Emulować można wszystko. Zobacz Windows 95 na zegarku Apple Watch

Emulować można wszystko. Zobacz Windows 95 na zegarku Apple Watch

30.04.2016 07:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specyfikacja sprzętowa Apple Watcha na papierze wygląda bardzodobrze. Jego sercem jest tzw. „system w paczce”, układ S1, zzegarem 520 MHz, zintegrowanym GPU, 512 MB RAM i 8 GB pamięci flash– parametry daleko wyższe, niż pecety z lat 90. Czemu więc nieuruchomić na nim najsłynniejszego systemu operacyjnego z lat 90?Programista Nick Lee to właśnie spróbował zrobić, korzystając zraczej nieortodoksyjnych metod, uruchomił na smartzegarku Windows95.

Lee już wcześniej pokazał, co można zrobić z Apple Watchem,uruchamiając na nim klasycznego Mac OS-a 7.5.5. Uruchomienie systemuMicrosoftu było jednak znacznie trudniejsze – w tamtym wypadkusprowadzało się do przeniesienia emulatora MinivMac, z wykorzystaniem oficjalnego SDK Apple'a, WatchKitu.

WatchKit nie pozwala jednak na bezpośredni dostęp do grafiki idotykowych lokacji, można wykorzystać tylko domyślne kontrolkiApple'a. Jesienią zeszłego roku pojawiła się jednak metodana takie zmodyfikowanie pewnych plików systemowych, że możliwestały się niektóre operacje dostępne dla iOS-a (tak naprawdęwatchOS to nic innego, jak mocno „odchudzony” iOS).

Po skopiowaniu symboli i nagłówków dla iPhone'a do środowiskaprogramistycznego WatchOS-a, programista zbudował więc normalnąiOS-ową aplikację, działającą na WatchOS-ie, a następnie zmusiłją do odpalania własnego frameworka zamiast prywatnego frameworkaApple'a (SockPuppetGizmo). Dowłasnego frameworka wbudował zaś emulator Bochs,pozwalający emulować kod x86 na innych architekturach. Zostało jużtylko skopiować obraz Windowsa 95 do katalogu aplikacji, zmienićkilka plików konfiguracyjnych – i to wszystko. Smartzegarekruszył, odpalając antyczny system Microsoftu.

I installed Windows 95 on my Apple Watch

Trzeba było jeszcze poskromić tendencję Apple Watcha dousypiania. W tym celu Nick Lee przykleił do koronki wał silniczkaelektrycznego, który kręcąc się, utrzymywał aktywnośćurządzenia. Potem pozostało czekać. Emulacja x86 najednordzeniowym procesorku ARM nie jest za szybka, wystartowaniezajęło około godziny.

Jeśli macie Apple Watcha i znudził się Wam jego system, tozapraszamy na GitHuba, do repozytorium NickaLee. Tam znajdziecie gotowy emulator x86 na smartzegarek Apple'a,wystarczy wgrać kilka plików, których samodzielnerozpowszechnianie jest w USA nielegalne.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)