Chrome na Androida z ciemnym motywem: nowe kolory można już testować

Chrome na Androida z ciemnym motywem: nowe kolory można już testować

W Google Chrome na Androidzie można już testować ciemny motyw
W Google Chrome na Androidzie można już testować ciemny motyw
Oskar Ziomek
05.03.2019 12:53, aktualizacja: 05.03.2019 13:12

Użytkownicy Chrome'a na Androida ze zniecierpliwieniem czekający na zapowiadaną implementację ciemnego motywu, mogą odetchnąć z ulgą. Do testowej edycji przeglądarki i eksperymentalnych ustawień trafiła bowiem flaga, która umożliwia włączenie wczesnej wersji ciemnych kolorów interfejsu. Nowe barwy pojawiają się wówczas w ustawieniach, na pasku nawigacyjnym i wreszcie stronie startowej z wbudowaną wyszukiwarką Google.

Testy dostępne są dla każdego, kto pobierze przeglądarkę Chrome w odmianie Canary. To wczesna wersja programu, przez co także w implementacji samego ciemnego motywu można spodziewać się błędów. Tych zresztą nie brakuje już na pierwszy rzut oka. Barwy niektórych elementów interfejsu nie zostały jeszcze właściwie zmienione. Aby testować ciemny motyw nie wystarczy jednak tylko zainstalować testowej wersji przeglądarki. Konieczne jest zagłębienie się w ustawienia dla zaawansowanych.

  • Ustawienia flag w Chrome Canary.
  • Tryb ciemny w ustawieniach przeglądarki.
[1/2] Ustawienia flag w Chrome Canary.

[join][img=Screenshot_20190305_105035_com.chrome.canary]Po instalacji Chrome'a Canary należy więc wejść w ustawienia bazujące na flagach. W tym celu trzeba w polu adresu wpisać i zatwierdzić chrome://flags. Na ekranie zostanie wyświetlona lista eksperymentalnych opcji wraz z dodatkowym ostrzeżeniem o korzystaniu z nich na własną odpowiedzialność. Teraz należy odszukać flagę #enable-android-night-mode i zmienić jej wartość na Enabled. Przeglądarka poinformuje o konieczności ponownego uruchomienia, z czego należy skorzystać.

Od tego momentu opcja Dark mode powinna być widoczna w ustawieniach Chrome'a, gdzie należy ją włączyć suwakiem. W moim przypadku, mimo ponownego uruchomienia przeglądarki zgodnie z komunikatem, ta funkcja pojawiła się dopiero po ręcznym usunięciu Chrome'a Canary z historii aplikacji w Androidzie. Ciemny motyw można włączyć korzystając z ostatniej pozycji wśród "ustawień podstawowych".

  • Ciemny motyw w Chrome widać m.in. na stronie startowej.
  • Nowe kolory trafiły także do menu.
[1/2] Ciemny motyw w Chrome widać m.in. na stronie startowej.

[join][img=Screenshot_20190305_105501_com.chrome.canary]Po włączeniu ciemnego trybu, przeglądarka automatycznie zmieni kolory menu, ustawień oraz strony startowej. Niedociągnięć jest jeszcze wiele, a przykładem może być – w mojej ocenie – zbyt mocno kontrastujący pasek adresu czy niedopasowany kolor etykiet podczas przeglądania uruchomionych kart. Jak jednak wspomniano na wstępie, mamy do czynienia z wczesną wersją testową. Funkcja zostanie udoskonalona dopiero z czasem.

Google dostrzega zalety ciemnych kolorów

Ciemny motyw pojawia się w mobilnych aplikacjach coraz częściej. Stosunkowo niedawno Google zauważył, że promowanie jasnych kolorów w Androidzie to błąd. Między innymi z tego powodu w Androidzie Q pojawią się globalne ustawienia motywów, dzięki którym zgodne aplikacje będą domyślnie działać w trybie z ciemnymi kolorami. Już teraz można je aktywować ręcznie w wielu przypadkach. Przykładem może być aplikacja Wiadomości do obsługi SMS-ów oraz YouTube.

Chrome'a na Androida można pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Testowa wersja Canary dostępna jest po rozwinięciu menu Wszystkie wersje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)