Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dać dziecku swój telefon/tablet do zabawy, czy nie - dylemat rodzica... cz. 2 - Android v. 4.2.2

Jeśli pamiętacie, opisałem swoje obawy co do udostępniania swojego sprzętu małolatom do zabawy opisując dwa sposoby zabezpieczenia "zabawek" przed wpływem gawiedzi: na Windows Phone 8 i na Androidzie 4.2.2.

Temat rozwinął kolega @2099 w swoim wpisie - bardzo dobrym nomen omen :), ja skupiłem się TYLKO na zabezpieczeniu a nie na aspektach psychologicznych.

Prosiłem o informacje w komentarzach dotyczące zabezpieczeń Androida, którego odstawiłem dawno temu, otrzymałem informację od @mam3ok0 o "app lock".

Zacząłem się jednak przyglądać dokładniej systemowi Android w wersji 4.2.2, który jest zainstalowany na testowanym przeze mnie tablecie ASUS MeMO TAB.

I dzisiaj skupię się tylko na tym właśnie tablecie. Święta coraz bliżej - na pewno tabletów pod choinką nie braknie, ale dlaczego nie można by korzystać z tego sprzętu na zmianę z dzieckiem, bez strachu o własne maile, aplikacje, konta społecznościowe itd?

Można: znalazłem to, o czym wspomina @Anonim (niezalogowany) (szkoda, że bez nicka) w komentarzu pod moim poprzednim wpisem:

Możliwość utworzenia odrębnego konta

Tak, okazuje się się, że w tej wersji Androida (nie wiem jak było w poprzednich) można utworzyć na jednym urządzeniu odrębne konta użytkowników.
W ustawieniach znalazłem opcję użytkownicy:
postanowiłem przyjrzeć się jej bliżej i zauważyłem możliwość dodania użytkownika:
po podaniu adresu email i hasła (po stworzeniu konta Google) pojawia się ekran z następującą informacją:
oczywiście można (tak jak zwykle) dodać kartę kredytową (lub nie) i po przejściu dalej pojawia się już standardowy ekran logowania:
po zalogowaniu, mamy możliwość przełączania się między kontami użytkowników:
W połączeniu z możliwością blokady ekranu za pomocą wzoru lub rozpoznawania twarzy (tej opcji nie polecam, ponieważ moje smyki wykazały się niesamowitą pomysłowością i znalazły obejście tego zabezpieczenia :)) jest to jakaś forma zabezpieczenia SWOICH DANYCH, przed niepowołanym dostępem młodzieży, która postanowi się pobawić naszym tabletem.

Jednak znowu nie jest to rozwiązanie idealne, trzeba dla małolata tworzyć normalne konto z dostępem do wszystkich społecznościówek Googla, co niesie ze sobą wszelkie zagrożenia płynące z sieci, jednak w połączeniu z opisaną wcześniej przeze mnie "Blokadą rodzicielską" (konfigurowalną blokadą dostępu do sieci Wi-Fi) daje to już spore poczucie bezpieczeństwa.

Na ile jest to skuteczna metoda ?
Nie sprawdzałem dokładnie - wymaga to sporo czasu, ale zawsze jest to opcja, której albo wcześniej nie było (nie pamiętam) albo przez zwykłe lenistwo jej nie znalazłem, wydaje mi się, że jednak lepszym rozwiązaniem byłaby możliwość utworzenia konta lokalnego, z możliwością konfiguracji aplikacji, które udostępnimy dla takiego konta.

Jest to jednak kolejny krok w bardzo dobrą stronę wykonany przez ASUSA.

Jeśli natomiast używa się tabletu w kilka osób - jest to rozwiązanie idealne.

Dla starszej młodzieży, jest to również zabezpieczenie działające w drugą stronę... rodzice nie muszą korzystać z tego samego konta by przejrzeć program telewizyjny czy pod innym pozorem sprawdzić co też pociecha działała ostatnio w sieci ;)

Co ciekawe - nikt z komentujących, którzy używają Androida na co dzień, nie wspomniał o tej możliwości pod żadnym z obu wpisów.

Nie znacie używanego przez siebie systemu ? Czy jest to faktycznie opcja tylko w sprzęcie ASUSa ? Czy rzeczywiście nie było takiej opcji we wcześniejszych wersjach Andka ?

Nie żebym chciał kogoś obrazić, ale jeśli ktoś próbuje mi doradzać, bądź przekonywać do czegoś, powinien mieć przynajmniej blade pojęcie o tym o czym pisze, a może po prostu ja jestem zbyt staroświecki i szukam rozwiązań zamiast je omijać...

PS

Z takimi ustawieniami - choć niedoskonałymi, ja, jako przeciwnik Androida - zaczynam odkrywać jego niewątpliwe zalety.

Szkoda, że (jak czytam w komentarzach) przyszło to dopiero w tej wersji.

 

sprzęt porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
gowain   21 #1 16.12.2013 11:22

Mam bodajże czystego (niebrandowanego) Androida 4.1.2 i takiej opcji jak Użytkownicy nie ma...

jkolonko   10 #2 16.12.2013 13:43

Dopiero w 4.2 coś takiego się pojawiło. Niestety jakby przejść się po sklepach to niewiele się z taką wersją lub nowszą znajdzie.

djDziadek   17 #3 16.12.2013 13:52

Czyli de facto, tytuł tego wpisu mógłby być zgoła inny :) - np.: "Nowe możliwości Androida w wersji 4.2.2" - wtedy byłby bardziej chwytliwy, a mnie nie o to chodzi...
Ale podoba mi się, że Google ze swoim systemem podąża w dobrą stronę.

wonsik   7 #4 16.12.2013 14:54

Potwierdzam, na Galaxy S II z Andkiem 4.1.2 nie ma takiej opcji.

  #5 16.12.2013 15:21

Na zrootowanym Androidzie 4.1.2 da się włączyć obsługę kont użytkowników. Nie wiem czy działa na wszystkich modelach telefonów ;)

ziemowy   7 #6 16.12.2013 15:29

W androidzie 4.3 jest możliwość tworzenia lokalnych profili ograniczonych.
Nie ma potrzeby konfigurowania takiego konta poprzez nowy login i hasło google.
Na takim koncie można zdefiniować, które aplikacje mogą być uruchamiane przez użytkownika.

eider_i128   9 #7 16.12.2013 15:42

"W androidzie 4.3 jest możliwość tworzenia lokalnych profili ograniczonych.
Nie ma potrzeby konfigurowania takiego konta poprzez nowy login i hasło google.
Na takim koncie można zdefiniować, które aplikacje mogą być uruchamiane przez użytkownika."
Otóż to ;-) To jest nawet lepsze dla ograniczenia uprawnień dzieciom.

"Potwierdzam, na Galaxy S II z Andkiem 4.1.2 nie ma takiej opcji."
Ta opcja jest tylko na tabletach.

djDziadek   17 #8 16.12.2013 16:19

@ziemowy - dzięki za info, czyli nie pozostaje mi nic innego jak mieć nadzieję na aktualizację do 4.3, wtedy będę miał już wszystko w Androidzie - szkoda, że tak późno w porównaniu z innymi systemami...

dragonn   11 #9 16.12.2013 18:37

Android 4.1.2 miał już całą obsługę kont użytkowania, brakowało tylko w menu opcji w Play są apk które umożliwiają użycie tej funkcji jeśli ma się root-a. Pewnie ASUS w tym przypadku dodał po prostu w swojej nakładce stosowne menu.

djDziadek   17 #10 16.12.2013 18:43

@dragonn - właśnie: "jeśli ma się roota", cholera mnie bierze jak czytam takie rzeczy... na szczęście tutaj jest to dostępne BEZ ROOTA a jak widac w komentarzu @ziemowy - w wersji 4.3 jest jeszcze lepiej - i mam nadzieję że BEZ ROOTA.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #11 16.12.2013 18:49

W androidzie 4.1.2 w Sony takiej opcji również brak.

ziemowy   7 #12 16.12.2013 18:49

Oczywiście funkcjonalność ta jest dostępna bez roota.
Funkcje te dotyczą jedynak tylko tabletów.
Telefony z androidem 4.3 i wyższym nie obsługują profili.

2099   8 #13 16.12.2013 20:15

Fajna byłaby np. apka po określonym czasie wyświetlająca ekran "Time Out" z ekranem zablokowanym do wpisania klucza. Takie: dam fona na 20 min dzieciakowi i jak przyjdzie z zablokowanym ekranem to mu go odbiorę :)

kamil_w   11 #14 16.12.2013 20:32

hmmm... tablety mają, smartfony nie... A co z phabletami (czy jak to inaczej nazwać)? Noszę się z zamiarem kupna Note'a 3 i funkcja obsługi wielu kont by mi się przydała.

Osobiście mojego smartfona daję chrześniakom do zabawy, ale siedzę z nimi i bawimy się razem. Nie wyobrażam sobie, by dawać dziecku takie urządzenie po to, by mieć je z głowy.

djDziadek   17 #15 16.12.2013 20:46

@kamil_w - nie chodzi o to aby dać i mieć dziecko z głowy, ale o to, aby nie musieć siedzieć i patrzeć mu na ręce, dać mu odrobinę kontrolowanej, ale jednak swobody, w zakresie, który uniemożliwi dziecku albo wygenerowanie sporych kosztów, albo zamieszania w ważnych DLA NAS aplikacjach...

  #16 16.12.2013 21:39

Te konta na Androidzie niestety nie mają nic wspólnego z "Bezpieczeństwem rodzinnym" oferowanym przez Microsoft. Android skądinąd fantastyczny, nie nadaje się dla dzieci. Tylko w WP mamy "Bezpieczeństwo rodzinne", dzięki któremu możemy kontrolować w 100 % co nasza pociecha robi na swoim smartfonie. Żeby obraz był pełniejszy, sprawdź proszę na swoim koncie w outlook.com, jak to fajnie można konfigurować w chmurze obliczeniowej. Mnogość opcji i kontrola praktycznie wszystkich ustawień jest bajką dla rodziców. Dzięki "Bezpieczeństwu" nie ma takiej opcji, że zapłacimy droższy rachunek :)
Dodatkowe plusy ? Proszę bardzo - konto dziecka na laptopie oraz na Xboxie :) A dane pod pełną kontrolą i wszędzie zsynchronizowane :D
Oj, coś czuję, że gromy się posypią na moją głowę przez forumowiczów DP, ale MOIM zdaniem WP jest doskonałym narzędziem dla rodziców w kontroli swoich pociech. Android tego jeszcze nie ma i pewnie długo mieć nie będzie. Dlatego w moim domu, wredny Mikołaj ;) już przygotował pod choinką dla syna Nokię Lumię 520 (z już spreparowanym kontem)
Moi drodzy forumowicze, rozumiem Wasze podejście do Androida - ja też go lubię. Jednak tak jak "Dziadzia" zauważa, chodzi o to, aby dziecko mogło się poruszać samodzielnie w pewnych granicach, które sami określamy. A tego, jak na razie Android nie gwarantuje.

Over   9 #17 16.12.2013 21:39

A jakie są zabezpieczenia w iOS albo OSX?
W sumie tylko tego ci brakuje bo Android, WP juz były :)

mam3ok0   4 #18 16.12.2013 21:49

Istnieje też inna, dodatkowa opcja, a mianowicie przełączenie telefonu w tryb samolotowy. Co prawda będziemy wtedy trochu odcięci od świata, ale dziecko nie wykona np. żadnego połączenia, a przy okazji z telefonu nie emitowane będą żadne fale radiowe. Tylko czy ma to znaczenie, jeżeli żyjemy w świecie, w którym zewsząd i tak bombardowani jesteśmy przez różne fale??

djDziadek   17 #19 16.12.2013 22:33

@Over - jestem w trakcie dogadywania dostępu do jakiegoś sprzętu z iOS-em aby to sprawdzić, jednak każdy "Jabkowitz" uważa swój sprzęt za najcenniejszy na świecie, więc łatwo nie jest ;)

gowain   21 #20 16.12.2013 23:08

@djDziadek musisz podstępem, zainwestuj w makietę nowego iPhone'a u Chińczyków i podmień :P

ichito   11 #21 17.12.2013 10:33
  #22 17.12.2013 23:32

a może wypróbuj Cyanogenmod ?

aluap   4 #23 23.12.2013 10:03

Galaxy Tab 3 8.0 - Android 4.2.2 - brak opcji "Użytkownicy".

djDziadek   17 #24 31.12.2013 07:24

@aluap - dzięki za info, jak więc widać nie do końca zależy to od wersji Androida... ciekawe :)

  #25 02.03.2014 20:12

Andek 4.2.2 Samsung tab 2 tez tej funkcji nie ma

  #26 17.07.2014 23:05

Mam na tablecie Androida 4.2.2 i nie mam opcji Użytkownicy...