Czarny humor 18+: cenzura na YouTube zaostrzy się dla dobra najmłodszych

Czarny humor 18+: cenzura na YouTube zaostrzy się dla dobra najmłodszych

Czarny humor 18+: cenzura na YouTube zaostrzy się dla dobra najmłodszych
24.11.2017 10:42, aktualizacja: 25.11.2017 12:23

Cenzorskie działania na YouTube nie mogą się ograniczać tylkodo blokowania kanału poświęconego prawosławiu.Największy serwis wideo na świecie przedstawił w tym tygodniu pięćsposobów na, jak to określono, wzmocnienie ochrony rodzin. Abyuniknąć sytuacji, w których pod płaszczykiem „rodzinności”przemycane są treści zdecydowanie nie dla rodzin, sięgnięto ponarzędzia zarówno techniczne, jak i organizacyjne.

Od teraz wytyczne dla społeczności mają być egzekwowanejeszcze szybciej i i sprawniej – szczególnie jeśli ich naruszeniaw jakikolwiek sposób wiążą się z zagrożeniem dla dzieci.YouTube chwali się, że w ostatnim tygodniu zlikwidowało ponad 50kanałów i usunęło tysiące klipów wideo, które mogły zagrażaćdzieciom – nawet jeśli nie było to intencją ich twórców.

YouTube zauważyło też problem z treściami, które zawierająpostaci wzięte z rozrywki familijnej, ale zawierające „dorosłe”tematy czy taki humor. Objęte zostaną one ograniczeniami wiekowymi18+, aby zaś przyspieszyć znajdywanie takich treści, wykorzystanezostaną technologie maszynowego uczenia – zautomatyzowanenarzędzia szybko będą dostarczały ludzkim moderatorom wszystkieprzypadki zbyt śmiesznego Kaczora Donalda.

Tak samo z „familijnych” treści znikną wszelkienieodpowiednie reklamy. Tego należało się spodziewać, już wczerwcu Google wprowadziło nowe wytyczne dla reklamodawców: zewszystkich treści zawierających postaci kojarzące się z rodzinnąrozrywką mają zniknąć przemoc oraz obraźliwe czy w inny sposóbnieodpowiednie zachowania – nawet jeśli zostały wprowadzone zpobudek satyrycznych lub komediowych. Od czerwca w ten sposóbusunięto reklamy z ponad 3,5 mln klipów wideo.

Cenzorzy zadbają też o zablokowanie komentarzy pod klipami wideoprzedstawiającymi dzieci. Do tej pory zautomatyzowane systemyGoogle’a przeglądały komentarze pod takimi klipami, szukająctych o wymowie seksualnej i usuwając je, a następnie zgłaszającincydent organom ścigania. Teraz komentarze będą automatyczniewyłączane pod nagraniami z udziałem nieletnich, gdy tylko zostanąwykryte seksualnie niewłaściwe komentarze. Jeśli deklaracja tazostanie wprowadzona w życie, to zirytowani popularnościąnieletniej przecież gwiazdy polskiego YouTube, niejakiego LordaKruszwila, będą mogli teraz łatwo wygłuszyć jego kanał.

Kolejny problem: mamy coraz więcej przecież filmów rysunkowychadresowanych dla dorosłych, których bohaterowie robią rzeczy,których YouTube by nie chciało dzieciom pokazywać. Tak samoproblematyczne dla niektórych mogą być sceny z udziałem dorosłychprzebranych za postacie z popularnych filmów familijnych, jednaksceny te przecież mogą pochodzić z jakiegoś konwentu komiksowego.Aby poradzić sobie tam, gdzie maszynowa inteligencja zawodzi,YouTube dwukrotnie zwiększa liczbę swoich zaufanych donosicieli(Trusted Flaggers), zwiększa też liczbę ekspertów, z którymibędzie współpracowało nad klasyfikacją treści w erze, w którejnie jest ona taka już oczywista.

Finalnie YouTube zadba o stworzenie wytycznych dla tych, którzytworzą treści przyjazne dla rodzin na platformę YouTube Kids. Wnajbliższych tygodniach otrzymają one kompleksowy poradnik, mającywyjaśnić jak powinny być one tworzone.

Jak widać, google’owa platforma wideo staje się coraz bardziejinteligentnym i autonomicznym systemem kategoryzowania treści wideo.Korzystając ze swojego kulturowego monopolu, jest w stanierealizować swoją agendę obyczajową i edukacyjną już odnajmłodszych lat życia użytkownika. Nie mający czasu dla swoichdzieci rodzice pewnie będą zachwyceni.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)