Facebook Lite z trojanem Spy FakePlay – sprawdź, skąd pobierasz APK

Facebook Lite z trojanem Spy FakePlay – sprawdź, skąd pobierasz APK08.03.2017 14:23
Facebook Lite z trojanem Spy FakePlay – sprawdź, skąd pobierasz APK

Facebook w edycji Lite powstał w słusznej sprawie: w odpowiedzi na stale rosnące możliwości głównej aplikacji Facebooka, które nie idą niestety w parze z optymalizacją. Lekka wersja rozwiązuje ten kłopot, ograniczając funkcjonalność do podstawowych opcji, jednak program jest dostępny w oficjalnej dystrybucji tylko na niektórych rynkach. Użytkownicy pobierają go więc z nieoficjalnych źródeł, bezpośrednio instalując w swoich urządzeniach plik APK. Jak ostrzega Malwarebytes, może to być niebezpieczne, bowiem w niektórych instalatorach wykryto złośliwe oprogramowanie.

Wszystko wskazuje na to, że zainfekowane oprogramowanie pochodzi z Chin. Użytkownicy nie mają tam dostępu do sklepu Google Play, ratują się więc aplikacjami rozpowszechnianymi przez nieoficjalne kanały dystrybucji: wirusy powiązane z paczkami APK to nie rzadkość.

Tutaj mowa jest o trojanie Android/Trojan.Spy.FakePlay, który w praktyce odpowiada za dodatkowe działania aplikacji wykonywane w tle oraz przesyłanie dalej prywatnych informacji o sprzęcie. Facebook Lite działa więc normalnie i prawidłowo, jednak w naszym urządzeniu możemy znaleźć inne aplikacje i usługi, których wcale nie chcieliśmy instalować.

Na tę chwilę, rozwiązaniem problemu jest zwiększenie czujności i instalowanie plików APK z zaufanych źródeł.

Zachęcamy przy tej okazji do pobierania Facebooka Lite korzystając z naszej bazy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (35)