Dobry kwartał dla Microsoftu. Surface wychodzi na prostą?

Dobry kwartał dla Microsoftu. Surface wychodzi na prostą?

Marcin Paterek
25.10.2013 12:33

Surface okazuje się produktem nie tak finansowo toksycznym, jak mogłoby się wydawać po ogłoszeniu w ubiegłym kwartale (nie)sławnej już straty w wysokości 900 mln dolarów. Od czasu, gdy Microsoft przecenił wersję RT o blisko jedną trzecią, sprzedaż tabletów wzrosła ponad dwukrotnie. Dzięki temu do skarbca koncernu wpłynęło dodatkowe 400 mln dol., podczas gdy w ciągu ośmiu miesięcy przed wprowadzeniem obniżek Surface zarobił 853 mln dolarów. Wciąż natomiast nie wiadomo, ile dokładnie sztuk trafiło w ręce klientów — Amy Hood przyznała jedynie, że agresywnie wyceniona wersja RT cieszyła się większym zainteresowaniem niż model Pro.

350043276738455489

Tablety jednocześnie zrekompensowały spadki, jakie Microsoft odnotował na innych polach. Wpływy ze sprzedaży licencji systemu Windows zmalały o 237 mln dolarów (7 proc.), z kolei Office dla klientów indywidualnych zarobił 217 mln dol. mniej niż w ubiegłym kwartale (23 proc.). Na tym tle błyszczy Windows Phone, który przyniósł dodatkowe 102 mln dolarów z tytułu sprzedaży licencji. Jest to związane z ponoć rekordowym zainteresowaniem smartfonami z serii Lumia, które znalazły ponad 8 mln nabywców (nie są to jeszcze oficjalne dane). Widać też efekty inwestowania w Bing — wzrost liczby odwiedzin i wyższe stawki reklamowe przełożyły się na zwiększenie przychodów z wyszukiwarki o 47 procent. W sumie sekcja Devices and Consumer zarobiła 7,46 mld dolarów, o 4 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

Powodów do narzekań nie dała sekcja produktów biznesowych. Choć po czerwcowej reorganizacji firmy wszystkie programy zostały wrzucone do jednego worka, co nieco utrudnia wyłuskiwanie z raportów informacji o każdym z nich, Microsoft chwali się 10-procentowym wzrostem w tej gałęzi biznesu. Przychód ze sprzedaży usług chmurowych zwiększył się o 103 proc., natomiast liczba aktywacji nowych stanowisk Office 365 wzrosła blisko półtorakrotnie. Microsoft jest też zadowolony z wyników SQL Server, Lync, SharePoint i Exchange. W sumie koncern zarobił w ten sposób 11,2 mld dolarów.

W pierwszym kwartale 2014 r. fiskalnego łączne wpływy wyniosły 18,53 mld dolarów, z czego 5,24 mld to czysty zysk. To zauważalnie więcej niż w poprzednich miesiącach, gdy wartości te wynosiły odpowiednio 16,01 i 4,47 mld. Niewątpliwie najbliższe tygodnie będą dla firmy bardzo gorące, bo już 22 listopada do sklepów trafi jej nowe, kontrowersyjne dzieło — Xbox One.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)