Elektroniczny dowód osobisty już w maju. Zamiast aplikacji kod z SMS‑a

Elektroniczny dowód osobisty już w maju. Zamiast aplikacji kod z SMS-a

21.11.2016 15:41, aktual.: 22.11.2016 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plany wprowadzenia w Polsce elektronicznych dokumentów tożsamości, o których pisaliśmy w czerwcu, prezentowały się nad wyraz ambitnie. Po porażkach projektu pl.ID, który zakończył się aferą korupcyjną, nowym podejściem do tematu miała być aplikacja mobilna, dzięki której Polacy byliby zwolnieni z obowiązku noszenia przy sobie fizycznych dokumentów. Jeżeli jednak ktoś oczekiwał, że będziemy mieli do czynienia z „emulowaniem” dowodu osobistego na wzór np. Android Pay, to po dzisiejszej konferencji Ministerstwa Cyfryzacji, czeka go spore zaskoczenie.

Najważniejszym aspektem, jeśli chodzi bezpieczeństwo wprowadzenia programu mDokumentów, było wyeliminowanie konieczności przechowywania wrażliwych danych w pamięci urządzenia. Wzorowana na rozwijanym w Austrii systemie aplikacja, miałaby stanowić jedynie węzeł komunikacyjny z zewnętrzną, administrowaną przez rząd, infrastrukturą serwerową. Uprawnieni do kontroli dokumentów miałyby mieć różne poziomy dostępu do informacji – komplet danych z dowodu otrzymałby na przykład policjant, zaś sprzedawca w sklepie monopolowym uzyskiwałby tylko informacje o wieku swojego klienta.

Opublikowane dziś szczegóły rysują jednak wizję nieco odmienną – obywatel w ogóle nie będzie posiadał aplikacji, dysponować będą nim tylko „kontrolerzy”. Po podaniu przez obywatela numeru PESEL lub numeru telefonu, będą oni mogli wprowadzić je w oprogramowaniu, zaś na telefon lub smartfon legitymowanego zostanie wysłany kod SMS. W ten sposób udowodni on swoją tożsamość, a kontroler po wprowadzeniu kodu, uzyska dostęp do żądanej informacji.[img=Zrzutekranu2016-11-21o15.43.50]Wykorzystanie SMS-ów wydaje się dość anachroniczną metodą, jednak zachowana zostaje koncepcja braku konieczności posiadania przy sobie fizycznych dokumentów, na urządzeniu użytkownika nie są także przechowywane żadne dane. Z systemu będą mogli także korzystać posiadacze zwyczajnych telefonów komórkowych.Korzystanie z mDokumentów nie będzie obowiązkowe, stanowić będzie jedynie opcjonalny zamiennik dla fizycznych dokumentów. W pierwszej kolejności nowości obejmować będą dowody osobiste, następnie także prawo jazdy, a później także dowody rejestracyjne oraz ubezpieczenie OC. Pilotażowy program ma zostać uruchomiony już w maju 2017 roku, zaś pełne jego pełne wprowadzenie ma zostać ukończone do końca przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (139)
Zobacz także