Cyfrowa asystentka Cortana będzie częścią interfejsu Windows 9

Cyfrowa asystentka Cortana będzie częścią interfejsu Windows 9

Karolina Kowasz
12.08.2014 14:10, aktualizacja: 13.08.2014 10:34

Microsoft ujawnia coraz więcej tajemnic dotyczących projektu Windows Threshold, w ramach którego powstaje system operacyjny znany jako Windows 9. Tym razem firma zdecydowała się powiedzieć więcej o Cortanie, asystencie głosowym znanym z Windows Phone. Wygląda na to, że stanie się on jednym z kluczowych komponentów interfejsu użytkownika Windows 9, także w wersji desktopowej.

Najlepszą wiadomością jest to, że Cortana wyszła już z etapu wstępnych testów, sprawdzających czy asystentka w ogóle sprawdzi się w nowym systemie. Inżynierowie wiedzą już, że działa ona sprawnie i wydajnie w „dziewiątce”, więc rozważają jej włączenie do finalnej wersji Windowsa.

350111132138301377

Obecnie Cortana to od strony interfejsu proste okienko, w którym możemy wpisać swoje pytania bądź też zadać je głosowo. W przeciwieństwie do wersji znanej z Windows Phone, asystentka nie działa w trybie pełnoekranowym. Zajmuje ona jakieś 25% ekranu, w środku okna nadal jednak znajduje się charakterystyczny dla niej, animowany okrąg. Jeżeli Cortana będzie miała się znaleźć w finalnej wersji systemu, prawdopodobnie zostanie z nim wizualnie zintegrowana, na to jednak potrzeba trochę czasu.

To co ważne dla użytkowników, to obietnica regularnych aktualizacji asystentki. Microsoft zapowiedział, że Cortana będzie aktualizowana nawet dwa razy w miesiącu, więc możemy spodziewać się dużo lepszej, wydajniejszej usługi, niż jej pierwotna, znana z telefonów wersja, odczuwalnie gorsza od działającej na iPhonie asystentki Siri.

Przedpremierowej wersji Windowsa 9 możemy się spodziewać jeszcze w tym roku. Microsoft obiecuje swoim użytkownikom, że system będzie zawierał nowe Menu Start, aplikacje Metro, funkcję wirtualnych pulpitów, ale przede wszystkim usunie irytujący pasek Zaklęć z desktopowej wersji systemu. Zakupić kolejnego Windowsa będziemy mogli prawdopodobnie już wiosną 2015 roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)