Estonia: światowy maraton technologii zjednoczy milion osób w walce z koronawirusem

Estonia: światowy maraton technologii zjednoczy milion osób w walce z koronawirusem

Estonia organizuje maraton technologii, gdzie powstaną narzędzia do pomocy w walce z koronawirusem, fot. MSZ Estonii
Estonia organizuje maraton technologii, gdzie powstaną narzędzia do pomocy w walce z koronawirusem, fot. MSZ Estonii
02.04.2020 16:36, aktualizacja: 02.04.2020 16:49

Tuż po ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego w Estonii 12 marca 2020 roku, tamtejszy rząd zorganizował hackathon Hack The Crisis. Blisko trzydzieści startupów przedstawiło pomysły na to, jak ich technologie mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Autorzy najlepszych pomysłów otrzymali granty finansowe. Teraz inicjatywa zatoczy jeszcze szersze, bo światowe kręgi.

Estonia zorganizuje hackathon na milion osób. Pomogą w walce z pandemią

W dniach 9-12 kwietnia odbędzie się wydarzenie The Global Hack. Zainspirowani sukcesem hackathonu Hack The Crisis, Estończycy wierzą, że mogą takimi spontanicznymi sesjami odnaleźć realne rozwiązania na "tu i teraz", aby skutecznie łagodzić skutki kryzysu. Dzięki tamtej imprezie powstała m.in. mapa ze statystykami rozprzestrzeniania się wirusa, chatbot z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pandemii, interaktywny kwestionariusz pomagający ustalić ryzyko infekcji, a także serwis internetowy łączący woluntariuszy z doświadczeniem medycznym.

Organizatorzy spodziewają się aż miliona uczestników z całego świata, w tym Polski i ma być to największy hackathon w dziejach ludzkości. Przyświeca mu motto "zhakujmy przyszłość, żeby nie musieć przez to znowu przechodzić". Wydarzenie jest wspierane m.in. przez byłego prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa (i obecną panią prezydent Kersti Kaljulaid), szefa TED, Chrisa Andersona oraz jednego z czołowych biznesmenów w Dolinie Krzemowej, Steve'a Jurvetsona (SpaceX, Tesla).

Ekipy złożone z 6-12 osób muszą do 8 kwietnia 2020 roku zarejestrować się (tutaj) i przedstawić swój pomysł na technologiczne rozwiązanie mające na celu wspomaganie walki z kryzysem epidemicznym. 9 kwietnia ma ruszyć hackathon nastawiony na szybkie prototypowanie, a wydarzenie zakończy się 12 kwietnia.

– Ludzkość się jednoczy w sieci w jednym celu, mimo, że jesteśmy od siebie fizycznie oddaleni. Jeśli będziemy działać szybko, The Global Hack może w natychmiastowy sposób przyczynić się do ulżenia skutków kryzysu, zarówno w sensie społecznym, jak i ekonomicznym – można przeczytać w oficjalnym komunikacie prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)