Chrome może już dłużej niż Chrome – czy odczuliście optymalizacje Google'a?

Chrome może już dłużej niż Chrome – czy odczuliście optymalizacje Google'a?

07.09.2016 15:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

A jednak można dłużej. Te śmieszne filmiki, którymi Microsoftwychwalał długość czasu pracy Edge w porównaniu do konkurencjiprzyniosły pewne efekty. Google nie chcąc już być dłużejponiżane komunikatamiw Windowsie 10, o tym jak to Chrome strasznie zużywa energię,wzięło się wreszcie za optymalizację swojej przeglądarki takżepod tym kątem. Chce nam teraz udowodnić, że wydane z końcemsierpnia Chrome 53 jest znacznie lepsze, niż jeszcze rok temu.

Jak Chrome ma się do Edge – tego nie powiedziano.Dowiedzieliśmy się jednak, jak Chrome 53 ma się do Chrome 46. Oboksiebie dwa komputery Microsoft Surface Book z Windowsem 10, a na nichuruchomione dwie wersje Chrome. W obu odtwarzane jest wideo, cociekawe nie z YouTube, lecz z Vimeo. Rezultaty robią wrażenie. Nowawersja przeglądarki to 2 godziny i 12 minut pracy ekstra nazasilaniu bateryjnym.

Chrome 53: Battery Life Improvements

Optymalizacje nie dotyczą oczywiście tylko odtwarzania wideo.Deweloperzy Chrome zapewniają,że wersja ich przeglądaki na Maka zużywa obecnie 33% mniej energiiniż wcześniejsze w praktycznie każdej aktywności, od przewijaniastron, po właśnie wyświetlanie wideo. Pozostaje pytanie o to, oprzewijanie których stron chodzi, ponieważ wspominają zarazem, żeto mniejsze zużycie energii dotyczy witryn używanych najczęściej.

Mając do dyspozycji więcej czasu, możemy zrobić w Chromewięcej – robiąc to szybciej. Zdaniem deweloperów przeglądarki wostatnim roku wyraźnie ona przyspieszyła, zarówno na Androidziejak i na desktopie. Powołują się w tym na benchmark Speedometer,mierzący responsywność aplikacji webowych. Dziś przynosi onwyniki o 15% lepsze niż rok temu.

Szczerze mówiąc, na współczesnych szybkich pecetach to jużpraktycznie nieodczuwalna kwestia, ale w wypadku urządzeń mobilnychkażda taka optymalizacja jest wiele warta. W porównaniu do tego,jak ślamazarne było rok temu Google Chrome na tablecie Shield zAndroidem 5.0, obecne, na Androidzie 6.0 wydaje się w niektórychsytuacjach nawet dwukrotnie szybsze, radząc sobie z szybkimprzewijaniem nawet stron niezoptymalizowanych na smartfony czytablety.

Chrome 53 jest oczywiście w naszej bazie oprogramowania, wwersjach dla Windowsa,macOS-ai Androida.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także