Dzięki OAuth mobilny Gmail dostanie się bez przeszkód do skrzynki Outlook

Dzięki OAuth mobilny Gmail dostanie się bez przeszkód do skrzynki Outlook
Redakcja

11.06.2015 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klient Gmaila dla Androida otrzymał właśnie niewielką aktualizację, która pozytywnie wpływa na wygodę i bezpieczeństwo użytkowników. Dzięki zmianom i wprowadzeniu obsługi OAuth, logowanie na dodatkowe, zewnętrzne skrzynki stało się łatwiejsze. Przypomnijmy natomiast, że od Androida 5.0 Lollipop jest to domyślny program do obsługi poczty elektronicznej na tej platformie.

Najważniejsze zmiany pojawiły się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to zaprezentowano zupełnie nową wersję mobilnego Gmaila. Interfejs programu został przebudowany zgodnie z założeniami Material Design, pojawiło się także wsparcie dla zewnętrznych skrzynek. Od tego momentu nic nie stoi na przeszkodzie, aby z jego poziomu obsługiwać dowolne konta z wykorzystaniem protokołów IMAP, POP, SMTP, a w przypadku użytkowników biznesowych również Exchange. W tym samym momencie zaprzestano rozwoju standardowej aplikacji do obsługi poczty, najzwyczajniej przestała być już potrzebna. Nie wszystko działało jednak tak, jak moglibyśmy tego oczekiwać.

Obraz

Jak do tej pory próba skonfigurowania w aplikacji konta Outlook z włączoną weryfikacją dwuetapową kończyła się niepowodzeniem: po podaniu loginu i hasła byliśmy informowani o nieprawidłowych danych, konieczne było wygenerowanie hasła dla aplikacji, co wymuszało użycie panelu administracyjnego usługi. Teraz nie jest to już konieczne, nowy Gmail wykrywa próbę użycia konta i stosuje nowy mechanizm do uwierzytelniania. Program łączy się ze stronami Microsoftu, logujemy się dopiero na nich (gdzie możemy już skorzystać z weryfikacji dwuetapowej), a następnie dajemy mu dostęp do naszej skrzynki pocztowej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kont Yahoo, bo w ich przypadku również wprowadzono obsługę OAuth.

Dlaczego natomiast warto stosować weryfikację dwuetapową na wszystkich kontach, gdzie to tylko możliwe? To prosty sposób na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa naszego konta, do zalogowania nie wystarczy już bowiem znajomość loginu i hasła, konieczny jest jeszcze dodatkowy czynnik, czyli kod generowany przez aplikację lub wysyłany SMS-em. Najnowszą wersję Gmaila dla Androida znajdziecie już w bazie programów mobilnych naszego serwisu. Zaznaczamy jednak, że aktualizacja nie musi być jeszcze widoczna u wszystkich użytkowników. Google dostarcza ją stopniowo.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)