Czekasz na nową wersję odtwarzacza VLC? Twórcy zaliczyli falstart i ujawnili nowości

Czekasz na nową wersję odtwarzacza VLC? Twórcy zaliczyli falstart i ujawnili nowości

Czekasz na nową wersję odtwarzacza VLC? Twórcy zaliczyli falstart i ujawnili nowości
Oskar Ziomek
07.02.2018 17:32

Wielkimi krokami zbliża się premiera dużej aktualizacji odtwarzacza multimediów VLC. Z najnowszego wydania jeszcze przed chwilą można było korzystać już teraz, jak się okazuje – przedpremierowo. Na serwerach producenta przeznaczonych dla deweloperów znalazły się instalatory VLC 3.0.0 – dużego wydania, w którym, jak zauważa serwis Ghacks, lista nowości jest pokaźna i obejmuje poprawki oraz wiele funkcji wcześniej testowanych jedynie w ramach edycji beta.

Niestety, wszystko było jedynie niedopatrzeniem ze strony firmy i dostęp do instalatorów został już zablokowany. W Sieci pojawiło się wyjaśnienie, według którego na premierę trzeba jeszcze po prostu kilka dni zaczekać: Program nie został jeszcze wydany... Wyłączyłem dostęp do wszystkich wydań nightly w wersjach win32/win64/mac... Nie powinno się ich używać. Wciąż pracujemy nad VLC 3.0 i ogłosimy jego premierę, gdy program będzie gotowy....

Dostęp do serwera z instalatorami został zablokowany
Dostęp do serwera z instalatorami został zablokowany

Chwilowa dostępność instalatorów na serwerach pozwoliła jednak rzucić okiem na zmiany. Tych należy szukać niemal wyłącznie od strony technicznej. Interfejs aplikacji pozostał praktycznie niezmieniony i nadal może być wyświetlany w klasycznej formie lub z wykorzystaniem dowolnie wgranej skórki. Wiele zmodyfikowano natomiast pod maską, zarówno dodając nowe opcje, jak i naprawiając występujące dotychczas błędy.

Obraz

Wśród licznych zmian warto wymienić między innymi implementację obsługi HDR10 w Direct3D 11 w przypadku Windowsa z jesienną aktualizacją dla twórców, automatyczne wykrywanie zewnętrznych ścieżek dźwięku, obsługę strumieniowania do urządzeń Google Chromecast, filmów i dźwięku w 360 stopniach oraz audio z większą od ośmiu liczbą kanałów.

Poza tym VLC jest teraz w stanie dekodować w Windowsie filmy HEVC i Direct3D 11, a także formaty VP9 oraz WMV3. Pojawiły się również ulepszenia w zakresie obsługi ciasteczek i wielu formatów, w tym MKV, MP4 oraz TS. To oczywiście nie jedyne zmiany. W programie zmodyfikowano wiele elementów, które mają także usunąć błędy, na które dotychczas skarżyli się użytkownicy.

Obraz

Na oficjalną premierę i ponowną możliwość pobierania VLC trzeba będzie jeszcze kilka dni zaczekać. Niewykluczone więc, że ostateczna liczba oraz forma nowości ulegną zmianom. Przypomnijmy, iż niedawno zaktualizowany został VLC dla Androida w wersji testowej, gdzie dodano nowe opcje związane z przesyłaniem obrazu na telewizor.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)