Chroniące prywatność Ghostery otworzyło źródła, ale będzie handlować danymi

Chroniące prywatność Ghostery otworzyło źródła, ale będzie handlować danymi

Chroniące prywatność Ghostery otworzyło źródła, ale będzie handlować danymi
09.03.2018 12:57

Dbających o prywatność i bezpieczeństwo ucieszy fakt, że popularne rozszerzenie Ghostery, zapobiegające śledzeniu w Internecie i blokujące niektóre reklamy, jest dostępne razem z kodem źródłowym.

Nowy właściciel rozszerzenia Ghostery dla popularnych przeglądarek zmienił strategię rozwoju i opublikował kod rozszerzenia na GitHubie. To doskonałe posunięcie, biorąc pod uwagę, że popularne rozszerzenie miało dość kontrowersyjne źródła utrzymania. Ghostery niezmiennie robi to, co powinno, ale przy okazji zbierało anonimowe dane na temat odwiedzanych stron (Ghost Rank) i sprzedawało je sieciom reklamowym.

Praktyki te zostały zakończone wraz ze zmianą właściciela. Na początku ubiegłego roku rozszerzenie zostało przejęte przez Cliqz, którego udziałowcami są między innymi Hubert Burda Media i Mozilla. Otwarcie źródeł rozszerzenia będzie kolejnym krokiem w kierunku poprawienia transparentności Ghostery i być może dzięki temu rozszerzenie odzyska zaufanie użytkowników. To także zaproszenie do wspólnego rozwijania Ghostery.

Dalsze zmiany modelu biznesowego obejmują dwa filary. Ghostery Insights będzie płatną usługą analityczną dla dziennikarzy, analityków i naukowców zainteresowanych „ekosystemem śledzenia w Internecie”. Na razie nie wiadomo, czym Ghostery Insights będzie się różnić od danych, które Ghostery zbierało wcześniej. Nie znamy też szczegółów dotyczących tego, jakie dane będą gromadzone. Ghostery Rewards zaś będzie programem reklam kierowanych, do którego użytkownicy będą mogli dołączyć dobrowolnie, by wesprzeć rozszerzenie.

Mimo że Ghostery ma za sobą kontrowersyjne posunięcia, robi co trzeba i cieszy się popularnością. Jest jednym z siedmiu rozszerzeń dla Firefoksa, które mają ponad milion użytkowników, korzysta z niego też 2,8 milionów posiadaczy Chrome'a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)