Czas na MacBooki bez Inteli? Apple udostępniło kod swojego kernela na ARM

Czas na MacBooki bez Inteli? Apple udostępniło kod swojego kernela na ARM

Czas na MacBooki bez Inteli? Apple udostępniło kod swojego kernela na ARM
02.10.2017 15:25, aktualizacja: 03.10.2017 09:10

Od wielu lat Apple regularnie wydaje kod źródłowy dla jądraXnu, wykorzystywanego w systemie macOS. Wydanie kolejnejwersji plików źródłowych nie byłoby więc żadnym newsem, gdybynie jedna sprawa. Po raz pierwszy wydano kod źródłowy dla wersji jądra kompilowanej dla architektury ARM, czyli takiej, jaką wykorzystuje się np. w systemie iOS.

Udostępniony na GitHubie kod źródłowy pozwoli każdemusprawdzić, co dzieje się pod maską iOS-a. Nie liczcie jednak nato, że na tej podstawie zbudujecie sobie hackinphone’a – wydanyjest tylko kernel, a cały system operacyjny to znacznie więcej.Wątpliwe jest, by Apple kiedykolwiek poszło drogą Google’a iuruchomiło jakiś iOS Open Source Project – nigdy nie potrzebowałoi nie chciało wsparcia ludzi z zewnątrz.

Co prawda Darwin, system operacyjny, na którym bazuje zarównomacOS jak i iOS jest systemem otwartym (nie licząc kilkuwłasnościowych sterowników), jednak tak naprawdę nigdy nie zdołałpozyskać społeczności, która rozwijałaby niezależnie od Apple.Istnieje co prawda rozwijany przez kilka osób projekt PureDarwin,ale na wydanie w jego ramach samodzielnego systemu raczej się niezanosi.

Apple nie ogłosiło w żaden sposób udostępnienia kodu kernelaXnu dla architektury ARM, ale jego pojawienie się wznowiłospekulacje, jakoby przyszłe Maki miały rozstać się z procesoramix86 Intela. Ten ostateczny ruch w stronę całkowitej autonomii jestdziś bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek wcześniej, biorącpod uwagę wydajność autorskich procesorów A11. Zastosowane w nichrdzenie Monsoon mają oferować w nich o 25% wyższą mocobliczeniową niż ich poprzednicy, rdzenie Hurricane – i jakwynika z testów w benchmarku Geekbench 4, miałyby dorównywaćstosowanym dziś w laptopach procesorom Core i7-6600U.

Looking at iPhone 8/X benchmarks. Android / Qualcomm left so far back in the dust now it's irrelevant. RIP Intel pic.twitter.com/mlVlGOXhlS

— Jeff Atwood (@codinghorror) September 12, 2017Czy więc dostaniemy w końcu tę wyczekiwaną niespodziankę,MacBooka na procesorze ARM? Czekamy na Wasze opinie, a póki comożemy sobie poprzeglądać AppleOpen Source Browser.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)