Dowód osobisty ze specjalnym znakiem. Daje dodatkowe możliwości

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © gov.pl

31.10.2021 11:02

Osoby spostrzegawcze z pewnością zauważą, że nowy dowód osobisty ma specjalne oznaczenie. Nie każdy jednak wie, co ono oznacza i na co pozwala.

Twój dowód osobisty może być wyposażony w specjalne oznaczenie. Nowe dowody osobiste, czyli takie, które wydano w 2019 roku lub później, mają w narożniku specjalny symbol. Oznacza on, że dokument, którym się posługujemy, został zaopatrzony w specjalną warstwę elektroniczną. Czyni ona go w zasadzie e-dowodem.

Nowy dowód osobisty ma zatopiony w plastiku specjalny chip. Dzięki niemu możliwe jest na przykład zalogowanie się do portalu administracji publicznej po weryfikacji, która odbywa się zbliżeniowo. Aby taki proces dało się przeprowadzić, niezbędny jest rzecz jasna odpowiedni czytnik, który obsługuje tego typu technologię.

dowód osobisty
dowód osobisty© WP | Arkadiusz Stando

Dowody takie mają jednak także inne zastosowanie. Pozwalają uczynić życie o wiele wygodniejszym. Jednym z miejsc, gdzie nowe dowody wyraźnie ułatwiają życie, jest warszawskie Lotnisko Chopina.

Właściciele dokumentów ze specjalnym chipem mogą korzystać z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej. Jak łatwo się domyślić - znacząco skraca to czas pobytu na lotnisku, pozwala uniknąć długiego oczekiwania w kolejce, a także sprawia, że pracownicy obiektu mają mniej pracy.

Biorąc pod uwagę, że każdego roku przybywa osób posługujących się nowym typem dowodu, bardzo prawdopodobne jest, że inne instytucje pójdą śladem wspomnianego lotniska i miejsca, w których weryfikację będzie można przeprowadzić zbliżeniowo, staną się bardziej powszechnym widokiem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (167)