Chrome będzie ostrzegać przed ładowaniem „ciężkich” stron

Chrome będzie ostrzegać przed ładowaniem „ciężkich” stron

Chrome będzie ostrzegać przed ładowaniem „ciężkich” stron
17.07.2018 17:03, aktualizacja: 18.07.2018 10:37

Jeśli obawiasz się, że przeglądając rozbudowane strony wyczerpiesz limit danych albo zbankrutujesz przez roaming, sprawdź testową wersję przeglądarki Chrome. Pojawiła się tam możliwość włączenia ostrzeżeń przed odwiedzaniem dużych stron.

Nowość znajdziemy w Chrome z kanału Canary. Dzięki niej możemy lepiej pilnować zużycia danych i być może także zaoszczędzić sobie przykrych niespodzianek po powrocie z wakacji. O ile przy pobieraniu plików otrzymamy wyraźne informacje o ilości potrzebnych danych, nie ma możliwości, by szybko sprawdzić, ile zużyje wczytywana strona. W dzisiejszych czasach może to być nawet kilkadziesiąt megabajtów.

Ostrzeżenie jest oczywiście opcjonalne. Można je włączyć zmieniając flagę i ponownie uruchamiając przeglądarkę.

chrome://flags/#enable-heavy-page-capping

Po włączeniu ostrzeżenia zobaczymy informację, jeśli strona zużyje ponad 5 MB. Jeśli wybierzemy opcję Low, Chrome będzie ograniczał ładowanie stron większych niż 1 MB i poinformuje o ryzyku pobrania więcej niż 1 MB danych. Użytkownik ma możliwość zatrzymania ładowania strony, jeśli limit zostanie przekroczony. Blokada ma charakter eksperymentalny może nie działać na wszystkich stronach. Póki co wygląda na to, że strona musi umożliwiać wstrzymywanie ładowania zasobów zewnętrznych (sub-resource).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ograniczenie jest dostępne na Windowsie, macOS, Linuksie, Chrome OS i Androidzie w wersji Chrome Canary. Ponieważ jest to kanał eksperymentalny, funkcja ta może jeszcze zostać dopracowana, zmieniona albo porzucona. Jednak biorąc pod uwagę, że Google ostatnio bardzo stara się zmusić autorów stron do zmniejszenia ich rozmiarów, możemy zakładać, że ostrzeżenie o „ciężkich” stronach trafi do stabilnego Chrome'a. Korzystający z łączy z limitem na pewno powitają tę funkcję z otwartymi ramionami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)