Dzień Domeny Internetowej. 15 marca obchodzimy wyjątkowe święto

Dzień Domeny Internetowej. 15 marca obchodzimy wyjątkowe święto

15 marca obchodzimy Dzień Domeny Internetowej (fot. Pixabay)
15 marca obchodzimy Dzień Domeny Internetowej (fot. Pixabay)
15.03.2021 15:24, aktualizacja: 15.03.2021 17:27

15 marca 1985 roku zarejestrowano pierwszą komercyjną domenę internetową o nazwie "symbolics.com", która istnieje do dziś. Z tej okazji, co roku o tej porze obchodzimy Dzień Domeny Internetowej. Przy tej okazji warto podkreślić, że w tym roku świętujemy także 30. rocznicę podłączenia Polski do internetu.

O tej wyjątkowej dacie w "kalendarzu świąt nietypowych" przypomina Państwowy Instytut Badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), który w grudniu 1991 roku podłączył Polskę do internetu.

Aktualnie w Rejestrze Domeny ".pl" prowadzonym przez NASK, utrzymywanych jest prawie 2,5 mln aktywnych nazw na rzecz ponad 1 mln abonentów, z czego ok. 2/3 to firmy, a 1/3 to osoby prywatne. Domena ".pl" jest najpopularniejszą domeną w naszym kraju i stanowi 7 na 10 rejestrowanych domen w Polsce.

  • W 2020 roku wskaźnik odnowień domeny ".pl" uzyskał najwyższy wynik od 12 lat i na koniec roku wyniósł 68,82% - informuje NASK w komunikacie. Podkreśla przy okazji, że domena ".pl" znajduje się na 6 miejscu wśród europejskich domen krajowych.

NASK: bezpieczna domena to bezpieczne dane

NASK podkreśla w specjalnym oświadczeniu, że w ramach swoich obowiązków dba o bezpieczeństwo i dostępność domeny ".pl". W tym celu udostępnia i zaleca abonentom oraz rejestratorom stosowanie dodatkowych zabezpieczeń, jak np. DNSSEC, .pl Registry Lock, dla zarejestrowanych nazw, których celem jest ochrona zarówno ich, jak i pozostałych użytkowników internetu przed zagrożeniami w sieci.

  • Niezależnie, czy jesteś bezpośrednio abonentem nazwy w domenie ".pl", czy też użytkownikiem internetu korzystającym ze stron www, poczty elektronicznej, inteligentnych urządzeń i szerokiej gamy usług świadczonych online, pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od twojego świadomegoi odpowiedzialnego działania w cyfrowej przestrzeni - podkreślają eksperci NASK.
  • Własna domena to istotny element promocji, tożsamości i wiarygodności. Rejestrując domenę internetową można prowadzić m.in. stronę firmową, hobbystyczną czy związaną z konkretnym wydarzeniem bądź akcją specjalną, blog i sklep online, można mieć nieograniczoną liczbę kont pocztowych - podkreśla NASK w oświadczeniu. Eksperci instytutu wyjaśniają, że będąc abonentem domeny, buduje się swoją tożsamość cyfrową i uwiarygadnia działalność.

W komunikacie wskazano również, że domena ".pl" działa w Polsce już od blisko 30 lat. Pierwsze z nich były związane ze środowiskiem akademickim, a ich obsługę powierzono Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W grudniu 1993 roku powstała NASK jednostka badawczo-rozwojowa, która przejęła zobowiązania Zespołu Koordynacyjnego, w tym prowadzenie Rejestru nazw Domeny ".pl".

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)