaga. Z tego też powodu serwis zamieścił na swoim blogu opisy demaskujące najpopularniejsze metody oszustów - przejrzenie wpisu może pomóc mniej doświadczonym użytkownikom uniknąć problemów podczas koszystania z platformy.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)