E-państwo może przynieść milionowe oszczędności

E-państwo może przynieść milionowe oszczędności

24.07.2012 11:48, aktualizacja: 24.07.2012 15:46

Cyfryzacja państwa jest potężną inwestycją i pochłania zarówno mnóstwo czasu, jak i wymaga sporych nakładów finansowych. Jednak zdaniem Ministra Michała Boniego inwestycja przyniesie konkretne efekty. Przede wszystkim dzięki przejściu do świata cyfrowego państwo zaoszczędzi miliony złotych, poprawi wskaźnik innowacyjności gospodarki oraz oczywiście jej kondycję. Efekty powinniśmy zobaczyć w ciągu kilku lat.

Jednym z przykładów radykalnych zmian, które przyniosą wkrótce wymierne korzyści, jest wyczekiwana chyba przez każdego obywatela cyfryzacja urzędów. Usługi świadczone drogą elektroniczną mają być szybsze, sprawniejsze i tańsze. Licznik oszczędności, który ministerstwo chce uruchomić w ciągu trzech miesięcy, zostanie również zamontowany w archiwach i rejestrach. Zasoby tych instytucji mają być zelektronizowane, co pozwoli na łatwiejsze i szybsze wyszukiwanie oraz tańszą dystrybucję.

Budowa opartego na cyfrowych zasobach i komunikacji elektronicznej e-państwa to oczywiście nie koniec. Należy już myśleć o tym, że świat cyfrowy, informacyjno-komunikacyjno-technologiczny jest w każdej dziedzinie życia i w każdym sektorze gospodarczym. Trzeba więc mówić nie o rozwoju jednego sektora, ale o rozwoju całości, z wykorzystaniem tych technik — zaznacza Boni. Resort będzie starał się również o stworzenie odpowiedniego programu dystrybucji środków unijnych, przeznaczonych na wdrażanie nowych technologii. Do zmieniających się warunków trzeba dopasować również prawo, aby treści były dostępne dla wszystkich, którym są potrzebne i aby autorzy nie tracili wynagrodzeń.

W planach jest między innymi umożliwienie badań genetycznych pacjentów w celu indywidualnego doboru dla nich leków czy wspominane już przez nas elektroniczne podręczniki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)