Czarna passa producentów zabezpieczeń – forum ESETa zostało zhackowane

Czarna passa producentów zabezpieczeń – forum ESETa zostało zhackowane06.06.2014 11:43
Czarna passa producentów zabezpieczeń – forum ESETa zostało zhackowane
Redakcja

Niestety, ale kolejna firma tworząca oprogramowanie zabezpieczające sama stała się ofiarą ataku. Pod koniec zeszłego miesiąca informowaliśmy o włamaniu na forum firmy AVAST, wczoraj informacje o podobnym ataku ukazały się na oficjalnym forum dla klientów firmy ESET. Czy mogłoby to oznaczać, że jakaś grupa postawiła sobie za cel jawne ośmieszanie producentów tego typu oprogramowania? Co by nie mówić, jeżeli komuś udaje się złamać zabezpieczenia firmy, to zdecydowanie odbija się to na zaufaniu wobec niej, nawet jeżeli sprawa dotyczy aplikacji webowej, a nie ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem.

350108986751805377

Jak poinformowali w oficjalnej notce pracownicy firmy ESET, informacja ta została przekazana przez firmę trzecią, która zajmuje się obsługą forum dyskusyjnego. Może to więc stawiać sprawę w nieco innym świetle, bo wygląda na to, że nie oni bezpośrednio byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo forum, niemniej i tak wygląda nieco kiepsko. Wiadomo, że włamywacze weszli w posiadanie zarówno loginów jak i hashy haseł użytkowników zarejestrowanych na forum. W tym wypadku skala jest jednak o wiele mniejsza: o ile na forum AVASTa zarejestrowane było ponad 400 tysięcy kont, o tyle ESET to znacznie mniej popularna platforma z „tylko” 2700 użytkownikami. Producent zastrzega, że żadne poufne dane, w tym i dane np. kart kredytowych nie zostały przechwycone.

Firma poinformowała również, że posiada od wspomnianego wcześniej dostawcy szczegóły ataku i uruchomiła już śledztwo mające wyjaśnić jego przyczyny. Równocześnie użytkownicy forum są proszeni o zmianę swoich haseł, co mogą wykonać poprzez edycję profilu po zalogowaniu. Co prawda przechwycone zostały skróty (hashe), a nie same hasła, niemniej liczne badania pokazują, że wiele osób używa haseł zdecydowanie zbyt słabych, w wypadku których znalezienie kolizji hasha jest o wiele łatwiejsze. Producent w tym wypadku kieruje na specjalną stronę, gdzie znajdziemy wskazówki, jak tworzyć silne hasła.

Czy powodem ataku mogła być w obu wypadkach ta sama podatność? Jest to wątpliwe, bo oba fora korzystają z innych silników (AVAST z Simple Machines Forum, ESET z Invision Power Board). Czynnikiem łączącym mógłby być system Tapatalk do obsługi forów za pomocą urządzeń mobilnych – w ostatnim czasie jego autorzy wydali ważne aktualizacje bezpieczeństwa związane z luką Heartbleed. Nic nie wskazuje jednak na to, aby którekolwiek z tych forów korzystało z tego dodatku. Może to być więc sprawka innych dodatków, lub też konfiguracji samego serwera, na którym działało forum.

Z lekcji tej można wyciągnąć kilka wniosków. Przede wszystkim, nawet najlepsze i najbardziej znane firmy tworzące oprogramowanie zabezpieczające mogą paść ofiarą ataku. Powierzanie im swoich danych i obdarzanie pełnym zaufaniem nie jest mądrym rozwiązaniem. Podobnie jest z używaniem wszędzie tych samych haseł: zdecydowanie to odradzamy i jeżeli coś takiego stosowaliście, użyjcie innych rozwiązań jak chociażby LastPass czy KeePass. My tymczasem czekamy… czy właśnie przeprowadzany jest atak na aplikacje webowe kolejnego producenta?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)