Dać dziecku swój telefon/tablet do zabawy, czy nie - dylemat rodzica... cz. 2 - Android v. 4.2.2

Jeśli pamiętacie, opisałem swoje obawy co do udostępniania swojego sprzętu małolatom do zabawy opisując dwa sposoby zabezpieczenia "zabawek" przed wpływem gawiedzi: na Windows Phone 8 i na Androidzie 4.2.2.

Temat rozwinął kolega @2099 w swoim wpisie - bardzo dobrym nomen omen :), ja skupiłem się TYLKO na zabezpieczeniu a nie na aspektach psychologicznych.

Prosiłem o informacje w komentarzach dotyczące zabezpieczeń Androida, którego odstawiłem dawno temu, otrzymałem informację od @mam3ok0 o "app lock".

Zacząłem się jednak przyglądać dokładniej systemowi Android w wersji 4.2.2, który jest zainstalowany na testowanym przeze mnie tablecie ASUS MeMO TAB.

I dzisiaj skupię się tylko na tym właśnie tablecie. Święta coraz bliżej - na pewno tabletów pod choinką nie braknie, ale dlaczego nie można by korzystać z tego sprzętu na zmianę z dzieckiem, bez strachu o własne maile, aplikacje, konta społecznościowe itd?

Można: znalazłem to, o czym wspomina @Anonim (niezalogowany) (szkoda, że bez nicka) w komentarzu pod moim poprzednim wpisem:

Możliwość utworzenia odrębnego konta

Tak, okazuje się się, że w tej wersji Androida (nie wiem jak było w poprzednich) można utworzyć na jednym urządzeniu odrębne konta użytkowników.
W ustawieniach znalazłem opcję użytkownicy:

postanowiłem przyjrzeć się jej bliżej i zauważyłem możliwość dodania użytkownika:

po podaniu adresu email i hasła (po stworzeniu konta Google) pojawia się ekran z następującą informacją:

oczywiście można (tak jak zwykle) dodać kartę kredytową (lub nie) i po przejściu dalej pojawia się już standardowy ekran logowania:

po zalogowaniu, mamy możliwość przełączania się między kontami użytkowników:

W połączeniu z możliwością blokady ekranu za pomocą wzoru lub rozpoznawania twarzy (tej opcji nie polecam, ponieważ moje smyki wykazały się niesamowitą pomysłowością i znalazły obejście tego zabezpieczenia :)) jest to jakaś forma zabezpieczenia SWOICH DANYCH, przed niepowołanym dostępem młodzieży, która postanowi się pobawić naszym tabletem.

Jednak znowu nie jest to rozwiązanie idealne, trzeba dla małolata tworzyć normalne konto z dostępem do wszystkich społecznościówek Googla, co niesie ze sobą wszelkie zagrożenia płynące z sieci, jednak w połączeniu z opisaną wcześniej przeze mnie "Blokadą rodzicielską" (konfigurowalną blokadą dostępu do sieci Wi-Fi) daje to już spore poczucie bezpieczeństwa.

Na ile jest to skuteczna metoda ?
Nie sprawdzałem dokładnie - wymaga to sporo czasu, ale zawsze jest to opcja, której albo wcześniej nie było (nie pamiętam) albo przez zwykłe lenistwo jej nie znalazłem, wydaje mi się, że jednak lepszym rozwiązaniem byłaby możliwość utworzenia konta lokalnego, z możliwością konfiguracji aplikacji, które udostępnimy dla takiego konta.

Jest to jednak kolejny krok w bardzo dobrą stronę wykonany przez ASUSA.

Jeśli natomiast używa się tabletu w kilka osób - jest to rozwiązanie idealne.

Dla starszej młodzieży, jest to również zabezpieczenie działające w drugą stronę... rodzice nie muszą korzystać z tego samego konta by przejrzeć program telewizyjny czy pod innym pozorem sprawdzić co też pociecha działała ostatnio w sieci ;)

Co ciekawe - nikt z komentujących, którzy używają Androida na co dzień, nie wspomniał o tej możliwości pod żadnym z obu wpisów.

Nie znacie używanego przez siebie systemu ? Czy jest to faktycznie opcja tylko w sprzęcie ASUSa ? Czy rzeczywiście nie było takiej opcji we wcześniejszych wersjach Andka ?

Nie żebym chciał kogoś obrazić, ale jeśli ktoś próbuje mi doradzać, bądź przekonywać do czegoś, powinien mieć przynajmniej blade pojęcie o tym o czym pisze, a może po prostu ja jestem zbyt staroświecki i szukam rozwiązań zamiast je omijać...

PS

Z takimi ustawieniami - choć niedoskonałymi, ja, jako przeciwnik Androida - zaczynam odkrywać jego niewątpliwe zalety.

Szkoda, że (jak czytam w komentarzach) przyszło to dopiero w tej wersji.