Kamera, termometr, a może domofon? Recenzja inteligentnej kamery AirLive SmartCube 300W

Tym razem w moje ręce wpadła kamera IP, która - jak deklaruje producent - jest inteligentna. Pierwszy rzut oka na specyfikacje i zauważyć można, że owa inteligencja spowodowana jest obecnością czujników temperatury, wilgotności i funkcjami inteligentnej analizy nagrywanego obrazu zaimplementowanymi w oprogramowaniu kamery. Wykorzystanie? Do użytku typowo domowego znajdziemy wiele tańszych rozwiązań, natomiast sprzęt może okazać się bardzo przydatny w dużych i małych sklepach,a także w biurach.

Pierwsze wrażenie, czyli opakowanie i jego zawartość

Pudełko jest standardowe i nie ma tu nic godnego opisywania - zwykły karton z wypisanymi najważniejszymi funkcjami. W skład zestawu wchodzą następujące elementy:


 • kamera AirLive SmartCube 300W
 • zasilacz
 • przejściówka do zasilacza[/item
 • podstawka
 • akcesoria montażowe
 • instrukcja szybkiej instalacji
 • [/list]

  Zastanawiającym elementem zestawu jest przejściówka do zasilacza. Chodzi o to, że dołączony w zestawie zasilacz nie pasuje do kamery (ma zbyt grube gniazdo), więc dołączana jest przejściówka. Strasznie duże te oszczędności jak na to, że kamera wcale nie należy do urządzeń z najniższej półki cenowej.

  Wygląd i wykonanie

  Obudowa kamery SmartCube 300W została w całości wykonana z białego i błyszczącego plastiku. W połączeniu z niską wagą można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia raczej z produktem z niższej półki cenowej.

  Na froncie, jak to u kamer bywa, najwięcej miejsca zajmuje obiektyw. W tym modelu mamy do czynienia z matrycą 1/3" CMOS o rozdzielczości 3MP (2048x1536). Dookoła matrycy umieszczono 15 diod LED IR, które umożliwiają nagrywanie materiału w słabych warunkach oświetlenia lub w zupełnej ciemności. Ich zasięg wynosi 15 metrów.

  Niżej umieszczono czujnik ruchu PIR, po jego lewej stronie 3 diody informujące o stanie urządzenia, a dokładniej o jego gotowości do pracy, połączeniu WiFi oraz karcie pamięci.

  Na górze i na dole umieszczono otwory mikrofonu i głośnika.

  Tylko prawy bok urządzenia został zagospodarowany przez producenta. Znajdziemy tu slot kart MicroSDXC, czyli powinniśmy móc zainstalować kartę pamięci o maksymalnej pojemności 2 terabajty (standard MicroSDXC to pojemności w przedziale od 32GB do 2TB).

  Z tyłu umieszczono gniazdo zasilania DC 5V/1A i port RJ-45 10BaseT/100BaseTX. Poniżej kilka naklejek z informacjami oraz miejsce przeznaczone do instalacji uchwytu. Mamy tu również przycisk RESET/WPS, który został źle skonstruowany i bardzo ciężko go wcisnąć.

  Podstawka/uchwyt składa się z trzech elementów. Złożenie jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka minut. Podstawka zawiera miejsca na śruby i jest przeznaczona do instalacji na ścianie lub suficie.

  Jak to ogarnąć, czyli pierwsze uruchomienie

  Urządzenie korzysta z technologii WPS, więc jeśli tylko nasz router również ją obsługuje, to cała konfiguracja opiera się na naciśnięciu przycisku WPS na routerze i na kamerzę. Po tej operacji urządzenia powinny być już sparowane i pozostaje nam jedynie instalacja aplikacji mobilnej o nazwie APPCAM.

  Aplikacja dostępna jest dla systemów Android oraz iOS. Nie można jej nic zarzucić - została zaprojektowana dobrze i spełnia swoje zadanie, jednak z jej poziomu jesteśmy w stanie konfigurować tylko te najbardziej podstawowe opcje. Aplikacja mobilna oferuje przede wszystkim podgląd tego, co aktualnie robi kamera - nagrywa, mierzy temperaturę. Umożliwia również prowadzenie rozmów głosowych.

  Cała reszta konfiguracji, która jest naprawdę bardzo zaawansowana odbywa się poprzez panel administracyjny podobny do tego znanego z routerów - jego wersja na desktopy praktycznie niczym się nie różni od oprogramowania, którym zarządzamy właśnie routerami. Producent przygotował również wersję mobilną. Działa to tak, że z poziomu aplikacji mobilnej zostajemy przekierowani do mobilnej strony panelu w przeglądarce mobilnej. Rozwiązanie średnio logiczne, ale działa całkiem sprawnie, więc nie mogę mu nic zarzucić.

  W przypadku braku funkcji WPS w routerze należy skorzystać ze standardowej konfiguracji. Kamerę SmartCube 300W za pomocą kabla RJ-45 podłączamy do routera, a następnie w komputerze instalujemy dostępny na stronie producenta program “AirLive IP Finder 2”, który pozwoli nam odnaleźć adres IP kamery w sieci. Po tej operacji adres kopiujemy do przeglądarki internetowej i naszym oczom ukazuje się panel administracyjny. To właśnie z jego poziomu za pomocą kilku kroków skonfigurujemy sieć WiFi w urządzeniu. Rozwiązanie o wiele bardziej czasochłonne, ale działa bez zarzutów.

  Jak działa kamera?

  Nie jestem ekspertem od kamer IP, ale jakość obrazu jest dobra zarówno w dzień jak i w nocy. Wydaje mi się, że w przypadku takich urządzeń chodzi przede wszystkim o czytelność obrazu, a ten taki właśnie jest.

  Wbudowane czujniki temperatury i wilgotności potrzebują dość dużo czasu, aby “załapać o co chodzi”, ale jak już to się stanie to działają prawidłowo. Podgląd temperatury i wilgotnośći wyświetlany jest na ekranie podglądu obrazu, lub jako osobny widget w aplikacji.
  Kojarzycie takie urządzenia w sklepach, które odtwarzają dźwięk po wejściu klienta? Kamera SmartCube 300W również posiada taką opcję. Jest to jednak chyba nieco bardziej skomplikowany mechanizm, bo kamera nie odtwarza dźwięku za każdym razem, kiedy poruszę się w jej polu widzenia (co byłoby zresztą głupie). Nie mam na to dowodów, ale do tego rozwiązania kamera korzysta z funkcji rozpoznawania twarzy. Jako takie “powitanie” odtworzyć możemy dźwięk, a także dowolną nagraną przez nas ścieżkę audio. Nic nie stoi na przeszkodzie by kamera powiedziała “dzień dobry”.

  Co do inteligentnych funkcji. Jest z nimi trochę zabawy. Chodzi mi tu przede wszystkim o konfigurację. Jeśli chcemy żeby te funkcje działały dokładnie, to musimy poświęcić sporo czasu na odpowiednie ustawienie kamery i zdefiniowanie pól - np. w przypadku funkcji, która tworzy inteligentną barierę po przekroczeniu której uruchomiony zostanie alarm.

  Dwukierunkowa komunikacja audio działa bardzo dobrze. Zastosowany mikrofon i głośnik pozwalają na prowadzenie naprawdę wysokiej jakości rozmów.

  Zliczanie osób to kolejna bardzo ciekawa funkcja. Co prawda nie posiadam własnego sklepu ani innego miejsca, w którym mógłbym przetestować taką funkcję na dużej liczbie osób, jednak podczas imprezy domowej liczenie osób, które przekroczyły próg domu przebiegło bezbłędnie. W przypadku szerszego zastosowania kamera takie statystyki przesyła na wskazany w panelu administracyjnym adres e-mail. Takie statystyki z łatwością można zaimportować do arkusza kalkulacyjnego i stworzyć sobie przyjemne dla oka wykresy.

  Ciekawą opcją są również zdarzenia. Dzięki zdarzeniom kamera jest w stanie podjąć odpowiednie kroki po nastąpieniu konkretnego zdarzenia. Przykładem może być wysłanie e-maila w przypadku wykrycia temperatury wyższej niż 25°C.

  Mamy tu naprawdę bogatą liczbę opcji i moim zdaniem właśnie takie cechy wyróżniają tę kamerę z pośród wielu innych, często tańszych, konkurencyjnych produktów.

  Na samym początku mamy możliwość zdefiniowania czy po wykryciu alarmu chcemy otrzymywać powiadomienie z migawką obrazu czy może z fragmentem nagrania. Można sprecyzować czy takie powiadomienie ma zostać wysłane przed czy po nastąpieniu zdarzenia.

  Jako miejsca otrzymywania powiadomień mamy do wyboru serwer FTP, poczta e-mail, serwer Samba, TCP, HTTP i Dropbox. Możemy również skorzystać z opcji odtwarzania dźwięku.

  Wszystko można bardzo dokładnie sprecyzować - np. dni, w które poszczególne zdarzenie ma wywoływać określoną reakcję kamery.

  Wybrać możemy sensory, które mają odbierać zdarzenia. Do wyboru mamy:

  Czujnik ruchu (zdarzeniem jest tu wykrycie ruchu)
  Inteligentne funkcje analizy obrazu (zdarzeniem będzie tu np. rozpoznanie danej twarzy)
  Slot kart SD (zdarzeniem będzie tu np. błąd zapisu danych na karcie)
  Karta sieciowa (np. brak połączenia z siecią)
  Karta audio (np. wykrycie dźwięku)
  Czujnik temperatury (reakcja na zdefiniowaną przez użytkownika temperaturę)
  Czujnik wilgotności (reakcja na zdefiniowaną przez użytkownika wilgotność powietrza)

  Podsumowanie

  Kamera AirLive SmartCube 300W to kamera niepozorna. Nie będę ukrywał - moje pierwsze wrażenie nie było dobre. Kamera niezbyt piękna, wykonana ze średniej jakości plastiku sprawiła, że pomyślałem o niej bardziej jako o zabawce niż o urządzeniu, które może zapewnić mi bezpieczeństwo. Cały urok tego urządzenia tkwi jednak w oprogramowaniu. Samo poznanie panelu administracyjnego zajmie nam dobre kilkanaście minut. Mamy tu bardzo wiele opcji, wszystko można skonfigurować i dostosować do swoich potrzeb. Świetną opcją są zdarzenia, które pozwalają na wiele i każdy dostosuje je do swoich potrzeb.

  Dla kogo jest to sprzęt? Myślę, że urządzenie swoich nabywców znajdzie przede wszystkim wśród właścicieli małych sklepów. Kamera może sprawdzić się również w bardziej zaawansowanych zastosowaniach domowych.

  Zalety:

  Bardzo dobre oprogramowanie
  Wbudowane czujniki temperatury i wilgotności
  Inteligentne funkcje analizy obrazu
  Dwukierunkowa komunikacja głosowa
  Łatwa konfiguracja
  Łatwy montaż na ścianie/suficie
  Dobra jakość rejestrowanego obrazu i dźwięku

  Wady:

  Cena (urządzenie dopiero wchodzi do sprzedaży, ale znalazłem już je w jednym sklepie - cena to 713 złotych co moim zdaniem jest trochę zbyt dużą kwotą)
  Słaba jakość obudowy
  Brzydki design
  Niefunkcjonalny przycisk RESET/WPS
  Brak włącznika/wyłącznika

  ----

  A w kolejnej recenzji będę testował również kamerę, tym razem sportową - Xiaomi YI.