Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Twoja nowa karta graficzna... A co zrobiłeś ze starą??

Właśnie zaisntalowałeś nową kartę i możesz grać w najnowsze tytuły z sup[er grafiką. Ale obok leży stara karta. No właśnie... Chwila zastanowienia sprzedać ją? Ale czy ktoś kupi? Chyba nie...

Po tej myśli większość z nas, po prostu wyrzuci starą kartę do kosza nie myśląc nad jej dalszym losem. Co z grubsza wchodzi w skład takiej karty? Oczywiście nie chodzi mi o elementy składowe ale o to jakie metale i tworzywa są używane do ich produkcji.

I tak mamy:
Ołów- jako element lutowniczy że się tak wyrażę
Rtęć – metal używany w płaskich monitorach i czasami w bateriach
Antymon – metal używany jako środek niepalny w układach scalonych, trójsiarczek antymonu element zgrzewczy (rakotwórczy)
Kadm – kolejny metal używany w zgrzewach, bateriach etc.

Lista pewnie jest większa ale te kilka pozycji robi wrażenie. Niestety jak wszyscy wiemy, te metale nie są zbyt przyjazne dla naszego zdrowia. Oczywiście nie tylko takie metale tam znajdziemy są również te cenniejsze jak złoto czy srebro (rocznie zużywa się około 3% światowego wydobycia tych kruszców tylko do produkcji telefonów komórkowych i podzespołów komputerowych). Recycling tego typu odpadów na razie kuleje. Owszem istnieją „firmy” zajmujące się utylizacją takich odpadów ale większość i tak kończy gdzieś na wysypiskach w Chinach lub Indiach niszcząc środowisko naturalne. Według raportu ONZ w ciągu następnej dekady ilość odpadów elektronicznych wzorśnie o 500%. Same Chiny produkują rocznie ok 2mln ton tego typu odpadów, USA ok 3mln. Roczny przyrost tego typu odpadów oscyluje w granicach 40mln ton. To jest trochę inn taka mniej przyjemn strona naszej branży...
A tu jest link do kilku fotek o pewnej wiosce w Chinach.

http://www.time.com/time/photogallery/0,29307,1870162_1822148,00.html

Wiem że to jest ogromny temat i nawet nie zadrapłem wierzchołka tej góry ale postaram się coś napisać następnym razem. 

Komentarze

0 nowych
Przemek1987   7 #1 29.07.2010 19:36

A ja polecam zapoznanie się z dyrektywą RoHS:
http://pl.wikipedia.org/wiki/RoHS

AndrzejG   10 #2 30.07.2010 16:29

W mojej miejscowości co pół roku po mieście jeździ samochód który zabiera odpady elektroniczne. Można też samodzielnie zawieźć odpady tego typu na wysypisko. Tak właśnie pozbywam się zużytej elektroniki. Niestety nie wiem jaki jest los elektroniki po tym jak trafi do zakładu utylizacji. Ale sam fakt, że zbierają takie odpady chyba już o czymś świadczy :)

Xelosu   4 #3 01.08.2010 21:02

Bo u nas ludzie są głupi.
W stanach koleś ZA DARMO zbiera odpady elektroniczne z supermarketów itp. Czemu?
A temu, że potem wrzuca je do kruszarki a następnie przetapia, w celu odzyskania: miedzi, złota, srebra, wolframu itp. A następnie sprzedaje ten metal ponownie na produkcję.
Wydawać by się mogło, że w takim sprzęcie jest mało kruszców, ale prawda jest taka, że w 1 tonie odpadów elektronicznych jest nawet 5x tyle metali szlachetnych co w złożach osadowych (rzecznych-to co ludzie tak płuczą przez sitka).

U nas to tylko wiedzą jak tory rozkręcać.. a złoto leży po śmietnikach. Marnotrawstwo i jeszcze raz marnotrawstwo.
Sam bym się zajął takim odzyskiem gdybym mieszkał gdzieś w okolicach przemysłowych.

Niestety winny jest Greenpeace i inne zielone sekty, które pod pozorami ochrony przyrody terroryzują firmy i zbierają haracze.
To takie organizacje kształtują u ciemnej masy przeświadczenie, że ekologia to tylko wydatki i straty.

muuz   5 #4 01.08.2010 21:22

Błąd: "zaisntalowałeś". Powinno być chyba: "zainstalowałeś"

corrtez   12 #5 06.08.2010 11:38

@Xelosu
Winny jest Greenpeace?? Powiedz w jakim sensie, gdzie oni zbieraja haracze?
Mi sie wydaje ze raczej demaskujá firmy które wywozá setki ton smieci do biednych krajów a nam wmawiajá ze to jest recycling..

@Przemek1987
Dyrektyw jest wiele, ale to nie oznacza ze firmy i organizacje sie do nich stosujá... Zresztá unia wydaje wiele dyrektyw i wiele z nich to poprostu buble prawne...

@muuz
Dzieki.

Xelosu   4 #6 18.09.2010 04:56

@corrtez
Bo ochrona środowiska to też nauka, a nie szarlataneria. Jest to bardzo ciężka i trudna dziedzina wiedzy.
Myślisz, że któreś z "zielonych źródeł energii elektrycznej" jest tak naprawdę przyjazne środowisku?
Wiatraki - emitują fale ultradźwięków odstraszające zwierzęta, wprowadzą zamęt do systemów energetycznych i pobierają energie wiatru, która wbrew ogólnemu mniemaniu nie jest nieskończona, a skutki jej drenażu są na dłuższą metę nieznane.
Panele słoneczne / kolektory - pobierają energie promieniowania, która ogrzewa powierzchnię planety, zajmuje olbrzymie połacie terenu, koszt wytworzenia (energia potrzebna) zwraca się po 5 latach (na Saharze)
Elektronie wodne - wymagają sztucznej regulacji rzek co oznacza dewastacje znacznych połaci terenu.
itp. itd.
Tak się składa, że najbardziej przyjazne środowisku są elektrownie jądrowe, których budowa jest bojkotowana ze względu na 1 wypadek..
Zysk energetyczny w stosunku do dewastacji środowiska jest dla tego typu elektrowni najmniejszy.

A czemu winny greenpeace?
Bo zamiast zastanawiać się nad tym jak pozyskiwać zasoby w sposób jak najmniej szkodliwy, zajmują się bojkotowaniem projektów, na które zasoby zostały już zużyte..
Niech blokują produkcje nowych platform wiertniczych do wydobycia ropy, mamy inne paliwa.
Niech bojkotują fabryki produkujące samochody typu SUV, są smarty.
Niech skandują przeciw Formule 1 gdzie spala się hektolitry paliwa i niszczy tony gumowych opon bo kilka dużych dzieci chce się pościągać.
Nich zajmą się Telewizją, żeby pompowała kasę w programy przyrodnicze i edukacyjne, a nie w kolejne seriale..

Ludzie rzucają na szale swoje życie na pokładzie Steava Erwina ganiają za wielorybnikami, a w tym czasie jeden mały wyciek ropy wybił miliony organizmów u wybrzeży Ameryki..
Owszem szkoda wieloryba, ale chyba trzeba przyjąć jakieś priorytety. Kijem rzeki nie zawrócisz.
Jeśli przeanalizuje się cele "ekopsycholi" widać jak na dłoni, że atakują tylko tego kto nie płaci.. Myślisz, że ten ich okręt pływa na odpadki?

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.