Edycje systemu Windows 10: każdemu według potrzeb

Edycje systemu Windows 10: każdemu według potrzeb

13.05.2015 19:37, aktualizacja: 18.05.2015 14:51

Windows 10 zbliża się wielkimi krokami. Tego lata zobaczymy nowy system Microsoftu w 190 krajach, 111 językach i… sześciu wersjach. Microsoft ujawnił dziś, jakie edycje systemu przygotowuje i do kogo będą kierowane.

W założeniach różne edycje systemu Windows od zawsze miały spełniać potrzeby różnych klientów, co niestety nie zawsze się udawało. Z Windowsem 10 sprawa jest bardziej skomplikowana, bo oprócz zastosowań domowych i biznesowych trzeba brać pod uwagę także szeroką gamę urządzeń – potężne pecety, konsole, tablety, telefony, egzotyczne gogle HoloLens i tablicę Surface Hub, urządzenia wbudowane, bankomaty i wiele innych. Tym razem jednak Microsoft w mniejszym stopniu skupia się na urządzeniach, a bardziej na potrzebach użytkowników:

350136543295530945
  • Windows 10 Home – klasyczny desktop dla zwykłych zjadaczy chleba, przeznaczony dla komputerów osobistych, tabletów i różnych hybryd. Znajdziemy tu znajome rozwiązania, do których przyzwyczaiły się miliony użytkowników, a także nowości – Cortanę, Continuum dla urządzeń dotykowych, autoryzację biometryczną Windows Hello, przeglądarkę Microsoft Edge i zestaw podstawowych aplikacji do przeglądania zdjęć, odtwarzania multimediów i korzystania z Sieci. Gratką dla graczy będzie możliwość korzystania z konta Xbox Live oraz grania w gry z Xboksa One na każdym komputerze z Windowsem 10 w domu.
  • Windows 10 Mobile – system zaprojektowany specjalnie dla urządzeń o małych ekranach, obsługiwanych przede wszystkim dzięki ekranowi dotykowemu. Znajdziemy tu te same aplikacje, co w edycji Home, a także nowego Office'a, przeznaczonego do pracy na ekranie dotykowym. Ponadto zostaną tu wbudowane zabezpieczenia, dzięki którym możliwe będzie bezpieczne korzystanie z prywatnego urządzenia w pracy. Będzie także możliwe podłączenie większego ekranu do urządzenia – wtedy telefon zamieni się w pełnowartościowy komputer osobisty.
  • Windows 10 Pro – desktopowa edycja dla większych urządzeń, zbudowana na bazie Home, ale zawierająca dodatkowe możliwości, kierowane do małych firm i zaawansowanych użytkowników (prosumentów). Znajdziemy tu więc mechanizmy pomagające zarządzać aplikacjami, chronić dane, pracować zdalnie i w grupie, a także wykorzystywać chmurę. Ta odmiana systemu wykorzysta także mechanizmy Windows Update for Business, co pozwoli przyciąć koszty zarządzania aktualizacjami w firmie.
  • Windows 10 Enterprise – jak nazwa wskazuje, jest to zaawansowana wersja systemu, zaprojektowana specjalnie dla większych firm i organizacji. System ma odznaczać się wyjątkowymi zabezpieczeniami przed kradzieżą wrażliwych danych i tożsamości pracowników firmy, zaawansowanym systemem zarządzania sprzętem i oprogramowaniem, a także będzie umożliwiał wdrożenia w różnych scenariuszach. System będzie dostępny w systemie licencjonowania zbiorowego i pozwoli korzystać z wielu dodatkowych opcji, dostępnych tylko dla biznesu.
  • Windows 10 Mobile Enterprise – wersja systemu dla małych urządzeń przystosowana do działania w środowiskach biznesowych. Znajdą się w niej specjalne mechanizmy zabezpieczające oraz możliwość pracy z firmowym systemem zarządzania sprzętem i programami.
  • Windows 10 Education – bazujący na wydaniu Enterprise system zaprojektowany dla instytucji edukacyjnych. Ta edycja będzie dostępna dla szkół i uczelni, gdzie nie tylko spełni wymagania administracji i nauczycieli. Microsoft przewiduje także możliwość aktualizacji z Windowsa 10 Home i Pro do Education dla szkół i studentów.

Wszystkie wymienione edycje systemu Windows 10 będą miały dostęp do tego samego sklepu z aplikacjami. Ponadto dostępne będą specjalne odmiany Windowsa 10 Enterprise i Mobile Enterprise dla urządzeń przemysłowych, jak bankomaty, terminale, urządzenia wbudowane i tym podobne.

Microsoft powiadomił także, że prace nad nowym systemem idą zgodnie z planem i będzie dostępny tego lata. Jako że system będzie dostarczany jako „usługa”, to wydanie będzie początkiem zupełnie nowej generacji systemów. Od jesieni użytkownicy mogą spodziewać się szybkich aktualizacji i dostarczanych na bieżąco nowych zabezpieczeń na wszystkich urządzeniach z systemem Windows 10.

3,9 miliona członków programu Windows Insider pomaga w tym procesie. Jeśli mają licencję na Windowsa 7 lub 8.1, po zakończeniu testów będą mogli bez ponownej instalacji systemu przejść do stabilnego Windowsa 10.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)