[CES 2015] NVIDIA pokazuje Tegrę X1: ten mobilny czip przyniesie nam autopiloty w niedrogich autach

[CES 2015] NVIDIA pokazuje Tegrę X1: ten mobilny czip przyniesie nam autopiloty w niedrogich autach

[CES 2015] NVIDIA pokazuje Tegrę X1: ten mobilny czip przyniesie nam autopiloty w niedrogich autach
05.01.2015 14:57, aktualizacja: 05.01.2015 18:04

Swoją najnowszą premierą NVIDIA zaskoczyła wszystkich. Czip TegraX1, następca słynnego układu Tegra K1, okazał się być czymś innym,niż się spodziewano. Zamiast iść w autorskie rdzenie CPU, „zieloni”wykorzystali zwykłe 64-bitowe rdzenie Cortex A57. Nie oznacza tojednak, że w nowej Tegrze nie ma nic interesującego – wręczprzeciwnie, 1 teraflops wydajności w maleńkim czipie dla urządzeńmobilnych budzi szacunek.

Przypomnijmy, że w obu wersjach Tegry K1 (32-bitowej, z czteremardzeniami Cortex A15, oraz 64-bitowej, z dwoma rdzeniami Denver)zastosowano jednostkę graficzną, wykorzystującą mikroarchitekturęKepler. 192 rdzenie CUDA dały czipowi moc obliczeniowo porównywalną zGeForce GT 630, szacowaną na 365 gigaflopsów. Mieliśmy okazję poczućmożliwości Tegry K1 podczas testówChromebooka 13 od Acera, w którym zastosowano właśnie 32-bitowąwersję Tegry K1. Czip pod względem mocy obliczeniowej porównywalny doCeleronów Intela zdeklasował jednak konkurencję pod względemwydajności graficznej.

Tegra X1: 256 maxwellowych rdzeni CUDA to 1 TFLOPS mocy obliczeniowej
Tegra X1: 256 maxwellowych rdzeni CUDA to 1 TFLOPS mocy obliczeniowej

Zintegrowane GPU Tegry X1 jest tymczasem odpowiednikiem układuGeForce 830M – to 256 rdzeni CUDA wykonanych w energooszczędnejmikroarchitekturze Maxwell. Jednostka centralna to zaś typowaośmiordzeniowa konstrukcja big.LITTLE, z czterema wydajnymi rdzeniamiCortex A57 i czterema oszczędnymi rdzeniami A53 dla niewymagającychzadań. Zaskoczyło to wszystkich, gdyż spodziewano się tu autorskichrdzeni Denver – tymczasem NVIDIA jakby nie ośmieliła sięzastosować tego, co ma najlepsze.

Oficjalnym wyjaśnieniem tego stanu rzeczy ma być zmiana procesutechnologicznego, w jakim wykonany jest nowy SoC. Tegra K1 wykonanabyła w procesie 28 nm, Tegra X1 to zupełnie nowy proces 20 nm. Firmanajwyraźniej idzie w ślady Intela, wydając swoje mikroprocesory wcyklu tik-tak. W oficjalnym komunikacie NVIDIA wyjaśnia, żewykorzystanie standardowych rdzeni ARM wynika właśnie z potrzebyzebrania doświadczeń z procesem 20 nm. Gdy tylko osiągnie ondojrzałość, kolejna generacja Tegry otrzyma rdzenie Denver.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Szef Nvidii Jen-Hsun Huang zwraca jednak uwagę nie na kwestierdzeni czy procesu produkcyjnego, ale na realne możliwości Tegry X1.Czip, który jest w stanie obsłużyć kodowanie wideo 4K w 30 FPS idekodowanie 4K w 60 FPS znajdzie zastosowanie w lepszych urządzeniachmobilnych, ale przede wszystkim w sprzęcie związanym z motoryzacją –pokładowych centrach multimediów i nawigacji, czy nawet autopilotach.Pierwszym takim sprzętem ma być komputer pokładowy dla aut NVIDIADrive CX, który pozwala obsłużyć jednocześnie wiele ekranów wysokiejrozdzielczości i działa pod kontrolą QNX-a, Androida i Linuksa.

Obraz

Jeszcze ciekawszy jest wyposażony w dwie Tegry X1 komputer NVIDIADrive PX, który wykorzystując do 12 kamer HD buduje dla samochodukompletny model otoczenia, w którym pojazd się porusza. Pozwala nawyróżnienie innych pojazdów i pieszych, rozpoznawanie znakówdrogowych, a nawet „rozumienie” kontekstu sytuacjidrogowej, np. odróżnienie ambulansu jadącego na sygnale od tego,który jedzie jako pojazd nieuprzywilejowany. Na podstawie tych danychDrive PX automatycznie wytycza najlepszą trasę auta. Jak stwierdziłHuang, dzięki niskiej cenie autopilota, takie systemy wspomaganiabędą mogły zawitać nawet do tańszych samochodów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wygląda na to, że „zieloni” bardzo wysoko podnieślipoprzeczkę dla mobilnych układów. W zamierzeniu X1 miało dwukrotniezwiększyć wydajność GPU K1, i najwyraźniej w niektórych obciążeniachroboczych im się to udało. Uważany dotąd za najlepszy pod względemwydajności grafiki czip A8X z iPada Air 2 został po prostu zmiecionyw testach syntetycznych. W 3DMarku 1.2 Unlimited A8X uzyskało 31781punktów, podczas gdy X1 Nvidii – 58448 punktów. W GFXBenchu 3.0układ Apple uzyskał 32,6 FPS, zaś Nvidii – 63,6 FPS.

Zainteresowanym głębszą analizą tego ciekawego czipu polecamyartykułw AnandTechu, powstały na podstawie bezpośredniego kontaktu zreferencyjną platformą Nvidii. Nam pozostaje teraz tylko czekać napierwsze produkty z nowym procesorem – być może będzie to nowawersja tabletu dla graczy SHIELD?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)