CCleaner Cloud: optymalizuj pracę wielu komputerów w chmurze

CCleaner Cloud: optymalizuj pracę wielu komputerów w chmurze

CCleaner Cloud: optymalizuj pracę wielu komputerów w chmurze
Redakcja
28.09.2015 12:14

Producent kolejnego znanego i cenionego oprogramowania zdecydował się na wykorzystanie chmury. Trafił do niej CCleaner wykorzystywany przez miliony użytkowników na całym świecie. Teraz użytkownicy mogą czyścić komputery ze śmieci i przyśpieszać ich działanie bez fizycznego dostępu do sprzętu, wystarczy połączenie internetowe i specjalny panel zarządzający.

Firma Piriform udostępniła na swoich stronach nową aplikację. Jest to niewielki klient usługi o nazwie CCleaner Cloud. Wystarczy założyć konto na stronie producenta, pobrać program, a następnie zalogować się w nim swoimi danymi. Ten rozpoczyna pracę w tle i na tym praca w zasadzie się kończy. Nie znajdziemy tutaj żadnego specjalnego interfejsu ani opcji uruchamianych bez połączenia z Internetem, jak ma to miejsce w przypadku zwykłej wersji desktopowej. Całością zarządzamy przez panel webowy, niezależnie od liczy posiadanych urządzeń.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po zalogowaniu się do panelu zauważymy, że usługa tak naprawdę łączy w sobie kilka popularnych aplikacji. Znajdziemy tu funkcje znane nie tylko z CCleanera, ale również przeznaczonego do monitorowania podzespołów Speccy i Defragglera stworzonego z myślą o szybkiej i skutecznej defragmentacji dysku twardego. Panel jest podzielony na kilka zakładek, najważniejszą z nich stanowi lista komputerów i wykonywanych na nich akcji. Komputery w razie potrzeby możemy grupować, aby zarządzanie nimi było łatwiejsze. Przechodząc do poszczególnych urządzeń, możemy sprawdzać dane diagnostyczne takie jak wykorzystywany system, procesor, pamięć, wykorzystanie łącza internetowego i miejsca na dysku. Problemu nie stanowią dane szczegółowe, chmura dostarcza informacji o np. danych SMART pobranych z nośników. Z poziomu panelu sprawdzimy nie tylko sprzęt, ale również oprogramowanie. Informuje on o stanie usługi kontroli konta użytkownika (UAC), zainstalowanym antywirusie i zaporze sieciowej, działających aktualnie procesach, a także elementach w autostarcie. W razie potrzeby w dowolnej chwili możemy wyłączyć dowolne pozycje lub je usunąć. Użytkownik może zarządzać także dodatkami zainstalowanymi w przeglądarkach, zaplanowanymi zadaniami i menu kontekstowym. Przygotowany przez Piriform panel umożliwia również instalację popularnego oprogramowania jak np. Chrome, Evernote, Javy, Notepada++, Skype czy VLC. W razie potrzeby możemy zainstalować aplikacje z plików MSI umieszczonych na naszym koncie Dropbox.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oprócz tego znajdziemy tu także wszystkie opcje czyszczenia znane ze standardowego CCleanera: usuwanie danych tymczasowych z przeglądarek i innych aplikacji, starych plików logów, zasobnika systemowego, zrzutów pamięci, buforów programów czy usługi raportowania błędów. Możliwe jest także wyszukiwanie błędów w rejestrze, usuwanie punktów przywracania systemu, trwałe usuwanie danych i zarządzanie aktualizacjami dostępnymi w Windows Update. Moduł Defraggler zajmuje się natomiast analizą i ewentualną defragmentacją dysku twardego – dzięki niemu ważne dane są dostępne znacznie szybciej, co odczują przede wszystkim posiadacze dysków HDD.

Obsługa całej aplikacji jest bardzo prosta. Choć panel nie jest dostępny w języku polskim, korzystanie ze wszystkich zawartych w nim funkcji jest nad wyraz wygodne, w razie potrzeby sprawdzimy także wszystkie wykonywane zadania. Przed skorzystaniem z programu musimy się jednak zastanowić, czy na pewno chcemy przesyłać na serwery producenta tyle informacji. Jeżeli ktoś przejmie kontrolę nad naszym kontem, będzie w stanie instalować i usuwać oprogramowanie z komputerów, a także w pewien sposób modyfikować ustawienia rejestru. Podstawą jest więc zadbanie o odpowiednio silne hasło dostępu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Chmurowa wersja CCleanera jest dostępna bezpłatnie. Wersja taka posiada jednak pewne ograniczenia: w ramach konta możemy obsługiwać maksymalnie trzy komputery, liczba zdarzeń w ciągu dnia nie może przekraczać 100. Wersje płatne w cenie 5$ miesięcznie na całe gospodarstwo domowe lub 2$ za komputer w firmie pozwalają na wykorzystanie większej ilości urządzeń, zabezpieczenie konta przy użyciu weryfikacji dwuetapowej, a także posiadają rozszerzone wsparcie techniczne. Klienta CCleanera Cloud znajdziecie już w bazie aplikacji naszego serwisu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)