Excel otrzyma obsługę funkcji w JavaScript i rozpozna nowe typy danych

Excel otrzyma obsługę funkcji w JavaScript i rozpozna nowe typy danych26.09.2017 11:42
Excel otrzyma obsługę funkcji w JavaScript i rozpozna nowe typy danych

Trwa konferencja Microsoft Ignite 2017, na której przedstawiono już między innymi nowości, jakie wkrótce trafią do Excela – arkusza kalkulacyjnego z pakietu Office. Wśród kilku zmian najciekawiej zapowiada się niewątpliwie planowana obsługa niestandardowych funkcji JavaScript, która trafi do Insiderów w przyszłym miesiącu.

Jak sama nazwa wskazuje, pozwoli to tworzyć skrypty z wykorzystaniem JavaScript, co z kolei ma być lepsze od dotychczasowego VBA w jednym głównym aspekcie: raz stworzone skrypty będą gotowe do działania na wszystkich platformach, a więc nie tylko Windowsie, ale też Maku, Androidzie i iOS-ie. Co istotne, do tworzenia niezbędne będzie Visual Studio, więc trudno mówić o zgodności z VBA, ale na razie nie pojawiły się informacje o tym, aby z VBA planowano zrezygnować.

350204850623244225

Insights to kolejna nowa funkcja: do Excela trafi pod koniec roku i pozwoli wyszukiwać w Sieci dodatkowe informacje o zaznaczonych w arkuszu elementach. Z kolei w przyszłym roku znajdziemy w Excelu także inną nowość – nowe typy danych i automatyczne ich rozpoznawanie oparte na obliczeniach w chmurze (warto dodać, że Microsoft od razu zaznacza iż uzyskiwanych danych nie będzie gromadzić, pozostając tylko przy anonimowej telemetrii).

Ma to być na tyle sprawne, by dołączać do arkusza informacje, których nawet nie uwzględniono w kolumnach i w efekcie automatycznie dodawać na przykład dane o wynikach giełdowych, jeśli program zauważy, że tworzymy listę firm. Z atutów będzie można skorzystać również w formułach: tworząc obliczenia możliwe będzie na przykład odwołanie się do liczby mieszkańców danego miasta, nawet jeśli w arkuszu zawarliśmy tylko listę miast i żadnych danych liczbowych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)