O Windows Phone słów kilka

Zacznę od tego, że jest to jeden z moich pierwszych wpisów w historii Internetu :) Także proszę o wyrozumiałość jeśli chodzi o mój język (nie lubię na ogół pisać - w sumie jestem informatykiem a nie programistą).

Temat Windows Phone jest dość często poruszany ostatnim czasem. Często ludzie dopytują się jak to jest z tym telefonem i w ogóle czym platforma Windows Phone się wyróżnia.

Dla tych, którzy jeszcze nie czytali i nie przeglądali to masa informacji znajduje się tutaj: WindowsPhone.com

Moje przemyślenia

Posiadam telefon LG Quantum (C 900 z AT&T), który wygrałem w konkursie na 5 aplikacji na Windows Phone. Od dawna na ten system programuję, więc stworzenie tych 5 apek nie było trudne, a telefon mam :) Wcześniej posiadałem telefon Nokia E52 oraz Samsung Galaxy 3 (i5100) z Androidem.

Zdecydowanie od bardzo długiego czasu czekałem na swój pierwszy telefon z WP7. Cieszyłem się mega mocno jak już zobaczyłem pudełeczko z tym telefonem. I zaczęło się:

Pierwsze wrażenia - ustawienia

Jako iż miałem do czynienia ogólnie z platformą WP to wiedziałem czego się mniej więcej spodziewać. Wcześniej miałem telefon z systemem Android, więc moje kontakty były na koncie Google. Założyłem więc konto na live.com a następnie importowałem wszystkie kontakty na te konto - przy 180 kontaktach zajęło to ok 3 min (pozytywne zaskoczenie :)). Następnie po uruchomieniu telefonu podałem już moje nowe konto live i uruchomiłem telefon. Jako iż zwykle zaczynam od ustawień to tak też uczyniłem i tym razem.

Dzwonki nie są jakieś dla mnie bardzo ważne więc wybrałem jedne z preinstalowanych.
Kolory skórki (wybrałem zielony :D) - dostępnych 9 kolorów.

WiFi - szybko ustawiłem podobnie jak w innych platformach - tylko przejrzyściej. Ostatnio napotkałem na pewien problem. O ile w Lumiach można dodawać ukryte sieci ustalając ręcznie profil o tyle u mnie już tego nie da się (wina maczania palców AT&T) - szkoda, bo było mi to potrzebne.

Bluetooth - zostawiłem włączone. W sumie potrzebne tylko do słuchawek ale jakoś nie odczuwam braku baterii. Dodałem konta: Facebook, Twitter, LinkedIn, wszystkie maile, konta Exchange itp itd. Łącznie 8 kont, które łądnie się integrują i łączą - wspaniała sprawa. Jestem z tej opcji o wiele bardziej zadowolony niż w Androidzie. Mam poczucie lepszego działania i szybszych powiadomień mailowych, kalendarza i mega cichej i nie spowalniającej pracy systemu synchronizacji.
Lokalizację włączyłem aby zawsze mieć szybko dane GPS w różnych aplikacjach (potem opowiem) - tutaj wspaniałe wrażenia. Z tego co wiem to większość użytkowników WP7 jest zadowolona z GPS - nie zżera baterii gdy nie korzysta się z tego. Nie sprawdza bezsensownie lokalizacji w tle (raz na 3 godziny jeśli ma się włączone szukanie telefonu zdalne). I łąpie na prawdę mega szybko! Dokładną lokalizację nawet w bloku mam już po kilku-kilkunastu sekundach. Jestem pod mega wrażeniem.
Włączyłem dane pakietowe neta bo mam pakiet internetowy - jeszcze mi się nigdy nie skończył. Często korzystam z neta a miesięcznie idzie mi ok 200 - 300mb. Ale wierzcie mi, ze naprawdę dużo z niego korzystam nie oszczędzając się (łącznie z oglądaniem filmów youtube, przeglądaniem map online, słuchaniem radia internetowego itp, itd).

Oszczędzanie baterii - mam włączone gdy słaba bateria a gdy wyjeżdżam na dłuższą podróż, gdzie będę słuchał dużo muzyki to włączam ręcznie co daje mi ok 30-50% więcej baterii. Język Polski, klawiatura Polska i uwaga uwaga - język wyświetlania ustawiony na English (United Kingdom) - dlaczego? Po to by mieć pełnowartościową wyszukiwarkę Binga ze wszelkimi dodatkami. A skoro i tak nie mam Polskiego języka w fonie to tak jest najlepiej.

Połączyłem z Find my phone - usługa zdalnego sprawdzania lokalizacji telefonu, blokowania, czyszczenia danych oraz włączenia dzwonka w celu odszukania telefonu - na szczęście nie musiałem stosować ale ogólnie testowałem i działa to super - na stronie można sprawdzać wszystko ;)

Cechy aplikacji systemowych

Aplikacja People (Ludzie) - nie dość że mam wszystkie kontakty ze wszystkich kont to dodatkowo połączone kontakty z kilku usług gdzie mogę widzieć jedną osobę w różnych usługach i pobierane zewsząd dane + zdjęcie z usługi, którą wybiorę itp itd. Zakłądka What's new gdzie wyświetla info z różnych portali to dodatkowo też mogę filtrować te dane wg kont - dobre do przeglądania np twittera (rzadziej wpisy niż na face ;P) Wyszukiwanie działało mi spoko do czasu aż coś się dziwnego zdarzyło i teraz ak szukam to czasami nie znajduje kontaktu - muszę robić to ręcznie (nie znam przyczyny i nie wiem jak naprawić ten błąd - za dużo lkontaktów? wątpię - kolega ma 1,5tys i działa mu dobrze). Ciekawe jest, że gdy kliknie się w swoje zdjęcie w tej apce to ma się dostęp do notyfikacji z face oraz do postowania statusu i zmiany statusu obecności oraz check in w różne miejsca i zakładkę ze swoimi wpisami do portali społecznościowych.

Aplikacja Messaging (Wiadomości) - Coś co po prostu zmiotło wg mnie Androida. Smsy, mmsy i chat z facebooka w jednej rozmowie z opcją szybkiego przełącznia pomiędzy sieciami i numerami bez utraty wątku oraz bez utraty grupowania po osobie (a nie telefonie jak w Androidzie). I to działa superaszczo! Od pół roku nie kasowałem żadnej wiadomości i to się nie zacina! - nalepszy komunikator, którego brakuje mi nawet na desktopie :) (nie korzystm z gg więc tym bardziej :))

Aplikacja Calendar (Kalendarz) - Osobiście korzystam z widoku agendy, inne kolory dla każdego kalendarza (możliwość zmiany). Wybór widoczności kalendarzy, fajne opcje dla kalendarza z face (wyświetlanie np tylko tych, na które się zgodziłem). Lista zadań, widoki dnia oraz miesiąca. Przejdź do daty jest jak wejdzie się w widok miesiąca i kliknie w rok lub miesiąc - to dla tych, którzy nie doszli gdzie to jest :)

Aplikacja Photos (Zdjęcia) - Widok zrobionych zdjęc, widok albumów (także tych z face, skydrive), widok po dacie, widok ludzi (zdjęcia z albumów naszych znajomych), dodawanie ulubionych, tutaj też można ustalić tapetę dla ekrany blokady i tło dla aplikacji zdjęć), Wyświetlania dodanych zdjęć na face w formie newsów + komentowanie, widok tagów i like'owanie.

Używane przeze mnie aplikacje


 • Adobe Reader - czytnik PDF od Adobe
 • Alarms - budzik systemowy, wystarczjący jak dla mnie i myślę, że wszystkich :)
 • Aparat - prosty w obsłudze, edycja zdjęć (z poziomy aplikacji zdjęć), ustawienia, auto focus
 • Facebook - jakoś długo się uruchamia, a w systemie wbudowany więc częściej korzystam z systemu, aplikacji używam tylko do grup i własnych stron. Ogólnie spoko wygląd ma - taki FacebookMetro
 • Flashligt 7 - plus za używanie lampy węc korzystam w sytuacjach awaryjnych.
 • gMaps Pro - lepiej dziąła niż wbudowana Bing gdyż dziąła lepiej wyszukiwanie (może poprawią w Bingu to będę korzystał) + posiada śledzenia na trasie. Prawie jak nawigacja ale bez głosu i porad - do wyświetlania drogi w sam raz i nie zawiodłem się
 • GPS Speedometer - częściej na niego spoglądam niz na swój licznik w samochodzie, bo różnica max 1km/h i dobrze liczy trasę + wysokość i fajnie wygląda
 • IE - 2 względu: nie mam innej opcji przeglądarki, nie potrzebuję niczego więcej - po prostu spełnia swoje zadania i robi to dobrze
 • Music + Wideos - tutaj jedna jedyna wada - nie można oglądać filmów z napisami. Oólnie brak zastrzeżeń. Podoba mi się, bo korzystam też z Zune do muzyki na komputerze i to działa na identycznej zasadzie więc podoba mi się i jest po prostu proste :)
 • Office - o tym nie wspominałem i nie będę dużo opowiadał. Obsługa SkyDrive, Sharepoint, Edycja prosta dokumentów Word, Excel, PowerPoint, OneNote (swoją drogą najlepsza apka do notatek jaką znam + desktopowa i jest mega ekstra fajnie)
 • PC Remote Pro - zdalny pilot do kompa + swego rodzaju remote desktop.
 • Remote Desktop 7 - w pełni działający pulpi zdalny z podstawowymi opcjami. Łączy się poprzez pulpit zdalny wbudowany w Windows bez potrzeby odpalania dodatkowych programików
 • Skype - póki co beta ale działa. Niekóre opcje są póki co nieobsłużone. Czekam na pełną wersję finalną. Wróży dobrze

Słów parę kilka...

Brak dostępu do pamięci w formie jakby magazynu danych. Plus i minus. Bezpieczeństwo ale brak możliwość wgrania dowolnych plików.
Wszystkie pliki synchronizuje się przez Zune (wszystkie znaczy muzyka, wideo, zdjęcia).

Marketplace : super. To tak w skrócie. Co potrzebowałem to znalazłem. Masa aplikacji i gier, które są potrzebne. Często mniejszy wybór oznacza lepszy wybór ;) I tutaj ta zasada działa. Games - integrowany z Xbox Live. Polubiłem tą aplikację. A raczej miejsce do obsługi gier ;) Mam ich kilkanaście i jestem zadowolony. Minus jeden - sporo wydałem na gry ;/ Wiele jest płatnych. Zwłaszcza z obsługą Xbox Live.

Nie napisałem wszystkiego

No właśnie. Wiele można by pisać. Po prostu wiele. Nie wyobrażam sobie powrotu do Androida. Nawet używałem SGS2 przez miesiąc i wolę swój telefon. Przejrzysty, miły w obsłudze, prosty, uporządkowany, posiada to, co potrzebuję. Ma wiele wad. Głównie brak opcji wykorzystania tych 16GB pamięci a przez to też brak opcji na oglądnaie filmików z napisami (jestem programistą więc wiem, ze to tego wina - inaczej sam bym napisał apkę ;)). Ogólnie jestem zadowolony i czekam na rozwój systemu. Zmierza to w dobrym kierunku. :)

W razie pytań piszcie w komentarzach i dzięki za cierpliwość. Starałem się być obiektywny, a nie przekonywać - różnie z tym było ;) i przepraszam że tak suchym słownictwem się posługiwałem. Ale pora nie ta i wprawa nie ta ;)