Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Łączymy routery bezprzewodowo - DIR-300 wifi bridge

Po dosyć długiej przerwie, wreszcie mam coś ciekawego i mam nadzieję, pożytecznego do opisania. Od jakiegoś czasu bowiem, przygotowuję się do zagoszczenia w domu RaspberryPI i w związku z tym, muszę poczynić kilka inwestycji. Z części tych inwestycji wyręczył mnie nasz portal przy okazji Hot-Zlotu: dostała mi się 16GB karta SD i hub USB, z którego zapewne zrobię użytek. Do pełnej realizacji planu pozostała mi jeszcze bezprzewodowa klawiatura, telewizor (przynajmniej 42") z HDMI ;) no i coś, co będzie mogło połączyć się z moją siecią bezprzewodową i zasilić internet malinie. Skorzystałem z promocji D-Link'a w biedronce i zakupiłem router DIR-300 ver B1 za 50zł - no i się zaczęło...

Sytuacja z siecią u mnie w domu wygląda tak, że cała moja sieć lokalna i internet są dostarczane przez jeden router bezprzewodowy (też DIR-300) znajdujący się na strychu. Wszystkie urządzenia łączą się za pomocą sieci bezprzewodowej, co pozwoliło mi uniknąć pajęczyny kabli sieciowych w domu. Biorąc pod uwagę, że RaspberryPI nie ma wbudowanej karty sieciowej wifi, a z tymi donglami na USB mogą być problemy, wymyśliłem, że zasilę internet malinie z druta, tylko jak to zrobić, żeby uniknąć ciągnięcia go ze strychu poprzez poddasze na poziom, gdzie będę miał zamiar urzędować? Nic prostszego: trzeba zrobić bezprzewodowy most pomiędzy routerami - jak na rycinie poniżej ;)

Kiedy włączyłem nowiutki router do sieci (drugi D-Link DIR-300) i podłączyłem się do niego, szybko zostałem oblany kubłem zimnej wody - liczyłem się już z wystawieniem aukcji na allegro oraz żmudną robotą z targaniem kabla ze strychu - brak opcji klienta wifi w routerze... no, tego się nie spodziewałem, w D-Link'u? Ale nie poddawajmy się tak szybko. Troszkę powertowałem google no i jest nadzieja. Po krótce, wiąże się to ze zmianą firmware'u w routerze oraz jego konfiguracją.

Pobieramy firmware

Z pomocą przyszedł DD-WRT, czyli opensource'owy firmware bazujący na linuksie, pasujący do sporego grona routerów. Zanim cokolwiek zaczniemy pobierać, należy zorientować się, czy nasz pacjent widnieje w bazie danych jako zgodny. Po wpisaniu "dir", szybciutko odnalazłem interesujący mnie, mój model D-Link'a: DIR-300 Revision B1. Po kliknięciu pozycji, ukazał mi się ekran z dwoma pozycjami do pobrania najnowszego buildu firmware'u: 14896. Interesuje nas ten z "factory" w nazwie, czyli w moim przypadku "dlink-dir300b-factory-webflash.bin". Pobieramy i zapisujemy na dysk komputera.

Wgrywamy firmware do routera

Teraz jest dosyć ciekawa operacja - od jej powodzenia zależy sukces całego przedsięwzięcia. Musimy pobrany firmware wgrać do naszego routera - zastąpi on nasz dotychczasowy "system" w routerze. W przypadku routera DIR-300 jest to nieskomplikowane przedsięwzięcie. Podłączamy router do zasilania, łączymy go dostarczonym wraz z nim kablem sieciowym z komputerem. Jeśli w komputerze mamy ustawione pobieranie adresu sieciowego z DHCP, to można powiedzieć, że jesteśmy "w domu". O ile wcześniej nic nie zmienialiśmy, to do panelu administracyjnego DIR-300 dostaniemy się z przeglądarki wpisując w jej pasku adresu 192.168.0.1. Pojawi się ekran logowania, gdzie login to "admin" i wchodzimy dalej bez hasła (pole password zostawiamy puste). Wchodzimy do zakładki "Maintenance" i z bocznego menu wybieramy "Firmware Update".

W sekcji "Firmware Upgrade" poniżej, będziemy mieli możliwość wybrania pliczku z naszym nowym firmware znajdującym się na komputerze. Klikamy przycisk "Przeglądaj" i odnajdujemy nasz wcześniej pobrany pliczek "dlink-dir300b-factory-webflash.bin". Zanim napiszę kolejne zdanie, to tu ostrzegam:

Kiedy coś pójdzie nie tak (chwilowy brak zasilania, brak stabilnego połączenia sieciowego, nieprawidłowy pliczek z firmware), proszę nie mieć do mnie pretensji - ja nic nikomu nie każę robić! Opisuję to, co ja robiłem i dodam, że u mnie działa ;) a każde niepowodzenie w tym kroku może spowodować trwałe uszkodzenie routera.

Kontynuując, po upewnieniu się dajemy "Upload" i odprawiamy modły. Router zacznie odliczanie i musimy się uzbroić w cierpliwość - ładowanie firmware'u trwa około trzech minut. Kiedy skończy się wgrywać nowy firmware, router zresetuje się, a my musimy się ponownie do niego podłączyć i zalogować. Tutaj musimy pamiętać, że router z firmwarem DD-WRT domyślnie ma adres 192.168.1.1, więc proszę się nie niepokoić i wpisać do przeglądarki poprawny adres nowego routera z nowiusieńkim oprogramowaniem. Kiedy to nie pomoże należy odświeżyć połączenie sieciowe w komputerze lub odłączyć router od zasilania i ponownie podłączyć. Po poprawnym zalogowaniu powinien nas router przywitać nieco innym interfejsem - jeśli tak się stało, to najcięższą część mamy już za sobą...

Budujemy most - konfigurujemy router

Zakładam, że router z nowym firmware DD-WRT v24-sp2, mamy cały czas podpięty do komputera kablem sieciowym. Po wpisaniu adresu 192.168.1.1 wyświetli nam się monit o podanie nowego loginu i hasła, które będzie zabezpieczać nasze urządzenie przed ingerencją osób niepowołanych - nie ustawiać "admin, admin"! ;) Po ustawieniu loginu i hasła wchodzimy do ustawień routera. Na pierwszy rzut oka, okazuje się, że nasz DIR-300 potrafi o wiele więcej, niż to co zaoferował nam producent. Żeby czasem Wam się nie wydawało, że jestem jakimś magikiem od sieci, to przyznam się, że wszystkie informacje o konfiguracji mam stąd: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeater_Bridge. Postaram się jednak nieco przyjaźniej to przedstawić i wyjaśnić kilka niedociągnięć, które mnie zaskoczyły i poświęciłem nieco czasu na rozwiązanie problemów, a wpis przyda się choćby do ponownego zmierzenia się z problemem.

...nieco o konfiguracji routera podstawowego

Nasz pierwszy router (dalej: podstawowy), do którego są podłączone nasze wszystkie urządzenia w domu, pozostawiamy bez zmian. On sobie dalej rozsyła sieć wifi i w całym domu jest do niej dostęp - taka jest teoria. W praktyce natomiast, chcąc zbudować most wifi z DD-WRT, jest nieco inaczej... Sieć podstawowego routera powinna nie mieć zabezpieczeń (nie zalecane), lub mieć zabezpieczenie albo WEP, albo WPA2-AES, ponieważ DD-WRT pracuje poprawnie tylko dla tego typu zabezpieczeń. Żeby było mało, wygląda na to (przez co sporo czasu straciłem), że nie da się zbudować mostu, kiedy podstawowy router jest zabezpieczony WEP i "zabezpieczony" 5 znakowym hasłem ASCII. W moim przypadku poprawnie zadziałało dopiero po zastosowaniu 10 znakowego hasła HEX, toteż musiałem zmienić konfigurację zabezpieczeń wifi na routerze podstawowym. Dobrze jest też, kiedy wybór kanału nie jest dokonywany przez router z automatu - budowa mostu może skończyć się niepowodzeniem. Bardziej stabilnie będzie, jeśli ustawimy kanał (channel) w routerze podstawowym na jakąś konkretną wartość - ja ustawiłem kanał nr 9. Również nie wiem, jak całość zachowuje się przy ukrytym SSID. Ja nie mam wyłączonego rozgłaszania sieci w routerze podstawowym, więc dla pewności radzę wyłączyć opcję ukrywania SSID.

Basic Settings - zaczynamy konfigurację repeater bridge...

Ok, jeśli konfiguracja naszego routera podstawowego jest prawidłowa, możemy przystąpić do konfiguracji routera z nowym firmware DD-WRT:
- w zakładce "Wireless" wybieramy "Basic Settings",
- w "Wireless Mode" ustawiamy na "Repeater Bridge" (urządzenia podpinane kablem do nowego routera będą w tej samej sieci, co urządzenia podpięte do routera podstawowego bezprzewodowo - wszystko w jednej sieci)
- "Wireless Network Mode" ustawiamy na taki, jak w routerze podstawowym - ja mam "Mixed",
- w polu "SSID" wpisujemy nazwę sieci bezprzewodowej IDENTYCZNĄ z nazwą SSID w routerze podstawowym,
- w "Wireless Channel" wprowadzamy kanał, taki jak w routerze podstawowym - u mnie kanał nr 9 (2.452GHz),
- "Wireless SSID Broadcast" ustawiamy na "Enable" (prawdopodobnie chodzi o rozgłaszanie wirtualnej sieci bezprzewodowej - o tym za chwilę),
- "Network Configuration" ustawiamy na "Bridged" (nie wiem po co to ustawienie, bo bez tego teoretycznie będziemy mieli odcięte moduł wifi od modułu sieciowego LAN).

Poniżej mamy możliwość dodania wirtualnych bezprzewodowych interfejsów sieciowych. W "Virtual Interfaces" wystarczy kliknąć "Add" i będziemy mieli kolejny AP z SSID jaki sobie zażyczymy (oprócz SSID routera podstawowego) - ja nie dodałem z kilku powodów:
- rolę AP w domu pełni router podstawowy i do niego się wpinam - nie potrzebuję przedłużać zasięgu mojej sieci wifi,
- podłączanie się do takiego wirtualnego interfejsu sieciowego jest nieco uciążliwe - należy w konfiguracji sieciowej komputera wpisać "z palca" (ręcznie) adres IP i DNSy - nie udało mi się tak skonfigurować tego wirtualnego połączenia bezprzewodowego, aby działał z DHCP.
- jeśli uda nam się skonfigurować takie połączenie, to należy pamiętać, że jest ono o połowę wolniejsze od normalnego punktu dostępowego. Transfer dzieli się na 2, bo komunikuje się jednocześnie z klientem, jak i routerem podstawowym.
Biorąc powyższe pod uwagę, zrezygnowałem z tworzenia wirtualnych bezprzewodowych interfejsów sieciowych - dla mnie najważniejsza jest, będąca po drugiej stronie wifi, sieć LAN po drucie... W zakładce "Wireless" to wszystko, więc klikamy "Save".

Wireless Security - uzyskujemy dostęp do routera podstawowego

Aby nasz router z DD-WRT mógł współpracować z routerem podstawowym, niezbędne jest podanie mu danych niezbędnych do uzyskania dostępu do naszej sieci wifi:
- będąc w zakładce "Wireless" wybieramy "Wireless Security". Nie założywszy wcześniej wirtualnej sieci bezprzewodowej, mamy dostępną jedynie sekcję, która nas interesuje, czyli "Physical Interface",
- w "Security Mode" ustawiamy tryb, w jakim zabezpieczyliśmy naszą sieć bezprzewodową w podstawowym routerze - w moim przypadku jest to "WEP",
- "Default Transmit Key" w moim przypadku to "1",
- w "Encryption" ustawiam 64bits 10hex digits, bo hasło w moim routerze podstawowym składa się z 10 znaków HEX,
- "Passphrase" w moim przypadku nie odgrywa żadnej roli, więc zostawiam puste,
- w "Key 1" wpisuję swoje 10 znakowe hasło HEX do sieci wifi routera podstawowego.
Teraz DD-WRT "po zapukaniu" do routera podstawowego, powinien uzyskać dostęp poprzez sieć wifi - kończymy ustawienia klikając "Save".

Gdzie postawić most? Setup adresów...

Musimy teraz wskazać naszemu mostowi, gdzie jest jego początek - wprowadzamy adres routera podstawowego.
- Przechodzimy do zakładki "Setup", gdzie mamy podstawowe ustawienia "Basic Setup",
- "STP" ustawiamy na "Disable",
- w "Local IP Address" wprowadzamy IP naszego routera z nowym firmware (ten który właśnie ustawiamy). Musi być on z puli adresów obsługiwanych przez router podstawowy. Jeśli nasz router podstawowy ma maskę 255.255.255.0 i adres 192.168.0.1, to spokojnie w to pole możemy wprowadzić wartość 192.168.0.2, gdyż zapewne nasz router podstawowy zaczyna przydzielać adresy za pomocą DHCP od 192.168.0.100 w górę,
- maskę ustawiamy taką jak w routerze podstawowym, czyli w pole "Subnet Mask" w moim przypadku klepię 255.255.255.0,
- bramką w tym przypadku jest router podstawowy, czyli w polu "Gateway" wpisujemy jego adres: 192.168.0.1,
- zakładam, że router podstawowy przydziela także DNSy, więc w polu "Local DNS" także podajemy adres routera podstawowego: 192.168.0.1,
- jeśli nie chcemy, aby port WAN w naszym nowym routerze pozostał bezużyteczny, można go także podłączyć pod sieć LAN i zyskamy jeden port RJ45 do sieci przewodowej po drugiej stronie mostu. Robimy to zaznaczając opcję "Assign WAN Port to Switch",
- "NTP Client" ustawiłem na "Disable".
Po wszystkim naciskamy "Save".

...ostatni szlif

Teraz przechodzimy do zakładki "Advanced Routing".
- w "Operating Mode" wybieramy "Router".
Klikamy "Save".

Szukamy i przechodzimy do zakładki "Services".
- przy "DNSMasq" wybieramy "Disable".
Dajemy "Save".

Przechodzimy do zakładki "Security" i jesteśmy w "Firewall".
- odhaczamy wszystkie możliwe (zaznaczone) opcje oprócz jednej: "Filter Multicast" musi pozostać zaznaczone,
- "SPI Firewall" ustawiamy na "Disable".
Zachowujemy zmiany, czyli ponownie "Save". Teraz zatwierdzamy wszystkie dokonane zmiany poprzez naciśnięcie "APPLY Settings". Po zachowaniu zmian teoretycznie powinniśmy mieć nasz most zbudowany. Dla pewności można router odłączyć na chwilę od zasilania i ponownie podłączyć.

koniec, czas na test

Mając cały czas na chodzie nasz router podstawowy (mój jest na strychu), podłączamy do zasilania nasz świeżo skonfigurowany drugi router z DD-WRT na pokładzie. Do niego podłączamy kablami urządzenia nie mające bezprzewodowej sieci na pokładzie i cieszymy się dostępem do internetu i naszej sieci lokalnej. W moim przypadku, do tak skonfigurowanego routera podepnę kablami sieciowymi:
- RaspberryPI,
- konsolę PS2,
- w przyszłości dysk sieciowy,
- może jakąś drukarkę.

Żeby nie było, działa wyśmienicie. Właśnie mam w laptopie wyłączoną sieć wifi, a podłączony jestem kablem do routera z nowym firmware od DD-WRT. Mam nadzieję, że komuś ten wpis się może na coś przydać, a przy okazji zrobiłem sobie backup mojego ciężkiego popołudnia ;) pozdrawiam i powodzenia. 

sprzęt internet

Komentarze

0 nowych
LordRuthwen   6 #1 13.08.2012 07:38

Takie coś byś też na zwykłym AP zrobił ustawiając go w tryb Station-Infrastructure.

command-dos   18 #2 13.08.2012 08:05

@LordRuthwen - zapewne masz rację, ale z D-Linka AP zaczynają się od 150zł - ja dałem 50. Poza tym, nie często robię z sieciami bezprzewodowymi i w życiu nie pomyślałbym że router nie potrafi tak trywialnej rzeczy ;) jak widać, potrafi... co daje też do myślenia, szczególnie kiedy patrzę na AP D-Linka w tej samej obudowie, co mój router DIR-300. Boję się porównywać chipset - w DIR-300 jest chyba jakiś RaLink...

MaXDemage   19 #3 13.08.2012 16:59

Dlaczego... dlaczego takie rzeczy pojawiają się na blogu 2 dni po tym jak wydałem na AP z klientem 100zł... czyli o 50zł więcej. A żeby skonfigurować go i tak poświęciłem 3 godziny (nie pytajcie dlaczego ;p)

;( Teraz jestem smutny.

Darthnorbe   13 #4 13.08.2012 17:09

A jak jest z połączeniem przewodowym. Mam taką samą sytuację tylko zamiast wifi kabel do 1 kompa, a przydałoby mi się jeszcze podłączyć telefon poprzez wifi a tu już nie dociera sygnał. Mam 3 letniego D-linka bez wejścia wan? chyba tak to się nazwywa.

robert-km   4 #5 13.08.2012 17:10

To jaki był sens kupowania raspberryPi i drugiego routera, skoro za trochę większą cenę można kupić coś z wifi i jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze i wydajniejsze (a w dodatku jest u ciebie w ciągu kilku dni w przeciwieństwie do maliny).
Głównie mam tu na myśli płytkę Pandaboard. Chciałem na jej temat popełnić wpis, ale niestety nie miałem czasu.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #6 13.08.2012 18:03

Co prawda trochę pracy w to włożyłeś, ale oszczędziłeś kasy i jaka satysfakcja, że sam do tego doszedłeś :)

djDziadek   17 #7 13.08.2012 20:14

Gratulacje za wytrwałość i przetarcie szlaków sieciowca :)

kr2ysiek   7 #8 13.08.2012 21:28

Ja jakiś czas temu konfigurowałem taki most między routerami by kablem podłączyć TV do sieci LAN. Miałem router Edimax BR-6524n i kupiony za około 50 zł na allegro router Tenda, trochę się z tym namęczyłem, ale się udało. Można było oglądać filmy przez LAN. ;)
Oba sprzęty mają oprogramowanie od producenta, Tenda ma za mało pamięci jak na DD-WRT, a na Edimax'ie działało niestabilnie. Zresztą, zdarzało mu się spaść i mocowanie anteny się złamało. Jakiś czas temu dziwnie działał po podłączeniu trzech PC naraz, to zamieniłem go z Tendą.

KyRol   19 #9 13.08.2012 22:17

@robert-km: po pierwsze PandaBoard ES ma słabszy GPU od Raspberry Pi, po wtóre ilość i pomysłowość projektów na R-Pi jest imponująca, po trzecie i ostatnie - marnie ma się wydatek 200zł (cena zawyżona za Pi) do 900zł (cena zaniżona za PandaBoard ES).

Jak już ktoś chce zaszaleć, to nie wiem czy zakup Odroid-X lepiej by się tu nie przełożył. Układ jest ciekawy, bo GPU to Mali-400, który ma być poddany reverse engineering, poza tym cały SoC bazuje na bebechach Galaxy S-III. Łyżką dziegciu jest tu RAM - DDR2. Nie wiadomo też jak wielkie będzie zaangażowanie społeczności w projekt i ile czasu tenże będzie wspierany. Pocieszającym może być fakt, że płytek nie brakuje, są w sprzedaży i układ kosztuje "jedyne" 130 USD.

KyRol   19 #10 13.08.2012 22:22

@command-dos: To jeszcze Pi nie dostałeś? Ja mam jakieś 2 tygodnie to cudeńko, utknąłem przy kompilacji loadera dla Klaczy 3. Ponoć różnice wydajnościowe przy hard float robią sporą różnicę. Anyway dążę do przetestowania Quake III Arena w obu konfiguracjach. Opisałbym to (i nie tylko), ale bloga przynajmniej na razie nie prowadzę...

robert-km   4 #11 14.08.2012 00:30

@KyRol: Pandaboard ma calkiem niezly GPU (identyczny jak w galaxy S). Wspiera podwojne renderowanie i bez problemu radzi sobie z dekodowaniem filmow HD, wiec co jeszcze potrzeba?
Plytke Pandaboard ES mozna kupic za 162USD w Digi-key, a to jest 530zl wg Google, a nie musisz kupowac do tego routera za kolejne 50zl (i meczyc sie tyle czasu z konfiguracja).
W zamian dostajesz 1GB ramu, 2 rdzenie po 1.2GHz wifi, bluetooth, 2xHDMI, 2xUSB i rownie duza baze projektow OpenSource. Plytka jest dostepna na rynku juz od dluzszego czasu i jest bardzo popularna wsrod deweloperow Linuxa (jest tez oficjalnie wspierana przez Android Open Source Project).

Axles   18 #12 14.08.2012 10:52

Ciekawy wpis, z pewnością się przyda więc wrzucam se go do etykiet google ;]
Jak tylko gwarancja mi się skończy na mojego dir 600 to spróbuję tego firmware'u zobaczymy co oferuje.
Tak przy okazji jakiego programu użyłeś do rysunku sieci?

KyRol   19 #13 14.08.2012 15:15

@robert-km: Szkoda, że nie doliczyłeś: kosztu wysyłki do Polski, cła i podatku VAT. Cenę 900zł policzyłem bez podatku, kupując PandaBoard ES w Austrii można pominąć płatność VAT pod warunkiem zamówienia tego urządzenia na firmę, było nie było VAT musi zapłacić użytkownik końcowy, znaczy ostateczny posiadacz płytki, stąd w Polsce PandaBoard można było znaleźć za niespełna 1200 zł http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=179861

Co to znaczy "jest tez oficjalnie wspierana"? Nie jest, jest to platforma developerska, czyli przeznaczona dla programistów, a nie dla użytkowników końcowych. W ramach projektu Linaro na PandaBoard wydawane są różne wersje Androida czy Ubuntu, niemniej nie oznacza to, że zapewniona jest stabilna praca tych OSów na tym urządzeniu, przypominam, jest to urządzenie developerskie.

Odroid-X jest tańszy i znacznie potężniejszy w stosunku do PandaBoard ES, osobiście wolę kupić Odroid-X właśnie.

Autor edytował komentarz.
robert-km   4 #14 14.08.2012 17:52

@KyRol: Cło i podatek można łatwo ominąć. Ja swojego czasu kupowałem płytke z Mousera w Czechach. Wyszło całkiem tanio. W kamami to i raspberryPi kosztowalby 1000zl...

Nie mowie o Linaro (chociaz bezproblemowo uzywalem ich wersji androida), a o AOSP, gdzie sa wszystkie binarki i kod zrodlowy specjalnie przygotowany przez developerow Google na płytkę Pandaboard (począwszy od wersji 4.0 Androida).

Panda już powoli schodzi z rynku i to trzeba jej przyznać, dlatego niedługo mogą sie pojawić wyprzedawane używane sztuki.
Lada moment pojawi się na rynku płytka oparta o OMAP5. Na grupach dyskusyjnych można zgłaszać co by się chciało w ramach płytki. Póki co króluje SATA, co zdecydowanie zwiększy potencjał płytek od Texas Instruments.

A co do Odroid-X - płytka deweloperska bez portu szeregowego? Jakoś nie wyobrażam sobie pracy w ten sposób.

command-dos   18 #15 14.08.2012 20:32

Dobra, trochę mnie nie było, więc po kolei:
@Darthnorbe - nie wiem o co chodzi, ale na dd-wrt możesz sprawdzić, czy jakiś firmware do niego jest - wystarczy tam podać model
@robert-km - R-PI kupiłem z ciekawości. Nie planuję wykorzystywać tego zamiast komputera - bardziej do celów "odkrywczych". Te wszystkie sprzęta wokół tego, to zboczenie, mniemam...
@KyRol - no, jeszcze nie dostałem - zastanawiam się, co będzie, jak mnie w domu nie będzie ;)
@Axles - rysunek jest ze stronki wiki dd-wrt: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeater_Bridge

KyRol   19 #16 15.08.2012 14:04

@command-dos: Zamawiałem w RS Components. Przy finalizacji zamówienia koniecznie podaj aktualny nr telefonu. Jak wyślą Ci R-Pi dostaniesz mail z linkiem, za pomocą którego będziesz mógł prześledzić losy swego Pi. Mnie Kurier obudził telefonem:) był to DHL Express. Koleś będąc na mojej ulicy, gdzie jest niewiele budynków (około 30) nie mógł odnaleźć mojej chaty, zadzwonił do mnie i musiałem do niego przyjść:)

Poza tym był to taki Express, że przez cały weekend z poniedziałkiem włącznie moje Raspberry kisiło w Niemczech, a później Poznaniu. Szło niby z Niemiec, gdzie mieszkam przy granicy. Myślałem, że trafi od razu do mnie, mamy w naszym mieście DHL Service Point. Guzik, Raspberry Pi trafiło do Poznania, tam cały poniedziałek musiało przeleżeć i dopiero odesłali to do mojej mieściny na wtorek:) Reasumując - Express nie jest Express, niemniej kurierzy są ok.

Autor edytował komentarz.
staff85   3 #17 19.08.2012 15:11

Człowieku! z nieba mi spadłeś! od miesiąca nie mogę sobie poradzić z konfiguracją sieci, a moja sieć i sprzęt wyglądają i mają działać dokładnie na tych samych zasadach co Twoja :)
w wolnej chwili biorę się do ponownej próby konfiguracji mojego sprzętu.
DZIĘKI! :)

phanyx   4 #18 19.08.2012 17:10

Czy tylko mnie dotknęło to, że autor tego wpisu nazywa WEP zabezpieczeniem? Liczyłem przynajmniej na Shakiego81.

W każdym razie, dzięki za wpis. Kiedyś próbowałem zbudować wireless repeater przy pomocy http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_distribution_system , ale dowiedziałem się, że sieć musi być niezabezpieczona, co jest wprost idiotyczne.

mikrej   8 #19 19.08.2012 18:16

Taki mały offtop... przydałaby się tu funkcja dodawanie wpisu do przeczytania "na później" bo niestety nie mam czasu zawsze czytać długich wpisów jak tego a później zapominam ;)

command-dos   18 #20 19.08.2012 18:32

@phanyx - wiem coś o tym "zabezpieczeniu" :) pisałem o tym: http://www.dobreprogramy.pl/command-dos/Czego-nie-wiecie-o-wifi,19776.html - bez obawy. Od czasu do czasu kontroluję, co dzieje się z moją siecią, a w dodatku żeby jej użyć, trzeba być bardzo zdeterminowanym, aby do niej dotrzeć. Tutaj, gdzie mieszkam, już ptaki zawracają, a sąsiadów nie podejrzewam o taką wiedzę ;)

  #21 20.09.2012 21:00

Witam
A co zrobić aby działało także po wifi. Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją i działa po kablu ale nie działa po wifi.

  #22 13.10.2012 22:31

a wie ktos jak zrobic zeby działala pelna przepustowosc na routerze odbierajacym
mam internet 50Mb/s normalnie po wifi w trybie g idize ok 25Mb/s zas w tym zmostowanym tylko 10.

  #23 12.11.2012 17:41

Dobry opis! Oszczedził mi sporo czasu! Dzieki!

  #24 30.11.2012 23:22

Rewelacja - dziękuję. Tego właśnie szukałem i bardzo mi pomogłeś.

  #25 30.01.2013 22:41

Witam, świetny opis. Mam natomiast pytanie, czy ten drugi router jest w stanie wysyłać dalej także sygnał wi-fi? Czy już tylko kabel?

  #26 03.02.2013 00:30

musisz miec sprzet który obsługuje WDS+AP i bedzie również dawał sygnał wifi

  #27 26.02.2013 22:18

dzięki za instrukcję :)
dir-300 B1 jest w selgrosie za 49 pln ;)

pozdrawiam

  #28 08.03.2013 13:09

czy da sie wten sposób połączyć smart tv samsunga? moj laczy sie z ruteem ale nie z internetem:(

  #29 27.04.2013 19:58

Dzięki za poradnik, właśnie czegoś takiego szukałem :-) Mam nadzieję, że u mnie też zadziała :-)

  #30 03.05.2013 23:20

Po co te kombinacje. Wystarczy dobry repeater z WPS. Podłączamy repeater do "prądu" i wciskamy WPS tu i w Dlinku. I juz. 1 minuta i koniec męki. Niewiarygodny naklad pracy zupelnie niepotrzebny

  #31 07.12.2013 20:50

mam problem taki ze po skonfigurowaniu według opisu dostaje sygnał po wifi ale po kablu nie ma połączenia jest na to sposób

  #32 09.02.2014 20:17

Nie wiem czy nie prościej byłoby to zrobić na oryginalnym firmware:

Setup -> Internet Setup -> przycisk "Manual ..."
u góry kliknać "Enable Access Point Mode"

  #33 07.04.2014 09:10

Jakieś 3 miesiące temu ojciec kupił drugi router TL-WR743ND żeby podłączyć kablem neta do TV i dekodera. Konfiguracja zajęła mi może pół godziny z podpinaniem. W starym routerze TL-WR741N przypisałem IP do MAC, hasło zostawiłem bez zmian w ASCII, wszystkie zabezpieczenia aktywne, wpisałem hasło w nowym routerze i może jeszcze intuicyjnie parę rzeczy których nie pamiętam i tyle. Połączenia przewodowe działają, na dole mam drugie WiFi chociaż bez też dało się żyć. WAN i tak mam do 4Mb, wiec jakbym nie ustawił to routery i tak wyrobią, wszystko bez zbędnych kombinacji. Przeczytałem artykuł z nudów ale nic z niego nie wyniosłem. Może czegoś nie kapuję ale wydaje mi się, że w opisanym przypadku albo sprzęt masz ograniczony albo wiedzę.

  #34 17.05.2014 07:44

te tp linki sa duzo nowsze jak dir 300. mam tez tego tp 841n i pieknie sie go konfiguruje. d-link dir300 to ja nie rozumiem osobiscie wcale. o ile da sie go skonfigurowac jaki router tak jako AP nie idzie. instrukcji konfiguracji na ap nie znalazlem. w menu jest do odhaczenia ptaszek zeby go przerobic na AP ale co z tego jak zaraz po tej zmianie na kompie wywala ze polaczenie zostalo zerwane i nie ma opcji wejscia na AP'ka?? wtedy by moc cokolwiek zadzialac musze zrestartowac dir300 i ponownie mam go w konfiguracji routera z haslami seryjnymi.
Niby powinienem sie polaczyc wpisujac odpowiedni adres w przegladarce na tym AP (nieco inny jak ten do routera) ale jednak lipa. jak ma sie polaczyc jak komp wywala zerwane polaczenie?

MrBeckham666   19 #35 19.05.2014 14:54

co do firmware gargoryle to lepsze rozwiazanie.

  #36 02.06.2014 15:37

Komand-dos, tego właśnie szukałem. Niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi :-) Bardzo dziękuję!

  #37 21.09.2014 20:18

Wspaniale dziala pod NC+! Dzieki kolego!!! Jestes WIELKI!

  #38 11.11.2014 15:13

Jesli chcesz dhcp z drugiego routera to musiaz ustawic zakresy. 1 router pula 192.169.1.1-29 drugi 192.168.1.30-59 nastepne analogicznie do tej metody. Oczywiscie zakresy sa przykladowe i dowolnie mozesz zmienic. Drugi router powinien miec ustawiona brame pierwszego

  #39 17.11.2015 20:00

@command-dos: moze sie pan ze mna skontaktowac bo mam problem ze skonfigurowaniem d-linka

  #40 18.11.2015 18:16

Czaje wszystko chyba . Ale moja sytuacja wygląda tak, że przy podstawowym routerze jest podłączony jeden komp . przy tym kompie jest zainstalowana drukarka oraz udostępniony w sieci folder firma . gdy podłączyłem drugi router asus rt-n12+ sygnał posłłem dalej , to nie mam dostępu do tego folderu do drukarki itd .

Proszę o pomoc

  #41 05.05.2016 11:21

wszystko działa jak trzeba, nawet przy włączonej funkcji ukrywania nazwy sieci.

  #42 21.10.2016 17:35

dobra robota :) dzieki

  #43 16.01.2017 12:24

Świetna robota. Dzięki temu odkopałem swojego DIR i rozwiązałem jedną swoją niedogodność za 0 zł. Jeszcze raz dzięki !!!

  #44 27.05.2017 12:45

Bardzo mi się przydało, dzięki! Mam jedno pytanie - dlaczego zaraz po skonfigurowaniu routera mam bez problemu do niego dostęp pod IP który ustawiłem (192.168.1.2) a po kilku dniach nie mogę się już do niego dostać. To już nie pierwszy raz coś takiego się dzieje. Muszę robić reset i ustawiać od nowa bo nie mogę się połączyć z adresem DIR300. Jednocześnie Bridge dalej działa...

  #45 04.06.2017 19:43

niestety u mnie nie ma funkcji Repeater Bridge jak w takim przypadku połączyć 2routery

  #46 07.06.2017 20:02

Poradnik mistrzostwo, spędziłem na konfiguracji z "poradników" 4 godziny, z pomocą tego skonfigurowałem w 15 minut.

  #47 25.06.2017 12:01

Parę dni w sklepie z używaną elektroniką za 3zł nabyłem router DIR-615. Konfiguracja przebiegła również bez żadnych problemów. W dodatku, bez dodawania wirtualnych interfejsów, działa podpinanie przez kabel i przez wifi, czyli mam "przedłużenie" wifi na drugi koniec domu.

  #48 25.06.2017 12:06

@Anonim (niezalogowany): niezbyt eleganckie rozwiązanie, a raczej obejście problemu: w zakładce keep alive ustaw restart np. co 24 godziny :) Chyba że po restarcie też coś nie tak, wtedy być może jest problem sprzętowy.