Chcesz ocenić produkt – a dowodzik jest? Komisja Europejska przeciw anonimowym recenzjom w Sieci

Chcesz ocenić produkt – a dowodzik jest? Komisja Europejska przeciw anonimowym recenzjom w Sieci

Chcesz ocenić produkt – a dowodzik jest? Komisja Europejska przeciw anonimowym recenzjom w Sieci
09.06.2016 16:20

Niewiele jest krajów w tzw. „wolnym świecie”, którekontrolowałyby publikowane przez użytkowników treści w Sieci wtakim stopniu jak Korea Południowa. W kraju tym, nawet by umieścićkomentarz na portalu internetowym czy wyszukać informacje z gatunku„tylko dla dorosłych”, trzeba zalogować się za pomocąprzyznawanego przez władze unikatowego numeru rejestracyjnego.Pomysł ten musiał spodobać się niektórym urzędnikom KomisjiEuropejskiej – chcą oni, by wszyscy obywatele krajów UniiEuropejskiej musieli logować się do swoich kont online za pomocąwystawionych przez władze dokumentów tożsamości.

O dziwo, tym razem wcale nie chodzi o walkę z terroryzmem czynielegalną pornografią. Konieczność wprowadzenia takich regulacjiuzasadnia się troską o rzetelność systemów konsumenckichrecenzji w Sieci. Anonimowe trolle, wypisujące same najgorsze opinieo produktach, których na oczy nie widziały, mogą dziś pogrążyćlegalnie działające firmy. O ile więc same systemy recenzji onlinesą jak najbardziej korzystne dla klientów, to konieczne jestzadbanie o ich zgodność z Dyrektywą 2005/29/WE o nieuczciwychpraktykach handlowych.

Takie właśnie zapisy znalazły się w opublikowanym na łamachEuropa.eu dokumencie– propozycji Komisji Europejskiej, pt. Communication on OnlinePlatforms and the Digital Single Market Opportunities and Challengesfor Europe. Stoi za nim estoński polityk Andrus Ansip,wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz komisarz ds.jednolitego rynku cyfrowego.

W jednym z fragmentów dokumentu możemy przeczytać, że *abyzwiększyć bezpieczeństwo i prostotę identyfikacji w Sieci,konsumenci powinni mieć możliwość wyboru metod, którymi chcąsię uwierzytelniać. To oczywiście wydaje się całkiemracjonalne – tyle że chwilę później czytamy, że wszczególności platformy online powinny przyjmować metodyuwierzytelnienia przygotowane lub uznawane przez władze krajowe,takie jak elektroniczne lub mobilne identyfikatory, dowody osobisteczy karty bankowe. *

Zastosowanie takich metod miałoby sprawić, że internetowe ocenyi recenzje produktów czy usług będą bardziej pomocne, jako wolneod wszelkich nadużyć i stronniczości.

W obecnej formie propozycja Komisji nie ma raczej szans na bycieprzyjętą, nie zawiera bowiem żadnych wskazówek, jak taki systemuwierzytelnień miałby zostać uzgodniony z decyzją ramową Rady UE2008/977/WSiSW w sprawie ochrony danych osobowych. Nie oznacza tooczywiście, że takie uzgodnienia nie mogą zostać opracowane, towyłącznie kwestia woli politycznej. Tej może nie zabraknąć – wKomisji Jean-Claude’a Junckera pozycja pana Ansipa jest bardzosilna, a jego frakcja w Parlamencie Europejskim (Grupa PorozumieniaLiberałów i Demokratów na rzecz Europy), choć zrzesza tylko 70europarlamentarzystów, jest ważnym sojusznikiem potężnejEuropejskiej Partii Ludowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)