Emulator Chrome OS-a trafi do narzędzi programistycznych Androida

Emulator Chrome OS‑a trafi do narzędzi programistycznych Androida

Emulator Chrome OS-a trafi do narzędzi programistycznych Androida
04.10.2017 15:54

Co prawda wciąż niewiele urządzeń z Chrome OS-em pozwalauruchomić aplikacje stworzone na Androida, jednak jakość tegowsparcia stale rośnie. Dostosowano m.in. mobilne widoki dostandardowych okienek pulpitu, pozwolono na wyświetlanie ich nadrugim ekranie, poprawiono integrację systemów plików. Tym conajbardziej ogranicza obecnie deweloperów jest właśnie niewielkaliczba chromebooków pozwalających na uruchomienie androidowychaplikacji. Google zamierza rozwiązać ten problem na drodzesoftware’owej, wbudowując w narzędzia Android SDK emulator ChromeOS-a.

Google oczywiście oferuje obszernądokumentację, aby pomóc programistom, zainteresowanymdostosowaniem androidowych aplikacji do Chrome OS-a, ale jak do tejpory nie było możliwości przetestowania ich bez zakupu prawdziwegochromebooka. Wkrótce może się to zmienić. Zmiany w kodzie AndroidSDK wskazują na to, że niebawem możliwe stanie sięuruchamianie zwirtualizowanych maszyn z oficjalnymi wersjami ChromeOS-a – i testowanie w nich androidowych aplikacji.

Obrazy Chrome OS-a z gałęzi Stable, Beta, Dev oraz Canaryzostaną udostępnionew kompilacjach Androida SDK przeznaczonych na Linuksa, macOS-a iWindowsa. Póki co będzie jednak obsługiwana tylko architektura x86– na emulację (np. za pomocą QEMU) architektury ARM nadesktopowych komputerach trzeba będzie jeszcze poczekać, wmiędzyczasie sięgając po realny sprzęt.

Z oficjalną listą urządzeń z Chrome OS-em wspierającychandroidowe aplikacje możecie zapoznać się na stronach projektuChromium. Jak widać, większość z nich jest wciąż jestdopiero w planach. Pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniejniektóre trafią do dystrybucji w Polsce – jak do tej pory Googlenasz rynek traktuje po macoszemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)