Ceny frachtu biją rekordy. Obudowy komputerowe będą droższe

kontenery
kontenery
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | hanohiki
Przemysław Juraszek

29.10.2021 15:51

Zapewne spora część z nas już się niestety przyzwyczaiła do kart graficznych kosztujących kilkukrotność ceny sugerowanej. Tymczasem na święta lub w nowym roku może nas czekać drastyczna podwyżka takich komponentów jak zasilacze, czy obudowy.

Powodem jest to, że producentom kończą się zapasy magazynowe zlokalizowane w państwach docelowych, a od lipca po wrzesień, aż po październik koszty frachtu morskiego ciągle rosły. Mimo delikatnej poprawy z ostatnich dni to wynajem kontenera 40-stopowego to wciąż znaczne pieniądze będące kilkukrotnością stawek z zeszłego roku, nie wspominając o warunkach z 2019 roku.

Średnio, według brytyjskiej firmy brytyjskiej Drewry, wynajem 40-stopowegokontenera dzisiaj to koszt około 10 000 USD. Stanowi to dwukrotnie wyższą cenę w porównaniu do I kwartału br. Jeśli z kolei spojrzymy na dane z 2020 roku, to widzimy 5-krotny wzrost kosztów.

Średnia cena kontenerów
Średnia cena kontenerów© Drewry.co.uk

Ceny różnią się pod kątem tras. Z kolei te do europejskich portów w postaci Rotterdamu, czy Genui są jednymi z najdroższych. Średnio jeden kontener kosztuje teraz kolejno 14 tys. USD i 1 tys. USD mniej w przypadku Włoszech.

Ceny kontenerów na poszczególnych trasach
Ceny kontenerów na poszczególnych trasach© Drewry.co.uk

W przypadku takich cen opłaca się przewozić wartościowe i kompaktowe, a do takich przedmiotów nie należą obudowy komputerowe. Są tanie oraz zajmują dużo przestrzeni. Ponadto z anonimowego źródła wiemy, że niektóre firmy, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń decydują się na rezygnację z palet.

Do 40-stopowego kontenera w przybliżeniu wejdzie 1200 obudów typu Midi Tower takich jak: be quiet! Pure Base 500DX, XPG Defender Pro bądź SilentiumPC Armis AR6X EVO TG. Przy uwzględnieniu kosztu wynajmu kontenera na trasę (wybraliśmy port docelowy w Rotterdamie), daje to blisko 12 USD na sztukę, a przecież trzeba doliczyć jeszcze inne wydatki oraz podatek. Z tych względów ostateczna cena jeszcze wzrośnie.

Sytuacja na rynku jest zła i raczej nic nie zapowiada, aby koszty transportu morskiego spadły do poziomu z I kwartału br. Sugerujemy, że jeśli ktoś ma na oku konkretne obudowy i nie tylko to niech lepiej nie zwleka z zakupem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)