Czeka nas era chromowanego WWW? Dziś o 18:00 na żywo o przeglądarkowych bólach

Czeka nas era chromowanego WWW? Dziś o 18:00 na żywo o przeglądarkowych bólach

Czeka nas era chromowanego WWW? Dziś o 18:00 na żywo o przeglądarkowych bólach
Redakcja
28.01.2015 13:06, aktualizacja: 17.04.2015 18:24

W zeszłym tygodniu potwierdziły się wszystkie nasze podejrzenia codo nowej przeglądarki Microsoftu. Windows 10 dostał obok InternetExplorera nową, lekką przeglądarkę, przeznaczoną głównie dlaużytkowników domowych i zapewniającą wysoki (jak na Microsoft) poziomzgodności ze standardami webowymi, a zarazem kończącą z obsługąrozwiązań pamiętających jeszcze zeszłe stulecie.

Na szczęście nieprawdą okazały się plotki, jakoby nowaprzeglądarka porzuciła silnik renderujący Trident na rzeczapple'owego Webkitu czy google'owego Blinka. Microsoft zdecydował siędalej rozwijać własny silnik dla przeglądarek, dzięki czemuprzygnębiająca wizja całkowitego monopolu „webkitowych”przeglądarek (z perspektywy webdeweloperów różnice między Blinkiem aWebKitem są pomijalne) nieco się oddaliła.

Nie znaczy to jednak, że wygraliśmy walkę o otwarte, uniwersalnestandardy webowe. Nie tylko Chrome rośnie w siłę, praktyczniewszystkie nowe przeglądarki korzystają z chromowych silników. Takjest choćby w przypadku Vivaldiego, nowego browsera od twórcówklasycznej Opery – bardzo interesująca pod względem budowyswojego interfejsu, w środku zawiera komponenty Chromium. Jak to sięstało, że rozwiązania Google zdobyły taką popularność?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie nie zapomnimy oczywiście oinnych ważnych kwestiach, jakie wydarzyły się w świecie IT odpoprzedniej środy. Jak pokażemy nowy sprzęt, jaki trafił do naszegolabu, będziemy mieli do rozdania kod do gry na Steam (kto pierwszyten lepszy!).

Przede wszystkim jednak czekać będziemy na Wasze komentarze, czyto przez Skype (login: dobreprogramypl), czy przez czat uruchomiony wtym czasie na stronie portalu. Jak zawsze dzwoniący otrzymajądobroprogramowe gadżety, kubki lub koszulki. Przed zadzwonieniemprosimy jednak o sprawdzenie konfiguracji tej aplikacji, najlepiejwykonując rozmowę testową Skype (echo123).

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (505)