ePUAP naprawiony, ruszyło przenoszenie usług na ePUAP 2

ePUAP naprawiony, ruszyło przenoszenie usług na ePUAP 2
02.06.2015 22:11
ePUAP naprawiony, ruszyło przenoszenie usług na ePUAP 2

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki poinformował, że już zakończył się proces naprawiania istotnych błędów w platformie ePUAP. To pozwoliło na rozpoczęcie przenoszenia danych i usług na jego następcę – ePUAP 2.

W ciągu najbliższych miesięcy na platformie ePUAP 2 znajdzie się przynajmniej 115 usług „formularzowych”, w tym 28 należy do bardzo popularnych i często wykorzystywanych przez Polaków. Są one przeznaczone przede wszystkim dla obywateli, jednak znaczna część usług jest również dostępna dla przedsiębiorców, urzędów czy organizacji pożytku publicznego. Pełny harmonogram wdrożeń został udostępniony w dokumencie. Część z nich, jak złożenie wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego została wdrożona jeszcze na starej platformie, z myślą o osobach wyjeżdżających na wakacje. To oczywiście kolejna zachęta do zakładania profilu zaufanego.

źródło: MAC
źródło: MAC

Minister Halicki zapewnia, że platforma ePUAP 2 jest wydajna, została sprawdzona i zatwierdzona. Oznacza to, że za miesiąc będziemy mogli skorzystać z przyjaźniejszego i lepiej przygotowanego portalu, na którym stopniowo umieszczane będą wszystkie nowe usługi – co tydzień kilka. Czerwiec upłynie pod znakiem integracji systemów i przenoszenia usług ze starej platformy na nową. Przełączenie między platformami zostało zaplanowane na weekend na przełomie czerwca i lipca. W lipcu za pomocą platformy będzie można złożyć wniosek o wydanie indywidualnej lub ogólnej interpretacji prawa podatkowego, będzie też można wysłać wniosek o zasiłek powodziowy i o wydanie wypisu lub wyrysu z ewidencji gruntów i budynków. W sierpniu przez Internet będzie można wystąpić o dowód osobisty lub zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu, a także wnioskować o wydanie odpisu akt stanu cywilnego.

Dziś możemy ogłosić, że w ramach następnych kilku lat osiągniemy nasz cel i dokona się w Polsce transformacja cyfrowa. Taka transformacja, która uczyni Polskę naprawdę krajem, jeżeli nie wiodącym w Europie, to krajem, który z tymi wiodącymi krajami w Europie będzie porównywalny. – Andrzej Halicki

Nowoczesna administracja będzie jednak niczym bez obywateli, którzy będą z niej korzystać, a z kompetencjami cyfrowymi Polaków nie jest obecnie najlepiej. Około 25% w ogóle nie korzysta z komputerów, a kolejne 30% ma utrudniony dostęp do Internetu.

W kwietniu ePUAP miał zarejestrowanych 970 tysięcy kont, z czego prawie 390 tysięcy stanowiły profile zaufane. Obecnie około 30 tysięcy osób zakłada nowe konta każdego miesiąca, a połowa uwierzytelnia swoje dane i korzysta z profili zaufanych. MAC spodziewa się 350 tysięcy nowych kont rocznie i 150 tysięcy profili zaufanych, aż liczba ta osiągnie około 4 milionów kont, czyli 25% obywateli. Dużą zaletą profilu zaufanego będzie możliwość wykorzystania go w całej Unii Europejskiej w ciągu najbliższych trzech lat.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)