Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zakładamy działalność gospodarczą przez Internet — poradnik

Mogę się założyć, że zapewne wielu z Was myślało już nieraz o założeniu własnej działalności. Czy to podczas tworzenia oprogramowania znajomej osobie, a może przy przysłowiowej naprawie komputera zaprzyjaźnionej firmie. Założenie działalności gospodarczej nie może być oczywiście pochopną decyzją, aczkolwiek warto wiedzieć, że sam proces rejestracji staje się coraz prostszy, a większość spraw można już załatwić całkowicie online.

W tym małym poradniku przedstawię, jak szybko założyć jednoosobową działalność gospodarczą online. Schemat będzie opierał się na założeniu, że chcemy jak najwięcej załatwić spraw przez internet, nie wychodząc z domu. Nowa firma będzie typową jednoosobową działalnością gospodarczą. Zakładam również, że osoba zakładająca firmę nie posiada podpisu elektronicznego (certyfikat kwalifikowany).

Do dzieła!

Założenie Profilu Zaufanego w ePUAP [online]

Zanim faktycznie rozpoczniemy proces zakładania nowej firmy, warto zarejestrować się na platformie ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Umożliwia ona komunikację z jednostkami administracji publicznej, zaś Profil Zaufany umożliwia składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym. Zupełnie bez wychodzenia z domu można załatwić wiele spraw urzędowych. Możliwe, że część z Was już mam Profil Zaufany, gdyż za jego pomocą można było w ostatnich wyborach dopisać się do spisu wyborców.

Lista spraw, jakie można załatwić w ePUAPie, jest całkiem spora i ciągle jest rozszerzana. Aktualny katalog można znaleźć pod linkiem Katalog spraw.

Dodatkowo Profil Zaufany w CEIDG pozwala na szybką edycję danych firmy przez internet, a także (jeśli zajdzie taka potrzeba) zawieszenie/wznowienie/zakończenie działalności. Niestety Profil Zaufany trzeba potwierdzić w dowolnym urzędzie, na szczęście robimy to tylko jednorazowo.

Przystąpmy zatem do założenia Profilu Zaufanego:

 1. Po wejściu na stronę ePUAP klikamy na przycisk Zarejestruj się.
 2. Podajemy swoje dane. Tutaj Warto wpisać nr telefonu komórkowego, aby autoryzować wszelkie działania poprzez kod z SMSa (zaznaczamy opcję Dodatkowo potwierdzaj logowanie do ePUAP kodami do autoryzacji)
 3. Po wysłaniu formularza rejestracyjnego musimy niestety odwiedzić osobiście urząd, aby potwierdzić Profil Zaufany. Co ważne, jest to dowolny urząd, niezależny od miejsca zameldowania czy zamieszkania. Wyszukiwarkę najbliższych urzędów znajdziemy pod tym linkiem: Lista punktów potwierdzających Profil Zaufany. Pamiętajmy aby wziąć z sobą dowód osobisty lub paszport.

Aktualizacja

Obecnie profil zaufany można założyć całkowicie online. Weryfikacją zajmuj się np. nasz bank. w którym mamy konto: weryfikacja za pomocą zewnętrznego dostawcy tożsamości (na przykład ba....

Założenie konta w CEIDG [online]

Mamy już profil zaufany, zatem można przystąpić do zakładania firmy. Zanim faktycznie to zrobimy, musimy założyć konto w CEIDG. Dzięki temu połączymy Profil Zaufany z CEIDG.

Portal CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) umożliwia założenie firmy online. Mając tam konto można zarządzać danymi w CEIDG bez wizyty w urzędzie.

Przystąpmy zatem do założenia konta w CEIDG:

 1. Po wejściu na stronę CEIDG klikamy na przycisk Załóż konto.
 2. Wybieramy sposób potwierdzenia tożsamości: Profil Zaufany ePUAP.
 3. Wybieramy oczywiście opcję: Portal ePUAP - logowanie przy użyciu hasła, czyli logujemy się do ePUAPu.
 4. W kolejnych krokach uzupełniamy wymagane dane o użytkowniku.

W zależności od wybranego sposobu autoryzacji, przy logowaniu do ePUAPu będziemy musieli podać kod SMS lub przesłany na email.

W tym momencie mamy już założone konto na CEIDG. Czas zatem na założenie firmy.

Założenie firmy w CEIDG [online]

Doszliśmy do finalnego etapu poradnika. Po zalogowaniu się do naszego konta na CEIDG wybieramy Załóż działalność gospodarczą.

Proces wypełnienia wniosku jest bardzo prosty i nie powinien nikomu sprawić trudności.

Co więcej, sam kreator dostarcza wielu podpowiedzi, zaś w sieci znajdziemy olbrzymią ilość informacji na temat poprawnego wypełnienia wniosku.

Proces składania wniosku przedstawia poniższa grafika:

Omawiany przypadek opisuje ścieżkę A - podpisujemy wniosek elektronicznie poprzez Profil Zaufany ePUAP.

Rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna. Nie dajmy się oszukać!

Co przygotować?

 • Dowód osobisty
 • Przeanalizować w jakiej formie będziemy płacili podatek dochodowy
 • Przeanalizować rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej
 • Zebrać adresy zameldowania, firmy, kontaktowe itp.
 • Wybrać kody PKD, które będą charakteryzowały naszą działalność: lista kodów

O czym pamiętać?

 • Warto podczas wypełniania winsoku zdecydować się, czy będziemy sami prowadzili dokumentację rachunkową czy zlecimy to firmie zewnętrznej.
 • Konto bankowe najczęściej zakłada się po założeniu firmy, zatem dane do niego można uzupełnić później online, podczas edycji danych. Co ważne, kontem firmowym może być także nasze konto prywatne.
 • Jeśli pierwszy raz zakładamy firmę zapewne nie mamy jeszcze numeru NIP, aczkolwiek sprawdźmy czy przy pierwszej rejestracji w Urzędzie Skarbowym nie został on nam nadany.
 • Działalność można już założyć w dniu wysłania wniosku.
 • Finalizacja rejestracji działalności gospodarczej trwa niecałe 24h.
 • Warto pamiętać, że w przypadku niektórych specyficznych działalności należy uzyskać koncesje, zezwolenia, licencje i/lub zgłosić się do PIP i Sanepidu (np. gdy będziemy sprzedawali alkohol, prowadzili biuro rachunkowe).
 • Po założeniu firmy, możemy edytować dane o firmie całkowicie online, przez portal CEIDG.
 • Pieczęć firmowa nie jest wymagana.
 • Warto podać adres email we wniosku, wówczas będziemy informowani o statusie wniosku

Data wysłania wniosku, a data rozpoczęcia działalności

Data wysłania wniosku równoznaczna jest ze datą jego podpisania (elektronicznie przez Profil Zaufany). W samym wniosku trzeba podać datę rozpoczęcia działalności. Data ta może być datą złożenia wniosku lub datą przyszłą (nie może być datą przeszłą!).

Najszybciej możemy założyć firmę już w dniu wysłania wniosku. Mając NIP można już zatem tego samego dnia wystawić fakturę.

Wypełnienie wniosku anonimowo

Sam proces wypełniania może odbywać się również anonimowo. Wówczas po wypełnieniu formularza, nasz wniosek będzie czekał w Urzędzie Gminy i należy go w takim wypadku potwierdzić osobiście na miejscu. Oczywiście nie korzystamy z tej opcji, gdyż mamy konto ePUAP, za pomocą którego możemy potwierdzić dokument. W ten sposób możemy jednak sprawdzić testowo, jak wygląda wypełnianie wniosku. Co więcej, wygenerowany dokument możemy zapisać jako plik XML, który zaczytamy podczas właściwego już wypełniania formularza.

Wypełnienie wniosku jako użytkownik ePUAP

Załóżmy jednak, że jesteśmy już zalogowani i chcemy uzupełnić i wysłać formularz.
W tym momencie możemy zdecydować się czy uzupełniamy wniosek od początku, czy zaczytujemy wypełnione dane do wniosku z pliku XML:

Mała uwaga. Niestety w systemie do generowania pliku wkradł się malutki błąd.Do pliku XML nie jest zapisywany wybór z pola Czy chcesz dodać / podać miejsca wykonywania działalności gospodarczej ? w etapie Opis działalności - krok 3 (gdy wybierzemy Nie, opcja nie jest zapamiętywana). Tutaj za każdym razem, przy wczytywaniu pliku XML, należy wybrać wartość z listy.

Dodatkowo system pozwala na wypełnienie wniosku poprzez kreator lub w klasycznej formie, za pomocą formularza. Gorąco polecam skorzystanie z kreatora, który znacznie ułatwi ten proces.

Kreator upraszcza tworzenie wniosku, jest ona także bardziej czytelny niż standardowy formularz.

W każdej chwili uzupełniony wniosek można podejrzeć (przycisk Wyświetl wniosek), a także pobrać postęp naszych prac na dysk w postaci pliku XML (przycisk Pobierz plik XML).

Pamiętajmy, że niewymagane dane mogą być później edytowane online, już po zarejestrowaniu firmy!

Po zakończeniu uzupełniania winsoku wystarczy już tylko wysłać go poprzez kliknięcie na przycisk. Końcowy status rejestracji zostanie wysłany na pocztę.

W tym momencie rozpocznie się rejestrowanie firmy przez system CEIDG, który automatycznie:

 1. Zweryfikuje tożsamości obywatela polskiego (PESEL)
 2. Zweryfikuje obywatelstwo[ (Pobyt/Karta Polaka/inne)
 3. Zweryfikuje/nada numer NIP (Urząd Skarbowy)
 4. Zweryfikuje zakaz prowadzenia działalności gospodarczej (Krajowy Rejestr Karny)
 5. Zweryfikuje/bada numer REGON (GUS)
 6. Zgłosi płatnika w ZUS/KRUS

Wybór formy ubezpieczenia - ZUS ZUA/ZZA [wizyta w ZUS]

Niestety, system zakładania działalności gospodarczej nie jest idealny. Mimo że CEIDG zweryfikuje i wyśle za nas wniosku do wymienionych urzędów, to nie obędzie się (jeszcze) bez wizyty w urzędzie.

W ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy udać się do ZUS, celem wybrania odpowiednich składek. Należy wypełnić wówczas w wersji papierowej odpowiedni formularz: ZUS ZUA (w przypadku, gdy prowadzenie działalność gospodarczej jest naszym jedynym zajęciem) lub ZUS ZZA (gdy oprócz prowadzenia działalności gospodarczej mamy pełnoetatową pracę płatną powyżej minimalnej pensji krajowej).

To w tym miejscu decydujemy, czy będziemy odprowadzali mniejszy ZUS. Sam formularz jest niezmiernie prosty (link z pomocą), jedyną zagwozdką zapewne będzie Kod Tytułu Ubezpieczenia. W większości przypadków będzie to kod: 05 10 0 0 (nie przysługuje ulgowa stawka ZUS ) lub 05 70 0 0 (przysługuje ulgowa stawa ZUS). Chcąc być pewnym czy możemy skorzystać z ulgi, warto przeczytać dokument ZUS radzi - Kto może skorzystać z preferencyjnych składek.

Rejestracja płatnika podatku VAT - VAT-R (opcjonalnie!) [wizyta w US]

W przypadku, gdy chcemy zostać płatnikiem VAT (mamy zamiar odliczyć np. paliwo, zakupiony sprzęt) należy uzupełnić formularz VAT-R. Uzupełnienie tego wniosku sprowadza się w większości przypadków do zaznaczenia pola nr 33 (podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art.113 ust.1 lub 9 ustawy). Po szczegóły odsyłam do poradnika.

Co ważne, od 1 stycznia 2015 r. rejestracja przedsiębiorcy dla celów VAT jest bezpłatna. Zapłacimy jedynie wówczas, kiedy wystąpimy z wnioskiem o wydanie potwierdzenia rejestracji, wówczas należy uiścić opłatę w wysokości 170 zł.

Wniosek należny złożyć nie później niż przed uzyskaniem pierwszych przychodów. Musimy zrobić to niestety także osobiście (nie zrobi tego nawet pełnomocnik). Nie można wysłać go również poprzez e-Deklaracje bez podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem (Profil Zaufany nie wystarczy).

Uwaga na oszustów!

Przypomnę jeszcze raz, że

założenie firmy jest całkowicie bezpłatne!

Rejestracja w ePUAP, założenie Profilu Zaufanego, rejestracja firmy w CEIDG , złożenie ZUS ZZA/ZUA, a obecnie nawet VAT-R, jest wole od opłat!

Niestety, oszuści znaleźli sposób na wyłudzenie pieniędzy i tutaj. Jak wiadomo, dane wszystkich firm (z adresem łącznie) dostępne są na stronie CEIDG. Naciągacze wyszukują nowe firmy i wysyłają do nich pisma, które nagabują i wyciągają pieniądze na rejestrację w fikcyjnych bazach danych przedsiębiorców, podszywając się jednoczenie pod CEIDG.

Najczęściej są to pisma od firm krzaków, których nazwy są podobne do CEIDG (chociażby CEODG, CEDGIF, RDGIF itp.). W liście dostajemy wezwanie do zapłaty od 100 zł do 300 zł, a także gotowy blankiet, z uzupełnionymi naszymi danymi, do zapłaty.

Jeśli otrzymamy takie pismo, nie należy wpłacać pieniędzy na podane konta. Jest to próba oszustwa. Niestety takie praktyki są znane od lat i nadal nic z tym nie zrobiono.

 

internet porady inne

Komentarze

0 nowych
Darthnorbe   13 #1 11.11.2015 16:32

Biurokracja RULEZ.

etam   10 #2 11.11.2015 16:35

Łał! Dobra robota. Nawet jeżeli nigdy nie założę własnej działalności, to fajnie mieć taki poradnik pod ręką :)

Cenobith   3 #3 11.11.2015 17:01

Niektórych zmuszono do założenia własnej działalności - dzięki temu nie mogą iść na urlop i całe to zusowskie piekiełko spoczywa na nich - a "pracodawca" jest czyściutki i spokojniutki.

Fizyda   11 #4 11.11.2015 17:08

Dobry artykuł i bardzo na czasie. Mam małe pytanie do autora, może będzie wiedział i w ogóle ułatwi mi życie :D.
Czy w momencie wysłania wniosku do CEIDG jest równoznaczne z otwarciem działalności, tj. dzień wysłania wniosku = dzień otwarcia działalności gospodarczej? Lub inaczej, kiedy najszybciej mogę wystawiać pierwsze faktury? W dniu złożenia wniosku?
Oczywiście zakładam że do prowadzenia działalności nie potrzeba żadnych dodatkowych zezwoleń czy koncesji.

funbooster   8 #5 11.11.2015 17:15

@Cenobith: "Niektórych zmuszono do założenia własnej działalności - dzięki temu nie mogą iść na urlop i całe to zusowskie piekiełko spoczywa na nich - a "pracodawca" jest czyściutki i spokojniutki."
Jeszcze nie daj Boże jak tacy mają kredyt na dom, wtedy są niewolnikami pracodawcy ;)

djfoxer   19 #6 11.11.2015 18:07

@Darthnorbe: Nie jest aż tak źle. Bywało gorzej :) Trzeba było samemu latać do US, ZUS, GUS i innych urzędów w celu rejestracji :) Aczkolwiek dużo jest jeszcze do ułatwienia w tej kwestii. Nadal trzeba dublować dane idąc z ZUA/ZZA do ZUS czy z VAT-R do US. Jeśli to zostanie wciągnięte w CEIDG, wówczas można będzie w 100% założyć firmę online.

djfoxer   19 #7 11.11.2015 18:09

@etam: Właśnie w takim celu go stworzyłem :)

@Cenobith To fakt, znam wiele osób, które nie miały wyboru i musiały zakładać DG, mimo że na rękę dostawały później trochę ponad 2k, z brakiem stałej, miesięcznej stawki.

djfoxer   19 #8 11.11.2015 18:19

@Fizyda: Dobre pytanie. Rozszerzę wpis o ten temat.
Otóż data wysłania wniosku równoznaczna jest ze datą jego podpisania. W samym wniosku trzeba podać datę rozpoczęcia działalności. Data ta może być datą złożenia wniosku lub datą przyszłą (nie może być datą przeszłą!).

Najszybciej fakturę, teoretycznie, możesz już wystawić w dniu wysłania wniosku, jeśli zaznaczysz, że data rozpoczęcia działalności jest w dniu złożenia wniosku. Pytaniem jest tylko to, czy podczas składania wniosku masz już NIP? Jeśli masz już NIP, wówczas nie wydaje mi się, aby były przeszkody przed wstawieniem faktury.

xander21   8 #9 11.11.2015 18:23

@Fizyda: Można też zawiesić działalność jednocześnie. Wtedy nie płacisz składek a możesz się przygotowywać na firmę np. kupić sprzęt jako firma. itp, ale nie możesz klientów mieć.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 11.11.2015 18:28

Dobra robota. Ciekawi mnie czy kiedyś w końcu dojdzie w końcu do sytuacji gdzie te wizyty staną się zbędne.

djfoxer   19 #11 11.11.2015 18:33

@Shaki81: Thx. Jest na to spora szansa ;) Zostało im tylko wrzucenie ZUS ZUA/ZZA i VAT-R (to akurat jest opcja) do CEIDG :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #12 11.11.2015 18:33

Poradnik fajny, ale tytuł ciut nieadekwatny do rzeczywistości. Nie można w tym kraju założyć firmy przez Internet od A do Z, jak zresztą wynika z tego poradnika. Niestety. Choć wiele rzeczy możemy zrobić online to prawda. BTW. Co do ZUS ZZA to jest mały błąd, warunkiem jest minimum płaca minimalna a nie powyżej płacy minimalnej.

Hrustus   8 #13 11.11.2015 18:45

Świetny poradnik :)

djfoxer   19 #14 11.11.2015 18:50

@DjLeo: Kłóciłbym się z Tobą jeśli chodzi o tytuł ;) CEIDG jest całkowicie oparte na wysyłaniu wniosku online. Profil Zaufany to jest furtka nie tyle do CEIDG, co do wszystkich elementów e-urzędu, jeśli można to tak nazwać. Więc tego można nie wliczać. Z samego założenia firmy zostaje tylko zatem ZUS ZUA/ZZA (jeśli nie chcemy być płatnikiem VAT). Już sam CEIDG jest wg mnie dużym krokiem na przód. Jeśli jeszcze dojdą do tego te dokumenty powyżej, będzie już cudnie ;)

Co do ZZA, możesz dać link z tym? Ja akurat znalazłem z warunkiem > min, nie >= min. Dzięki.

gowain   21 #15 11.11.2015 18:55

@DjLeo: Jak wiemy problemem nie jest założenie firmy online, mi nawet nie przeszkadzała wizyta w 2 urzędach - firmę zakładasz najczęściej raz, może dwa razy w życiu. Więcej problemów sprawia jej prowadzenie ;)

@djfoxer "mamy pełnoetatową pracę płatną powyżej minimalnej pensji krajowej" - z tego co wiem niekoniecznie pełnoetatową, można mieć i 1/8 etatu, ale płatną minimum tyle ile wynosi płaca minimalna.

Druga sprawa: "W przypadku, gdy chcemy zostać płatnikiem VAT (mamy zamiar odliczyć np. paliwo, zakupiony sprzęt)" - będąc płatnikiem VAT nie zawsze odliczymy VAT z paliwa. Od dochodowego tak, ale VAT to w zależności od tego w jakim charakterze masz auto na firmę :)

Poza tym dobry poradnik.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #16 11.11.2015 19:03

@djfoxer: A ja tam bym się z Tobą nie kłócił ;)

W mojej firmie masa ludzi pracuje na DG i mają umowę na etat (minimalna płaca). Więc wiem to z autopsji. Przyznam jednak, że nie mam teraz czasu tego szukać. Ale dowiem się, bo zasiałeś we mnie ziarenko niepewności ;).

Autor edytował komentarz.
  #17 11.11.2015 19:10

A nie lepiej działać w szarej strefie? Szkoda pieniędzy na urzędników i inne bzdury.

Axles   18 #18 11.11.2015 19:54

Dobrze mieć taki opis krok po kroku na przyszłość tak jakbym się zdecydował :)
Dobra robota Foxer.

Farkas   12 #19 11.11.2015 20:42

Fajny poradnik, będzie na przyszłość. Być może niedaleką :)

  #20 12.11.2015 07:37

Tak, dzialanosc mozna prowadzic od dnia zlozenia wniosku z malym ale ze do faktury potrzebujesz NIP przy czym ten albo juz masz albo dosc szybko nadaja i mailem powiadamiaja.

Bucic   9 #21 12.11.2015 08:11

W następnym odcinku poradnik "jak założyć firmę w kraju, w ktorym nie karzą za przedsiębiorczość"? :)

codeobiect   4 #22 12.11.2015 08:19

@Fizyda: Za dzień otwarcia działalności bierze się datę jaka jest wpisana we wniosku w pkt. 8 data rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście jeśli jako datę rozpoczęcia działalności wpiszę taką samą jak data złożenia wniosku, to będzie to wtedy data taka sama jak złożenia wniosku.

codeobiect   4 #23 12.11.2015 08:28

Kilka uwag:
Jeśli chodzi o konto bankowe, to nie ma już obowiązku zakładania konta firmowego, wystarczy nasze osobiste konto bankowe.
Jeśli nawet już kiedyś został nam nadany numer NIP a go nie pamiętamy, to wystarczy zanzaczyć, że nie posiada się numeru NIP a US sam go uzupełni.
Jeśli chodzi o REGON, to na nadanie mają czas do dwóch dni roboczych, często jednak trwa to znacznie krócej.
Jeśli chodzi jeszcze o numer NIP i REGON, jeśli nie znamy naszych numerów, bądź będą nadawane one pierwszy raz, to podajcie w danych kontaktowych adres emial, bo te dane wysyłane są już tylko drogą elektroniczną.
Wspomniałeś, że można wniosek złożyć anonimowo i po wypełnieniu będzie on czekał w Urzędzie Gminy, ale trzeba pamiętać, żeby spisać, bądź wydrukować wniosek z kodem kredkowym, który zostaje wygenerowany po wypełnieniu wniosku, bez tego kodu urzędnik nic z naszym wnioskiem nie zrobi.

konrad13op   3 #24 12.11.2015 09:00

ePUAP to nie tylko zakładanie u pobieranie informacji o działalności. Choć to jest chyba najbardziej popularny temat ale napewno nie jedyny. Jak się ma więcej z urzędami do czynienia to warto się z tym zapoznać. Może warto na dobreprogramy zrobić więcej takich artykułów uświadamiających bo jak widać po początkowych komentarzach świadomość rzeczywistości jest dość niska ;).

ps. Nie będę jednak zaprzeczał że mi potwierdzić profil zaufany udało się dopiero za czwartym razem ponieważ przy pierwszych trzech próbach potwierdzenia akurat system nie działał.

  #25 12.11.2015 09:47

@djfoxer: Dla uściślenia VAT-R można złożyć razem z wnioskiem o założenie działalności jednak taka możliwość pojawia się podczas korzystania z certyfikatu a nie profilu. Jeśli chodzi o ubezpieczenie w ZUS to taka możliwość też będzie po wejściu w życie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności czyli za jakieś 5 miesięcy :)

  #26 12.11.2015 09:52

@Fizyda: Teoretycznie tak, zgodne z przepisami działalność można rozpocząć w dniu złożenia wniosku jednak jeśli robimy to online to należy pamiętać, że za wniosek złożony uznaje się taki do którego przyjdzie potwierdzenie UPO na mail oraz warto śledzić co dzieje się dalej z naszym wnioskiem. UPO to tylko przyjęcie wniosku do realizacji a za nim idzie kolejne powiadomienie o rezultacie przetwarzania wniosku. Jeśli rezultat przetwarzania jest pozytywny to masz założoną działalność :)

Fighter1955   4 #27 12.11.2015 10:12

@Fizyda: Data złożenia wniosku nie jest datą rozpoczęcia działalności gospodarczej, tę datę podajesz oddzielnie.

djfoxer   19 #28 12.11.2015 10:54

@gowain: Masz rację, ale już nie chciałem się zagłębiać w to, gdyż wpis chciałem by był o samym zakładaniu, a nie prowadzeniu, ale dzięki za czujność :)

@DjLeo: Jeśli będziesz miał chwilę, to poproszę o link. Dzięki :)

djfoxer   19 #29 12.11.2015 11:08

@codeobiect: Witam, a nie wiedziałem, że mogą nam przypomnieć o numerze NIP/REGON przez mail. Chociaż nie jest to jakaś kluczowa opcja, gdyż i tak później w danych CEIDG możemy znaleźć swoja firmę i tam już będą wszystkie dane, łącznie z numerem NIP i REGON.

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #30 12.11.2015 11:21

@AD (niezalogowany): Tak, pisałem o certyfikacje, ale to jak ktoś ma certyfikat to znaczy, że księgowa to za niego zrobi i nie będzie czytał takich poradników :P Co do nowelizacji, to czekamy zatem na zmiany :) Thx :)

WODZU   18 #31 12.11.2015 11:54

@djfoxer: Nie chodziło Ci pogłowie zarejestrowanie działalności w UK? Czasem żałuję, że tego nie zrobiłem, ale gdy zaczynałem, to nie było tak łatwo dostępne, więc co roku oddaję ZUSowi wczasy na Jamajce.

Autor edytował komentarz.
codeobiect   4 #32 12.11.2015 12:17

@djfoxer: Nie chodziło mi o przypomnienie NIP i REGON przez mail, tylko o to, żeby podawać mail jak ktoś nie miał jeszcze nadanego NIP bądź REGON, żeby w razie co mieć to w mailu. Oczywiście, że można to sobie sprawdzić później na stronie ze swoim wpisem.

djfoxer   19 #33 12.11.2015 12:17

@WODZU: Słyszałem, kilka osób z mego otoczenia zastanawia się nad tym. Czekam na pierwszą osobę, która to zrobi i na jej opinię o tym :)

Fizyda   11 #34 12.11.2015 12:49

@WODZU: Z tego co się orientowałem to trzeba mieszkać w UK by móc założyć tam firmę.

  #35 12.11.2015 15:25

@Fizyda: To jeszcze proszę o informację, czy mogę "mieszkać" jeden dzień w hotelowym pokoju? :)

WODZU   18 #37 12.11.2015 16:16

@djfoxer: Rozmawiałem jakiś czas temu z dwoma dalekimi znajomymi, którzy mają spółki w UK i są zadowoleni. Nie mieszkają w UK.

linqa   3 #38 12.11.2015 16:36

@WODZU: Nie oddajesz wczasów na Jamajce, tylko płacisz podatki i ubezpieczenie. Jak Ci się nie podoba, w Somalii takich opłat nie ma.

WODZU   18 #39 12.11.2015 17:26

@linqa: Serio? Szkoda tylko że do stomatologa i okulisty muszę chodzić prywatnie, żeby mieć opiekę medyczną na odpowiednim poziomie i w odpowiednim czasie. Podoba mi się jednak twoje bezkrytyczne podejście do naszego systemu podatkowego i ubezpieczeniowego. Oznacza ono jedno - w tym kraju ludziom można jeszcze bardziej dokręcić śrubę, bo zdecydowanie na to zasługują. A może jesteś jednym z tych, którzy wierzą, że po przejściu na emeryturę (o ile dożyją), otrzymają kwotę, która pozwoli im choć przeżyć? :) I proszę cię, odpuść sobie te wycieczki emocjonalne do Somalii, bo mowa jest tu o UK, czyli kraju nie tak dalekim od Polski, w którym jak widać "szczęśliwi" Polacy otwierają firmy, ciesząc się, że nie są tak dymani jak w Polsce.

Autor edytował komentarz.
JanBlotnik   7 #40 12.11.2015 17:55

@WODZU: To dlaczego tak bardzo dajesz się "dymać"? Wyjeźdź do UK, przenieś tam działalność i wyjeżdżaj co roku na Jamajkę!

WODZU   18 #41 12.11.2015 19:04

@JanBlotnik: Już raz przenosiłem działalność w obrębie naszego kraju, więc wierz mi, że przeniesienie jej za granicę, gdy masz już zgromadzone nieruchomości i ruchomości nie jest takie proste, bo w przeciwnym wypadku już dawno zrobiłbym to. Co innego gdy rozpoczyna się działalność i nie ma się jeszcze żadnych dóbr stanowiących własność firmy. Ale pewnie ty założyłeś już nie jedną firmę i nie jedną przenosiłeś, więc wiesz lepiej :)

Autor edytował komentarz.
#r2d2#   13 #42 12.11.2015 23:29

Świetny poradnik :-)
Tylko ten "numer NIP" kole w oczy.

Fizyda   11 #43 13.11.2015 15:39

W komentarzach padł temat firmy w UK. Pytanie do osób które prowadzą firmę i mają jakieś doświadczenie, porównanie lepiej od razu zakładać firmę w UK czy nie?
Ogólnie w niedalekiej przyszłości będę chciał założyć firmę i nie mogę się zdecydować czy zakładać ją w Polsce czy lepiej w UK. Ogólnie jeśli zdecydowałbym się na UK, to gdzie znajdę informację czy muszę zakładać filię w Polsce czy nie by obsługiwać klienta w Polsce. Przez obsługę mam tutaj na myśli jedynie konsultacje dotyczące projektu i pokazywanie projektu/postępu prac. I to jeszcze tylko i wyłącznie w przypadku gdy klient będzie chciał się spotkać z żywą osobą, bo całość mogę załatwić mailowo/Skype/internet. Usługi są to typowo elektroniczne. Z początku będzie to tylko projektowanie i wdrażanie stron internetowych, jeśli klient sobie zażyczy to może dojść hosting, administracja danej strony.
To nie jest wszystko czym chciałbym się zajmować, bo dodatkowy dochód będzie pochodził z reklam wyświetlanych na moich serwisach - programy partnerskie + AdSense oraz w późniejszym czasie za korzystanie z aplikacji internetowej - konta premium na stronach, sprzedaż jakiś "elektronicznych" przedmiotów, pośrednictwo w sprzedaży (powiedzmy allegro). W tym miejscu dodam, nie zamierzam robić czegoś co już jest (allegro) starałem się najprościej opisać to co chcę zrealizować, nie zdradzając przy tym samej koncepcji, dlatego posłużyłem się w większości przypadku znanymi przykładami.

PS. Czy aby warto nadal rejestrować firmę w UK, zwłaszcza że coraz częściej słychać o tym że UK chce odejść z UE? Co w przypadku gdyby UK wystąpiło z UE.

Autor edytował komentarz.
Fizyda   11 #44 13.11.2015 15:42

@WODZU: Jakiego typu prowadzą oni firmę? Czy przypadkiem nie są oni w spółce z osobą która mieszka w UK? Ogólnie z tego co się orientowałem to jeśli mieszkasz większość czasu w Polsce (ponad pół roku) to naginasz prawo odprowadzając podatki np. w UK, zwłaszcza gdy oferujesz usługi w Polsce, w takim przypadku powinieneś przenieść firmę do Polski. W temat zakładania firm w Polsce i UK dopiero się wgryzam, dlatego jeśli się mylę popraw mnie proszę, lecz prosiłbym o solidne argumenty nie chcę bezsensu tkwić w błędzie, ale też nie zamierzam uwierzyć na słowo bo sam zapewne wiesz jakie krzaczki w internecie można spotkać ;)
Dlatego proszę o więcej szczegółów :P

WODZU   18 #45 13.11.2015 17:01

@Fizyda: Jeden z nich jeśli dobrze pamiętam jest w spółce z firmą prowadzącą usługi księgowe w UK. Co do drugiego nie jestem pewien, a że nieprędko będziemy się widzieć, nie jestem w stanie odpowiedzieć.

Fizyda   11 #46 13.11.2015 17:37

@WODZU: No właśnie, jeśli chodzi o spółkę to jest jasne, ale gdyby był self-employed to byłoby to na granicy prawa i w zasadzie do momentu aż się ktoś nie doczepi. Żeby założyć jednoosobową działalność w UK (self-employed) musisz mieć adres i numer telefonu w UK. Czasami może się zdarzyć że będą chcieli się oni z tobą spotkać, tak jest najczęściej gdy korzystamy z usług firm które "pomagają" w zakładaniu firmy w UK i jako adres podajemy ich adres i numer telefonu - czyli taki sam jak setki czy nawet tysiące ich klientów. W takim przypadku szybko wypływa prawda, a nasze nazwisko trafia na czarną listę przez co w przyszłości mamy trudności w założeniu firmy w UK.

To co napisałem to jest to moja wiedza zebrana z różnych artykułów, forów i komentarzy osób które wypowiadały się w tym temacie. Więc należy to też traktować z przymrużeniem oka, ponieważ nie weryfikowałem wszystkie i nie zakładałem firmy w UK więc nie wiem jak to do końca wygląda. Ja się opieram na tych rzeczach które najczęściej się pojawiają w sieci.

ziggurad   13 #47 21.11.2015 20:52

To ja podpowiem że nie warto przy zakładaniu firmy podawać swojego numeru telefonu. Jest on wtedy dostępny publicznie dla każdego i może dzwonić wiele osób z bezsensownymi ofertami.

Mi wystarczają tony spamu na koncie mailowym ;)

Pozdro

djfoxer   19 #48 25.01.2016 19:04

@WODZU @Fizyda @JanBlotnik : Odnośnie zakładania firmy w UK:

"Prowadzących działalność gospodarczą, którzy w celu uniknięcia zapłaty składek do polskiego ZUS zatrudniali się w Anglii, Czechach, na Słowacji czy Litwie, spotka niebawem przykra niespodzianka.

Sąd Najwyższy stwierdził, że ZUS ma prawo kwestionować takie zagraniczne umowy. A jeśli uzna je za fikcyjne, może żądać zapłaty zaległych składek z działalności w Polsce nawet za pięć lat wstecz. To pierwszy taki wyrok, który otwiera ZUS pole do działania." http://archiwum.rp.pl/artykul/1298460-ZUS-sciga-za-granica.html

Autor edytował komentarz.
WODZU   18 #49 25.01.2016 19:27

@djfoxer: Pożyjemy, zobaczymy :)

Fizyda   11 #50 25.01.2016 20:50

@djfoxer: To i bez takiego wyroku było "lewe" i niezgodne z prawem. Ale wystarczy mieszkać w np Anglii przez pół roku każdego roku gdy prowadzimy taką działalność by nie mogli nic zrobić i było to zgodne z prawem. A dla mnie nie np. nie ma różnicy gdzie będę mieszkał i żył. Na upartego można się przenieść do anglii jak już będziesz miał tam firmę, a mieszkać tutaj gościnnie. Adres zameldowania angielski a siedzieć tutaj.
Problem w tym że wszystko da się obejść bo takie mamy gówniane prawo i jeśli kogoś stać na to by zapłacić prawnikowi i specom od optymalizacji podatkowej będzie nie do ruszenia. Wyrok ten dotknie tylko małych kombinatorów, ale jeśli ktoś oszczędza w ten sposób choćby 20 tys rocznie to nie będzie mu szkoda wydać nawet kilka tysięcy na usługi takich ludzi. Lepiej wydać kilka tysięcy na to by oszczędzić więcej. Niestety tak to się robi, to jest smutne że przedsiębiorcy muszą uciekać z kraju bo tutaj nie są w stanie normalnie prowadzić firmy i im się to nie opłaca, a przez to kraj nic nie zyskuje.

Osobiście uważam że gdyby zmniejszyć podatki państwo zarobiłoby dużo więcej niż przy ich zwiększaniu. Gdy zwiększasz podatek ludzie kombinują jak tu go nie płacić, zwiększa się szara strefa i firmy uciekają za granice. A gdyby go zmniejszyć po co ktoś ma kombinować z firmą za granicą, albo ryzykować kary za sprzedaż "bez paragonu".

  #51 04.09.2016 10:40

Bardzo dobry artykuł, brakuje mi tylko jednej rzeczy. Składając zgłoszenie do ZUS (ZZA/ZUA) trzeba jeszcze po pierwszym miesiącu złożyć deklarację o wysokości składek (DRA/RZA). Wiem, że nie jest to niezbędne przy zakłądaniu firmy ale może się przydać taka informacja :)
Dodałabym jeszcze opis zmiany opłacanych składek jeśli na początku działalności opłacane były wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne (ZZA) na pełne świadczenia (ZUA). Podejrzewam, że części osób może się to przydać a nie jest to takie oczywiste.
W skrócie: zgłoszenie ZZA przy zakładaniu działalności, formularz RZA po pierwszym miesiącu z deklaracją wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przy zmianie: formularz ZWUA z wyrejestrowaniem ubezpieczonego i od razu formularz ZUA z nowym zgłoszeniem. Po pierwszym miesiącu deklaracja DRA z wysokością wszystkich składek.

nowak.anna   2 #52 07.12.2016 11:53

Bardzo dobrze, że u nas wreszcie też można założyć działalność gospodarczą całkowicie przez internet, wiele to ułatwia, a przede wszystkim oszczędza sporo czasu. Więcej informacji na ten temat na https://www.ifirma.pl/moduly/crm

  #53 22.06.2017 15:02

Proponuję każdemu zakładającemu firmę aby przy rejestracji działalności gospodarczej przeanalizować kilka ważnych kwestii, które decydują w późniejszym etapie o wysokości podatków. Niewielu przedsiębiorców wie, że np. już sam wybór formy wpłacania zaliczki może być dla nich znaczący. Więcej można doczytać tutaj: http://pakto.pl/podatkowy-news/zalozenie-dzialalnosci-gospodarczej-takiej-formy-.../. Na tej stronie możecie również za free pobrać kompendium wiedzy na temat form opodatkowania działalności - warto sprawdzić moim zdaniem.