E-podręczniki nie złamią prawa antymonopolowego

E-podręczniki nie złamią prawa antymonopolowego

30.07.2012 11:05, aktualizacja: 01.08.2012 08:48

Projekt e-podręcznik i sposób wybierania partnerów wzbudził kontrowersje oraz sprzeciw wydawców podręczników szkolnych, którzy obawiają się wprowadzenia państwowego monopolu na materiały dydaktyczne. Wyniki poprzedniego konkursu na partnerów projektu zostały unieważnione po skargach na postępowanie konkursowe i w ciągu kilku dni Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosi nowy konkurs. Krzysztof Wojewodzic, koordynator MEN ws. e-podręczników zapewnia ponadto, że do naruszenia prawa antymonopolowego nie dojdzie.

Do języka polskiego na poziomie gimnazjalnym mamy w tej chwili do wyboru 68 podręczników, a więc wprowadzenie 69 podręcznika, zdaniem Wojewodzica, nie naruszy konkurencji. Ponadto koordynator projektu zaznacza, że elektroniczne podręczniki nie mają zastąpić tych papierowych. Ma to być materiał dodatkowy, uzupełniający, z którego nauczyciele mogą korzystać lub nie. Założenie, że materiały dotrą do przynajmniej 40% uczniów i nauczycieli, nie ulega zmianie.

W Polsce po raz pierwszy powstaną podręczniki cyfrowe, które nie będą miały papierowych odpowiedników. E-podręczniki nie mają być zeskanowaną książką, ale przygotowaną od podstaw multimedialną i interaktywną publikacją cyfrową z filmami, testami czy grami. Wszystkie materiały dostępne będą na wolnych licencjach. MEN nadal nie zapomni o papierowych książkach i wciąż będzie dopłacał wydawcom w ramach projektu Wyprawka szkolna, ale nie wyklucza, że już za kilka lat dzieci będą do szkoły nosić tylko tablet i drugie śniadanie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)