Earthcore: Shattered Elements czyli papier, kamień, nożyce w świecie karcianek

Earthcore: Shattered Elements czyli papier, kamień, nożyce w świecie karcianek

Earthcore: Shattered Elements czyli papier, kamień, nożyce w świecie karcianek
Paweł Piskurewicz
21.05.2015 09:13, aktualizacja: 21.05.2015 09:37

Maj bez wątpienia należy do Wiedźmina. Jednak w cieniu jego premiery debiutuje jeszcze jedna rodzima produkcja. I choć jest to tytuł stworzona z myślą o urządzeniach mobilnych to zdecydowanie warto poświęcić mu uwagę. Tym bardziej, że właśnie trafił do sklepu App Store.

Earthcore to kolekcjonerska gra karciana. Po raz pierwszy wspominaliśmy o niej na początku tego roku. Od tego czasu gra doczekała się wielu poprawek i aktualizacji, w tym polskiej wersji językowej, w której natrafimy między innymi na Piotra Fronczewskiego. Jednak to co najważniejsze pozostało bez zmian. Mowa o bardzo ciekawym i świeżym podejściu do rozgrywki. Jest to o tyle odczuwalne, że po sukcesie Hearthstone’a coraz więcej firm zaczęło inwestować w kolejne klony, które pełnymi garściami czerpią z hitu Blizzarda czy też klasycznego Magic: The Gathering. Wrocławskie studio Tequila Games postanowiło wybrać inną drogę.

[PL] Earthcore: Shattered Elements - Premiera iOS

Trzon zabawy oparto na regułach znanych z gry papier, kamień nożyce, tu zastąpionych żywiołami wody, ognia i ziemi. Dodatkowo mamy jeszcze brak żywiołu, czyli pył przegrywający z wszystkimi pozostałymi. Zasada jest prosta, przeciwko kartom przeciwnika należy wystawić dominujące żywioły. Ponieważ to one decydują o zwycięstwie, a nie siła karty nie ma tu typowych dla gatunku współczynników ataku, obrony czy też kontrataku. Jest za to kolejny ciekawy mechanizm nazwany ryzykiem. Im potężniejszą kartę wystawiamy, tym większy jest jej współczynnik ryzyka. Punkty ryzyka są wyznacznikiem tego jak wiele obrażeń otrzymamy w przypadku gdy nasza karta przegra konfrontację.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Same żywioły to jednak tylko podstawa rozgrywki, tym co ją napędza są zdolności naszych kart. Za ich pomocą możemy zmieniać żywioły, przenosić karty, zwiększać obrażenia, zmniejszać ryzyko, dezaktywować zdolności przeciwnika, zamieniać się z nim kartami i wiele, wiele więcej. Im lepsza zdolność, tym więcej punktów ryzyka. W grze mamy dwa podstawowe rodzaje kart: rekrutów oraz bohaterów. Każdy rekrut posiada jedną zdolność specjalną, a bohaterowie maksymalnie 3. Aby bohater nauczył się nowej zdolności musimy poświęcić odpowiednią ilość kart rekrutów. Taki mechanizm pozwala tworzyć wiele wariantów unikatowych kart.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Bardzo dobrze wyważono system mikropłatności, czyli jeden z najważniejszych elementów tego typu gier. W Earthcorze mamy dwie waluty złoto i diamenty. Obie są dostępne na kilka sposób. Złoto zdobywamy między innymi za: wygrane walki, przegrane walki, wykonywanie misji w trybie fabularnym, pozbywanie się kart na loterii. Diamenty uzyskamy: za wykonywanie zadań w tawernie, wykonywanie misji w trybie fabularnym, oglądanie reklam, awansowanie na wyższe poziomu, loterię, tworzenie unikatowych kart. Jest tego sporo i sam fakt, że nawet przegrane są nagradzane złotem warto odnotować. Oczywiście nie oznacza to, iż wszystko jest łatwo osiągalne. Aby uzbierać na najdroższy pakiet należy poświęcić trochę czasu grze, a systematyczność zapewni nam lepsze zyski, jednak ciężko mówić tu o ścianie z mikropłatności i typowym Pay2Win. Jedyną walutą dostępną za prawdziwe pieniądze są już wspomniane diamenty.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Tryb fabularny oraz multiplayer nie uległy zbyt wielkim zmianom od czasu opisu wersji beta. Kampania jest rozbudowana, ciekawa a autorzy obiecują regularne, darmowe aktualizacje. Dzięki niej możemy lepiej poznać zasady gry oraz zdobyć dodatkowe fundusze w tym karty. Za warstwę fabularną odpowiada między innymi Michał Oracz. Multiplayer pozwala mierzyć się w trybie rankingowym, swobodnym oraz z przyjaciółmi. Wśród opcji jakie pojawiły się od czasu wersji beta na pewno warto wspomnieć o możliwość zapraszania nowych graczy. Dzięki temu obie strony dostają dodatkowe nagrody. Gra doczekała się także wsparcia dla usługi Everplay, za pomocą której możemy dzielić się naszymi pojedynkami oraz filmami z otwierania pakietu kart.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W Earthcorze jest sporo potencjału, ciekawa mechanika, dobre podejście do mikropłatności. To jednak nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Ten będzie zależał od tego czy gra zdoła przyciągnąć do siebie odpowiednią ilość graczy. Szkoda, że pomimo premiery nie stworzono strony ani forum w języku polskim. W pierwszej kolejności w Earthcore: Shattered Elements mogą zagrać posiadacze sprzętu z systemem iOS. W tym roku planowana jest także wersja Androidowa oraz PC. Grę możecie pobrać z naszej bazy aplikacji. Jest dostępna za darmo.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)