Dobry sprzęt na dobreprogramy – graj z AMD. Podsumowujemy nasz konkurs

Dobry sprzęt na dobreprogramy – graj z AMD. Podsumowujemy nasz konkurs

Dobry sprzęt na dobreprogramy – graj z AMD. Podsumowujemy nasz konkurs
26.03.2015 17:39

Konkurs „Dobry sprzęt na dobreprogramy – graj z AMD”już za nami. Wczoraj, podczas naszego programu na żywo poznaliśmyzwycięzców, którzy dzięki zdobytym punktom (i odrobinie szczęścia wlosowaniu) będą mogli się cieszyć sprzętem ufundowanym przez czerwonądrużynę. Dzisiaj macie okazję zapoznać się z rankingiem tychwszystkich uczestników konkursu, którzy dotrwali do samego końca –i udzielili odpowiedzi, które uznaliśmy za co najmniej poprawne.

Crème de la crème

Przypomnijmy jednak wpierw wyniki z wczoraj. Na szczycie rankinguznaleźli się użytkowniczka Agnes.87 orazużytkownik wszechmocny.Uzyskali oni po 96 punktów, czyli niemal wszystko, co było douzyskania. Przeprowadziliśmy więc losowanie, w wyniku któregopierwsza nagroda, czyli procesor AMD A10 7800, płyta głównaMSI A88XI oraz karta graficzna XFX Radeon R7 250 trafiły do Agnes.87,zaś druga nagroda, czyli procesor AMD A8 7600 z płytą MSI A88XIprzypadła wszechmocnemu.

Do losowania o nagrodę trzecią, procesor AMD A8 7600, przystąpiłotrzech użytkowników, którzy w rankingu uzyskali po 92 punkty. Byli toGoldfinger, soanvig i thunder13. Tu losuśmiechnął się do Goldfingera. Dla soanviga i thundera13przygotowaliśmy nagrody pocieszenia – hojne zestawydobroprogramowych gadżetów.

Dotrwaliście do końca? Możecie być z siebie dumni

Nie spodziewaliśmy się tak zaciekłej rywalizacji, niespodziewaliśmy się, że zwycięży w niej kobieta. Dotrzeć do samegokońca nie było łatwo. W konkursie wystartowało około 500 osób. Wyścigukończył zaledwie co dziesiąty – na finalnej liście mamy 49użytkowników, którzy dali radę naszym, najwyraźniej niełatwympytaniom. Gratulujemy im wszystkim wiedzy i wytrwałości. A otoobiecany ranking:

NickLiczba punktów

Agnes.8796  wszechmocny96  Goldfinger92  soanvig92  thunder1392  karol221-1084  kwjm84  majacek84  Skullek84  bravo80  michq80  nnick80  Olbi80  orooro80  Smilodon80  okokok76  scripter176  spq76  stream76  T.Peck76  luki_92_9272  marczenty72  meciarz72  msnet72  rylek72  arturjakis68  davido13268  demba68  Kraefezze68  NobodyTT68  ollbrzym68  Pawlo23268  Perceptron68  Spiner368  t0ken68  Arkantos766  209964  dragonn64  Kaworu64  Szafirek2264  jarkus62  justmanxd60  rutek0060  kreciu81pl58  wikti56  adamk198552  Ola10052  tkako52  john.doe40         Jak ocenialiśmy?Jak wiecie, zastosowaliśmy nową formułę konkursową, dzięki którejudało się zmniejszyć rolę ślepego trafu, a zwiększyć rolę wiedzy iumiejętności. Wasze odpowiedzi na publikowane w kolejnych dniachkonkursu otrzymywały określoną liczbę punktów, w zależności odjakości odpowiedzi. Odpowiedziom uznanym przez redakcyjne jury zadoskonałe i wyczerpujące przyznawaliśmy 10 punktów, odpowiedziomdobrym 6 punktów, odpowiedziom, które nie były błędne, ale też niebyły zadowalające – 2 punkty. Przyjrzyjmy się wytycznym, wedługktórych ocenialiśmy: 1. *Co to jest FreeSync i kto może ztego rozwiązania skorzystać? *Tudobrą odpowiedzią było to, co można było znaleźć na stronach AMD, wodpowiedziach doskonałych znajdywaliśmy precyzyjne techniczne opisy,rozważania o częstotliwościach odświeżania, licencjonowaniu czyinterfejsach DisplayPort.

  1. *Ile interfejsówrenderowania obsługują sterowniki AMD Catalyst? *Zaodpowiedzi dobre uznaliśmy te, w których wymieniono po prostupoprawną liczbę lub listę. Odpowiedzi doskonałe rozróżniały międzysterownikami na Windows i Linuksa, opisywały też poszczególne API iich zastosowania.
  1. *Czym od strony konstrukcyjnej jest AMD TrueAudio?*Podobnie jak w wypadku FreeSync, odpowiedź wyszukana na stronach AMDbyła dobra. Odpowiedzi, w których autorzy wyjaśniali o co chodzi zprocesorami sygnałowymi, opisywali wręcz działanie ich instrukcji,były uznawane za doskonałe.
  1. Ile maksymalnie wyświetlaczy można podłączyć do kartygraficznej obsługującej AMD Eyefinity? Podaniemaksymalnej liczby dla najlepszej pod tym względem karty było jużdobrą odpowiedzią, ale niektórzy postarali się bardziej, swojądoskonałą odpowiedź rozbudowując o wyjaśnienia i opisy specyficznychprzypadków.
  1. Czym różni sięUnified Video Decoder od Video Codec Engine?Za dobre uznaliśmy już odpowiedzi czysto funkcjonalne, w stylu żejeden mechanizm służy do sprzętowej akceleracji dekodowania wideo, adrugi do sprzętowego kodowania wideo. W doskonałych odpowiedziachmożna było poczytać o rodzajach kodeków, ASIC-ach i tego typusprawach.
  1. *Do czego służy rdzeńARM Cortex A5 w procesorach x86 AMD?*Na tym pytaniu „poległo” wielu. Każdy, kto wiedziałjednak o co chodzi z mechanizmami bezpieczeństwa TrustZone może byćpewien, że odpowiedział dobrze. Najlepsi wyjaśniali działaniePlatform Security Processor i podziału na procesory logiczne.
  1. *W jaki sposóbnajnowsze APU (korzystające z heterogenicznej architekturyobliczeniowej) przenoszą dane między przestrzeniami adresowymi CPU doGPU bez fizycznego kopiowania danych (tzw. zero copy)? *Toniełatwe pytanie zmroziło wielu, którzy w tym momencie rezygnowali zdalszego udziału w konkursie. Wystarczyło jednak wspomnieć o wspólnejprzestrzeni adresowej, by zdobyć tu punkty. Najlepsi pisali dokładnieo rozwiązaniu hUMA, wskaźnikach do struktur danych i poszczególnychjęzykach programowania.
  1. *Co przedstawiaponiższy obrazek? *To pomysłowezadanie, wymyślone przez Xyrcon, wcale nie było łatwe, odsetekbłędnych odpowiedzi był bardzo duży. Wystarczyło jednak odpowiedzieć,że to jednostka centralna PlayStation 4, by otrzymać swoje punkty.Najlepsi dokładnie opisywali rdzenie Jaguara i Radeony orazkontrolery pamięci.
  1. *Co może dać procesorzbudowany wg założeń heterogenicznej architektury obliczeniowej (HSA)aplikacjom korzystającym z akceleracji OpenCL? *Tooczywiście kolejne trudne pytanie, ale ci, którzy dotrwali doostatniego dnia, pewnie spodziewali się, że nie będzie łatwo.Zaliczaliśmy odpowiedzi mówiące o przyspieszeniu działania aplikacjii większej elastyczności, ale najlepsi potrafili dokładnie wyjaśnićrelacje między OpenCL i HSA, wyjaśnić rolę schedulerów czyczyszczenia pamięci.
  1. *Skąd się wywodzi modułowa konstrukcja procesorów, stosowanaprzez AMD w ostatnich generacjach CPU tej firmy? *Tobyło zdecydowanie najtrudniejsze pytanie. Uznaliśmy te odpowiedzi,które nawiązywały do poprzednich generacji rdzeni procesorów AMD –ale najlepsi pisali słusznie o architekturze Clustered Multi-Thread iprocesorach Alpha firmy DEC, powstałych jeszcze w latachdziewięćdziesiątych.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za włożony trud, mamynadzieję, że bawiliście się dobrze. Już niebawem zaprosimy Was dokolejnej zabawy tego typu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)