Dostęp do Wikipedii za darmo z telefonów na całym świecie

Dostęp do Wikipedii za darmo z telefonów na całym świecie

28.10.2011 11:02

Prognozy mówią, że użytkowników Internetu mobilnego już w 2014 roku będzie więcej, niż „tradycyjnych”. W niektórych krajach obecne młode pokolenie w ogóle nie zna czegoś takiego, jak kabel z Internetem. Jest to poważne wyzwanie dla Fundacji Wikimedia.

Misją Fundacji jest dostarczanie nieograniczonej wiedzy wszystkim i za darmo. Ale jak dotrzeć do mas użytkowników smartfonów i powiedzieć im, że cała Wolna Encyklopedia jest dostępna z ich urządzeń za darmo? Właśnie w tej sprawie Fundacja postanowiła zwrócić się do operatorów sieci na całym świecie.

Fundacja chce promować dostępność Wikipedii na wszystkich telefonach, nie tylko na tych bardziej zaawansowanych. Na telefonach miałyby znajdować się zakładki prowadzące na strony encyklopedii, ale użytkownicy mają również otrzymywać wiadomości promocyjne. Rdzeniem nowej strategii Fundacji będzie uruchomienie serwisu Wikipedia Zero — lżejszej wersji Wikipedii o tej samej treści, ale zoptymalizowanej dla wolnych połączeń i małych ekranów. „Zero” w nazwie oznacza również zerowy koszt poniesiony przez użytkownika. Ponieważ misja Fundacji to niesienie darmowej wiedzy, dostęp do Wolnej Encyklopedii ma być darmowy z każdego telefonu mającego możliwość łączenia się z internetem na świecie, nawet jeśli abonent nie posiada pakietu danych. Fundacja Wikimedia pracuje nad zebraniem listy partnerów z całego świata.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)