E‑usługi na wakacje. Sprawdź, jak ułatwić sobie podróżowanie

Aplikacja mObywatel przyda się na wakacje
Aplikacja mObywatel przyda się na wakacje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

28.06.2021 12:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wakacje oficjalnie rozpoczęte, przynajmniej w szkołach. To okazja, by przypomnieć, jakie e-usługi przydadzą się w czasie wyjazdów. Załatwianie formalności przed podróżą nie było jeszcze tak proste.

Planując urlop, nie możemy zapomnieć o znalezieniu odpowiedniego noclegu i transportu, który umożliwi nam dotarcie na wczasy. Często wiąże się to z nieprzyjemnymi formalnościami, ale warto wiedzieć, że można je sobie ułatwić, dzięki e-usługom oraz aplikacji mObywatel

E-usługi na wakacje

Autobusy, busy, autokary to często wybierany środek transportu na wakacje. Najczęściej to właśnie nimi dzieci wysyłane są na kolonie i obozy, co nierzadko wiąże się z dużym stresem dla rodziców i opiekunów. W ferworze wyjazdowych emocji musimy pamiętać nie tylko, o tym, czy spakowaliśmy wszystkie niezbędne rzeczy, ale również o bezpieczeństwie. 

E-usługa Bezpieczny autobus umożliwi szybkie zweryfikowanie dowolnego autobusu, autokaru czy busa. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, kliknąć "Sprawdź pojazd", a dowiemy się od razu m.in.:

  • czy pojazd ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

Jeżeli jednak planujcie wyruszyć w podróż własnym pojazdem, to warto zapamiętać takie e-usługi, jak:

Ta pierwsza pozwoli mieć kontrolę nad tym, ile punktów karnych mamy na liczniku. Wcześniej informacje te można było uzyskać jedynie na komisariacie - teraz dostępne są "na żywo" w sieci oraz aplikacji mObywatel. 

Warto również wspomnieć o e-usługach, które przydadzą się nie tylko kierowcom. Przed wyjazdem warto sprawdzić ważność dowodu osobistego i w razie czego, złożyć wniosek o nowy dokument za pośrednictwem internetu. Pomogą w tym e-usługi: Uzyskaj dowód osobisty lub Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka. Wniosek o paszport nadal musimy jednak złożyć w urzędzie. 

Co ważne, by skorzystać z e-usług, należy mieć Profil Zaufany. Jeśli jeszcze go nie założyliście, to w tym poradniku wyjaśniamy, jak to zrobić

mObywatel na wakacje

mObywatel to aplikacja, która zdecydowanie przyda się w czasie urlopu. Wspomnieliśmy już, że można w niej sprawdzić punkty karne, a dodatkowo mamy szybki dostęp do mPrawa JazdymPojazdu, czyli wirtualnego odpowiednika dowodu rejestracyjnego. 

Jednak najważniejszą funkcją jest mObywatel (dawniej mTożsamość), która zawiera takie dane jak: imiona, nazwisko, PESEL, datę urodzenia, numer dowodu osobistego oraz datę jego ważności, obywatelstwo, a także zdjęcie z dowodu osobistego.

Informacje te przydadzą się w czasie zameldowania w hotelu, kontroli biletów, wypożyczania sprzętu sportowego, a także na poczcie czy w przychodni. W ostatnim czasie w aplikacji pojawił się również "paszport covidowy", czyli Unijny Certyfikat COVID, co zdecydowanie ułatwi zagraniczne podróże. 

Poza tym w aplikacji znajdziemy również mLegitymacja szkolna/studencka, eRecepty; bilety kolejowe, Kartę Dużej Rodziny czy informacje na temat aktualnych wytycznych związanych z podróżowaniem za granicę. 

Jeżeli jeszcze nie macie zainstalowanej aplikacji, to możecie ją pobrać z naszego katalogu oprogramowania

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)