Dowód osobisty w iPhonie: iOS 15 ma wprowadzić nową opcję

Dowód osobisty w iPhonie: iOS 15 ma wprowadzić nową opcję

iOS 15 ma umożliwić dodawanie dokumentów potwierdzających tożsamość do Portfela.
iOS 15 ma umożliwić dodawanie dokumentów potwierdzających tożsamość do Portfela.
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Marcin Watemborski
28.07.2021 11:51

Od lat użytkownicy zwracają uwagę na brak możliwości dodawania innych dokumentów niźli kart płatniczych do aplikacji Portfel w iPhone’ach. W końcu ma się to zmienić, co znacznie ułatwi funkcjonowanie tym, którzy nie chcą korzystać z rządowych aplikacji.

W Polsce mamy możliwość dodawania dokumentów takich jak: dowód osobisty, prawo jazdy czy potwierdzenie szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 do rządowej aplikacji mObywatel. Wielu użytkowników jednak nie jest przychylnie nastawionych do takiego sposobu korzystania z dokumentów i wolałoby mieć natywną aplikację na smartfonie.

Portal 9to5Mac informuje, że w wersji beta systemu iOS 15 jest testowana nowa funkcjonalność aplikacji Portfel. Dotychczas mogliśmy tam dodawać jedynie karty płatnicze oraz bilety (jeśli dostarczyciel usługi na to pozwalał). Posiadanie pod ręką dowodu osobistego lub innego dokumentu rożsamości w formie cyfrowej będzie znacznym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu. Mając przy sobie jedynie smartfona będziemy mieć dostęp do najczęściej wykorzystywanych kart, więc jeśli zapomnimy fizycznego portfela z dokumentami, nie będzie trzeba się o nic martwić.

Celem dodania dowodu osobistego do Portfela (Wallet) w iPhone’ie, użytkownik będzie musiał przejść przez proces weryfikacji dokumentu. Będzie on polegał na zrobieniu selfie, które zostanie porównane ze zdjęciem w dowodzie lub prawie jazdy. Ma to potwierdzić tożsamość użytkownika oraz zarazem prawdziwość dokumentu. Samo rozwiązanie nie jest nowe, lecz w przypadki iOS-a, będzie bazowało na technologii weryfikacji opracowanej przez Apple.

Proces ma być zbliżony do tego, przez który użytkownik przechodzi podczas ustalania Face ID, czyli sposobu odblokowania iPhone’a za pomocą twarzy. Posiadacz urządzenia będzie musiał zeskanować swój wizerunek z różnych stron, przez co zostanie poprowadzony za pośrednictwem instrukcji wyświetlanych na ekranie smartfona. Oprócz kątów twarzy, pod uwagę będzie brana mimika – szeroki uśmiech oraz twarz z otwartymi ustami.

W pierwszej kolejności nowa funkcjonalność będzie dostępna dla niektórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i nie wiemy, kiedy możemy spodziewać się jej rozszerzenia na inne kraje.

Kolejnym rozszerzeniem działalności Portfela może być zastąpienie kluczy w postaci kart do odblokowania innych urządzeń, na przykład samochodu czy systemów smart home za pośrednictwem sparowanego z iPhone'em Apple Watcha.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)