Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Pendrive OCZ Rally2 - promocja idealna?

Niewinne początki

Wpis jest podsumowaniem tego, co zostało "odkryte" (CSI:DobreProgramy :P) przypadkiem, przy wcześniejszym wpisie: "Osobisty test pendrive'ów". W skrócie: test 6 pendive'ów jakie miałem w domu. Nowsze, starsze, szybsze jak i wolniejsze. Pełna gama, do wyboryu do koloru.

Był tam również test pendrive'a frmy OCZ Rally2, który otrzymaliśmy na HotZlocie 2011. Urządzenie zajęło ostatnie miejsce. Bardzo mnie rozczarowując, ze względu na to, iż zapowiadało się, że będzie to najszybsze urządzenie w rankingu. Wyniki były jednakże co najwyżej średnie.

Do dalszego poszukiwania skłonił mnie komentarz użytkownika xm (a tak na boku to dość ciekawe, gdyż wcześniej autorem komentarza był xm, a obecnie jest Anonim, dziwne... ), który napisał, iż wydajność jego OCZ Rally2 nie odbiega zasadniczo od tego co podał producent.

Hmm, coś tu jest nie tak...

Braki w specyfikacji

Ponownie zacząłem szukać danych technicznych tego pendrive'a. Na stronie OCZ odnośnie Rally2: http://www.ocztechnology.com/ocz-rally2-usb-2-0-flash-drive.html jest wszystko oprócz danych odnośnie szybkości zapisu/odczytu. Dziwne, jak na pendrive'a, który wygrał wiele rankingów.

Na opakowaniu również nie ma żadnych informacji odnośnie tego, jakie prędkości osiąga pendrive. Żeby było ciekawiej, na opakowaniu OCZ umieścił masę sloganów, wskazujących na to, iż mamy do czynienia z demonem prędkości ("Industry leading Ultra Fast Dual Technology", "Rapid Transfer Rates surpass the competition", "HIGH SPEED USB 2.0" i na koniec: "BLAZING SPEED!") oraz pochwaliło się kilkoma nagrodami.

W większości testów jakie znalazłem w sieci, faktycznie wychodzi na to, iż pendrive należy do światowej czołówki.

Specyfikacji szukałem w sklepach oferujących tego pendrive'a. I tak oto trafiłem do Komputronika, gdzie oferowano opisywany model OCZ Rally2 8 GB, oto link: http://www.komputronik.pl/product/39427/Sprzet_komputerowy/Peryferia_i...

Specyfikacja podana przez Komputronika:
Maks. prędkość odczytu 28 MB/s
Maks. prędkość zapisu 15 MB/s

Widać jednoznacznie, iż pendrive powinien się pochwalić dużymi osiągami (różnice są również w długości gwarancji, w Komputroniku to 5 lat, na stronie producenta jest to gwarancja dożywotnia).

Ale ale, cóź to widzimy w komentarzach...

Czerwona VS Niebieska

Komentarze odnośnie produktu, wskazywały na to, iż OCZ wypuściło dwie serie/partie swojego produktu, które można rozpoznać po kolorach diody: czerwoną (starą) i niebieską (nową, tą otrzymaliśmy na HotZlocie 2011).

Po przejrzeniu forów, doszedłem do wniosku, iż stara wersja była dość awaryjna. Jednakże prędkość, jaką oferowała była naprawdę zdumiewająca i godna polecenia. Testy przeprowadzane w sieci czy w magazynach, które dawały nagrody dla tego pendrive'a, były przeprowadzane na podstawie starej wersj,i z czerwoną diodą.

Wychodzi na to, iż OCZ ze względu na zgłaszane problemy postanowiło wypuścić nową serię (niebieska dioda), aby zmniejszyć awaryjność modelu.

Zaskakujące testy

Przechodzimy do sedna problemu. Okazuje się, iż w nowej wersji, z niebieską diodą, prędkość odczytu i zapisu zmalała znacząco!

Oto wyniki przeprowadzone programem CrystalDiskMark 3.0.1 (http://crystalmark.info/software/CrystalDiskMark/index-e.html)

TEST SEQ; 5 PRÓB; ROZMIAR DANYCH 100MB

OCZ RALLY2 8GB- DIODA NIEBIESKA (test własny)
Odczyt: 15,23 MB/s
Zapis: 5,47MB/s

OCZ RALLY2 8GB - DIODA CZERWONA (test Wolfgar'a)
Odczyt: 31,14 MB/s
Zapis: 8,73MB/s

Ewidentnie widać, iż pendrive czerwony, jest dużo szybszy od nowego, niebieskiego.
Problemy z prędkością potwierdzili również: Wolfgar, underface, flaszer i NRN.
RaveStar dodał komentarz, iż jego wyniki z OCZ Rally2 z niebieską diodą są lepsze, niż nasze. Jednakże nie zamieścił jeszcze dokładnych danych z programu CrystalDiskMark.

Co na to OCZ/dystrybutor

Wolfgar zgłosił problem do dystrybutora firmy ExtremeMem. Opisał problem, podał wyniki testów i przypuszczenia jakie nasuwały się po analizie wyników. Jak można było przeczytać w jego komentarzu pod wpisem "Osobisty test pendrive'ów", dostał odpowiedź, iż producent nie podaje dokładnej specyfikacji. Co się zgadza. Nie ma o co się kłócić. Ale o tym później.

Ja zaś poszukałem na oficjalnym forum OCZ. Znalazłem wątek, który potwierdza przypuszczenia o słabych parametrach nowej serii z niebieską diodą.
Link do postu: http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?84209-Rally2-8G....
Kilka osób również narzeka, w komentarzach, na nową serię Rally2. Odpowiedź użytkownika RyderOCZ, będącego OCZ Forum Support Manager:

"The current release drives have minimum specs of:

14MB/s read
6MB/s write."

No proszę. Sprytny zabieg. "Minimalne specyfikacje", czyli aby nie być posadzonym o to, iż coś jest nie tak, podano minimalne osiągi, jakie powinien mieć pendrive, a nie jago maksymalne. A co z hasłami na opakowaniu odnośnie "BLAZING SPEED!"?

Kiedy użytkownicy zgłaszają "mijanie się z prawdą" ze specyfikacją, w porównaniu z poprzednią serią pendrive'ów OCZ Rally2, nagle RyderOCZ (OCZ Forum Support Manager ) dodaje komentarz:

"I am sorry that we have failed to meet your expectations.

Thread closed and Thank you."

i zamyka tym wątek. No pięknie :)

Jaki jest procent OCZ Rally2 w OCZ Rally2

Nie chcę tutaj dyskredytować firmy OCZ, ale sytuacja z pendrivem Rally jest dwuznaczna i producent nie wypada zbyt dobrze.

Pierwsza seria z czerwoną diodą była świetna. Rewelacyjne wynika odczytu/zapisu. Nieliczne problemy skłoniły OCZ do wypuszczenia nowej serii (lub chęć odświeżenia serii). Niestety nowa seria z niebieską diodą to już średniak. Testy potwierdzają słabość pendrive'a.

Szkoda, że firma OCZ trochę nas rozczarowała. Po świetnej pierwszej serii z czerwoną diodą (jak to określił NRN) narobili smaczku na markę Rally2, a następnie wypuścili średniaka. Ów średniak był sprzedawany w tym samym opakowaniu, z tymi samymi sloganami. Niesmak pozostał.

Reklamacja?

Jak już wspomniałem dystrybutor jasno wyraził swoją opinie, z którą się zgadzam. Brak parametrów, na oficjalnej stronie i na opakowaniu powoduje, że nikt nie powinien mieć teoretycznie pretensji.

Ale, jest pewne ale! Otóż sklepy, które sprzedają pendrive'a OCZ Rally2 (niebieska dioda) maja w specyfikacji parametry odczytu/zapisu, które charakteryzują starą serię z czerwoną diodą. Zatem jeśli ktoś kupi pendriv'e w takim sklepie, może śmiało ubiegać się o zwrot pieniędzy lub wymianę na inny, ze względu na to, iż produkt nie spełnia opisu jaki podaje sklep.
(Kodeks Cywilny
Art. 66.
§ 1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy."
Parametry techniczne są istotnymi postanowieniami umowy.)

Podsumowanie

"Darowanemu koniowi..." wiadomo :) Pendrive'a otrzymaliśmy za darmo na HotZlocie 2011. Ciesze się, iż dostałem za darmo OCZ Rally2, gdyż nie miałem wcześniej 8GB pamięci przenośnej, a że jest wolny, no cóż... Co innego gdybym za niego musiał zapłacić...

Oczywiście mimo wszystko pozostaje niesmak. Zawiodłem się trochę. Dziwię się, że firma wiedząc o tym, że nowy pendrive ma zaniżone wyniki, dali go dla ludzi, którzy z natury są dość dociekliwi i zaznajomieni z techniką.

Czy zrezygnuje z OCZ? Nie :) Mam ich pamięci RAM i są rewelacyjne, zaś widać, że potrafią robić świetne pendrive'y, tylko trzeba przed zakupem dokładnie zorientować się co będziemy kupowali. Osobiście nie polecam OCZ Rally2 8GB z niebieską diodą, na rynku jest wiele pendrive'ów, które z czystym sumieniem można polecić (np. Kingstone DT 410, z wcześniejszego wpisu z testem, czy nawet wcześniejsza wersja Rally2 z czerwoną diodą).

Dając nam Rally2 na HotZlocie OCZ liczyła na reklamę i ją mają ;) Parafrazując pewne powiedzenie:
"Nie ważne co i jak mówią - ważne by nie przekręcili nazwy firmy" :)

Zapraszam do dodawania własnych wyników testów pendrive'a!

Podziękowania

Kieruję podziękowania do wszystkich, którzy przetestowali swoje pendrive'y i zamieścili wyniki/opisy pod wcześniejszym wpisem.
Szczególnie pozdrawiam Wolfgar'a, który korespondował z dystrybutorem OCZ w Polsce - firmą ExtremeMem, a także przetestował pendrive'a z czerwoną diodą! Mam też info, że NRN też planuje jakieś testy. Czekamy ;)

Dziękuję i Pozdrawiam

Powiązane

http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Osobisty-test-pendriveow,27436.htm...

http://www.ocztechnology.com/ocz-rally2-usb-2-0-flash-drive.html - ofi...

http://www.extrememem.pl/ - strona dystrybutora ExtremeMem

http://www.komputronik.pl/product/39427/Sprzet_komputerowy/Peryferia_i...

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?84209-Rally2-8G...

http://crystalmark.info/software/CrystalDiskMark/index-e.html - aplika...

 

sprzęt porady inne

Komentarze

0 nowych
4lpha   10 #1 03.09.2011 14:37

Ciekawe.

NRN   10 #2 03.09.2011 14:53

No i to się nazywa CSI: DobreProgramy.pl!

Osobiście jestem zaskoczony tym co OCZ "odwalił", bo niejako zaliczyli pełną wtopę, ale o tym napiszę we wspomnianym już wpisie z testami...

Ave5   8 #3 03.09.2011 19:20

Masz rację i faktycznie coś mi się kołacze, że patrząc przed kupnem Patriota na testy pamięci USB Rally2 wypadało świetnie. Nawet miałem go kupić w jakiejś wersji w innej obudowie, ale wyszła i stanęło na Patriocie.

Natomiast chyba się nieco zagalopowałeś we wnioskach - zapewne z rodzimych oddziałów OCZ (o ile takowe są) może kilka % pracowników ma o całej sprawie pojęcie. W tej promocji Zlotowej pewnie wszystko robiła jakaś agencja marketingowa, która by nawet Rally2 od Rally1 nie rozróżniła ;) Napisałbym też jeszcze coś, ale powiedzmy że to drobny sekret-sprawdź maila.

przemor25   14 #4 03.09.2011 20:55

Czy ktoś z Was miał problem ze sformatowaniem tego hotzlotowego pendrive'a do systemu plików NTFS? U mnie każda próba kończy się niepowodzeniem.

Ostatni Mohikanin   27 #5 03.09.2011 21:22

@przemor25 - sformatowałem do NTFS bez problemu. Ale jest inny kłopocik - żeby pendrive działał, muszę najpierw wysunąć z innego USB modem blueconnect :) Jesli są wpięte oba te urządzenia, komputer gubi komunikację z pendrivem :/

mordzio   15 #6 03.09.2011 21:35

@przemor25
Również nie miałem problemu z formatowaniem pendriva od systemu NTFS.
Próbowałeś formatować programem HP USB Disk Storage Format Tool?

NRN   10 #7 03.09.2011 21:49

U mnie NTFS śmigał, ale wolałem wrócić do FAT32 (kwestia zgodności z paroma urządzeniami).

  #8 03.09.2011 23:15

Świetny wpis djfoxer - konkretny, bez zbędnych uwag, ale też z treścią, a nie z suchymi faktami :) Wg mnie jeden z lepszych wpisów ostatnimi czasy.

A po odrobinie miodu, teraz trochę o pendrivie. Kopiowanie większych plików na niego (robię projekty po 500-600mb) to jest jakaś masakra. Nie wiem czy tylko mój ma taką przypadłość, ale wskaźnik w Win7 leci szybko, dochodzi do końca, teoretycznie zaraz powinien skończyć zapisywać, a tu na ostatnich sekundach zatrzymuje się i tak jakby dopiero faktycznie zaczyna zapisywać. Już mój wcześniejszy Apacer 1GB, albo prezent od TP 4GB (:P) działa dużo lepiej. OCZ dało ciała... jak go dostałem na HotZlocie to się cieszyłem, bo w końcu marka OCZ dotychczas znaczyła wiele... no ale... :)

Jeszcze raz gratulacje za wpis - miło się czytało :)

djfoxer   19 #9 04.09.2011 00:20

@Ave5
Faktycznie tak mogło być, dobrze że nam nie dali przez pomyłkę zapalniczek ;)
Dziękuję serdecznie za maila. Jesteśmy w kontakcie.

@przemor25
Wyskakuje Ci jakiś błąd? Na jakim systemie to robisz?

@gowain
Dzięki, mam nadzieję, że wyszło obiektywnie i nie zraziłem nikogo do firmy OCZ :)

kamil_w   11 #10 04.09.2011 00:43

Cóż... mój zlotowy Rally2 również nie zachwyca prędkością działania... chociaż... w porównaniu z takim Corsairem Voyagerem 8GBm, którego używałem przez jakiś czas prędkość zapisu/odczytu małych plików jest na prawdę dobra.

przemor25   14 #11 04.09.2011 01:23

@djfoxer

Udało się przeformatować na NTFS. Najpierw musiałem pena potraktowac programem poleconym przez @mordzio: HP USB Disk Storage Format Tool (systemowy format w Windows 7 64 bit wywalał okienko, że nie może dokończyć formatowania w NTFS. W przypadku FAT32 i exFAT formatował bez problemu).

Po sformatowaniu pena przy pomocy HP USB Disk Storage Format Tool sprawdziłem systemowym i teraz wszystko formatuje bezbłędnie. Dziwna sprawa :)

PS Dzięki @mordzio :)

przemor25   14 #12 04.09.2011 01:25

Może systemowy format nie radzi sobie z pierwszym formatem do NTFS? nie wiem, trudno mi powiedzieć czemu tak było ;p

command-dos   18 #13 04.09.2011 08:19

Potwierdziliście tylko moje odczucia, co do ślamazarności tego pendrive'a. Jeszcze będąc na HZ, sygnalizowano mi z domu, że "komputer nie działa". Nie działał: dysk - stwierdziłem po powrocie. Długo się nie zastanawiając, wykorzystałem rally2, jako dysku stałego i zainstalowałem ubuntu. Miałem wcześniej zainstalowane linuchy na pendrakach (zazwyczaj kingston), ale ten... przeszedł samego siebie - a miało być tak pięknie. Demonem prędkości, to on nie jest na pewno - zobaczymy, jak z trwałością i bezawaryjnością, bo do dziś dnia na nim jadę i powoli zastanawiam się, czy instalowanie twardego dysku ma sens ;)

command-dos   18 #14 04.09.2011 08:32

Dodam jeszcze, że jestem "na kupnie" dysku i rozważałem zakup dysku ssd. Chyba pominę w moim rankingu firmę ocz...

mordzio   15 #15 04.09.2011 10:00

@command-dos
Po zlocie kupiłem dysk SSD firmy OCZ i nie narzekam. Odczyt i zapis na dobrym poziomie, maksymalny transfer lekko odstaje od specyfikacji ale kto by się tam czepiał tych kilkunastu mb/s.

Semtex   19 #16 04.09.2011 11:15

Potwierdzam brak problemów ze sformatowaniem pena do NTFS, poszło bez najmniejszego problemu...

Po za tym też kupiłem SSD OCZ, jak dobrze pójdzie to dziś będę go montował i stawiał system, mam nadzieję że pójdzie bez problemów ;)

NRN   10 #17 04.09.2011 11:36

Nie no, nie oceniajmy całej firmy po jednym PenDrive'ie. Ale ciała to oni dali :D

Zrobiłem testy u siebie w domu i... A zresztą zobaczycie jak wrzucę wpis :P

Wolfgar   7 #18 04.09.2011 13:23

Wnioski jakie się nasuwają są proste. Powinniśmy nie kupowac już tych penów z niebieską diodą. Oczywiście nie mamy jak sprawdzić którą partię posiada sprzedawca co prowadzi nas do wyboru alternatywnych produktów. Ogólnie sprawę należy rozgłośnić ponieważ osiągi High-endowego pena na poziomie Kingstona Datatravel są po prostu żałosne.
Ze swojej strony chciałbym podziękować djFoxerowi za sprawne podsumowanie wszystkich wyników i ukazanie ich w przejrzysty sposób.

command-dos   18 #19 04.09.2011 14:19

@nrn - no trochę jednak mnie to zastanawia - poczytajcie komentarze: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Jaki_dysk_SSD_jest_najlepszy._-_Test_po...

djfoxer   19 #20 04.09.2011 15:41

@command-dos
Właśnie przejrzałem test Chipa odnośnie dysków SSD, tam w TOP11 7 dysków SSD to OCZ. Dziwne, że nie wspomnieli o dużej awaryjności. Pytanie czy to przypadłość tylko dysków SSD od OCZ czy ogólnie nie do końca dopracowanej technologi SSD.

gabrychu   4 #21 05.09.2011 09:09

Zakupiłem tą pamięć już jakiś czas temu skuszony wydajnością. Jest to chyba najgorsza pamięć jaką posiadam, wydajność tragiczna według tego co zapewniał producent. Mogłem kupić najtańszą pamięć o większej pojemności.

Mam też dysk SSD tej firmy i jest zadowolony.

  #22 05.09.2011 09:25

A w pismach stało: "Po diodach ich poznacie".
Kto by pomyślał, że to taka kabała. Nie wiedziałem o istnieniu niebieskiej serii. Jej specyfikacja rozczarowuje, a jedyną zaletą pozostaje elegancja i wytrzymała obudowa. Szkoda.
Za podejście do cichaczem zmienionej specyfikacji należy się brak szacunku.

wojmal   6 #23 07.09.2011 20:28

Gratuluję wpisu. Świetny kryminał. Jedyną zaletą tego penka jest jego pojemność, prędkość już mniej, ja na szczęście nie używam go do jakiś dużych plików, więc nie zgrzytam zębami nad nim rwąc resztki włosów z głowy. Szkoda, że TAKA firma tak dała ciała. Ech...

  #24 18.09.2011 00:01

Na szczęście mam bezawaryjnego pena 16GB z czerwoną diodą - ten naprawdę jest demonem szybkości - Windows 7 instaluje się z niego w kilkanaście minut :)

Testowałem też pena PQI - na NTFS jest trochę słabszy ale po sformatowaniu na FAT32 - masakra !!!

  #25 28.12.2011 18:50

Witam.
Czy da się odróżnić, która pamięć ma diodę pomarańczową, a która niebieską?
Oczywiście bez odpakowywania.

djfoxer   19 #26 29.12.2011 08:45

@MarekCh
Zdaje się, że wyglądają identycznie.

  #27 09.02.2012 15:43

Posiadałem OCZ Rally2 16GB z czerwoną diodą i był to naprawdę bardzo dobry i szybki pendrive, ale niestety go zgubiłem / zapodziałem. Stwierdziłem, że kupię sobie teraz wersję 32GB, ale chyba jednak zmienię zdanie - za dużo komentarzy, że są bardzo wolne (nie osiągają nawet tych prędkości minimalnych)...

  #28 24.05.2013 12:22

Też miałem taki problem z moim Rally2 i napisałem do OCZ. Dowiedziałem się, iż OCZ poinformowało o tym fakcie swoich dystrybutorów, jednak sklepy nie zmieniły opisów do nowej wersji Rally2. Błędem OCZ był fakt, iż nie zmienili nazwy wraz z nowym produktem. Z tego co widzę teraz OCZ nie popełnia już takich błędów, gdyż jak tylko coś zmieniają w swoich produktach, to za tym idzie również zmiana nazwy i parametrów na stronie OCZ. Osobiście kupilem również SSD Vector i w promocji OCZ dostałem grę FarCry3 gratis (do pobrania na stronie OCZ). Na Vectora nie narzekam - jest bardzo szybki, a jego prędkość nie spada po 5 minutach, jak to ma miejsce w przypadku Smasunga 840 pro, który równiez posiadam. Czekam na jakieś testy SSD jeśli coś macie, to piszcie.

djfoxer   19 #29 24.05.2013 12:39

@Robert_K
Każdy uczy się na błędach, to dobrze świadczy o firmie OCZ.
Co do SSD. Obecnie na blogu prowadzona jest akcja wraz z Intelem, gdzie blogerzy testują sprzęt Intela, m.in. dyski SSD. Wpisy znajdują się pod tym linkiem: http://www.dobreprogramy.pl/Intel