Facebook mistrzem optymalizacji podatkowej, zapłacił w UK mniej niż płaci zwykły robotnik

Strona głównaFacebook mistrzem optymalizacji podatkowej, zapłacił w UK mniej niż płaci zwykły robotnik
12.10.2015 16:34
Facebook mistrzem optymalizacji podatkowej, zapłacił w UK mniej niż płaci zwykły robotnik

Slogan głosi, że tylko dwie rzeczy w życiu są pewne, śmierći podatki. Jednak czy aby na pewno? Niektórzy sztukę optymalizacjipodatkowej opracowali do perfekcji. BBC poinformowało właśnie otym, ile podatku CIT zapłacił Facebook za rok 2014. Nie martwciesię, Mark Zuckerberg tej kwoty nawet nie zauważył.

Liczący obecnie 1,4 mld użytkowników serwis społecznościowy wzeszłym roku odnotował zysk na poziomie 2,9 mld dolarów, niemaldwukrotnie większy niż w 2013. Jego przychody z reklam wzrosły o53%, do 3,59 mld dolarów – to przede wszystkim pieniądze z rynkumobilnego. W Wielkiej Brytanii firma zatrudnia 362 pracowników,którzy otrzymali oprócz wynagrodzenia dodatkowo akcje firmy warteponad 35 mln funtów – średnio po 96 tys. funtów na głowę.

Nawet jak na Wielką Brytanię to niezłe pieniądze – medianawynagrodzenia w UK nie przekracza 30 tys. funtów na głowę. BBCmówi o średnim wynagrodzeniu brutto na poziomie 26,5 tys. funtów,z których na ubezpieczenie społeczne i podatki państwo zabieraponad 5300 funtów.

W tej sytuacji kwota podatku, jaki Facebook zapłacił w WielkiejBrytanii w 2014 roku wygląda zabawnie – jest to raptem 4327funtów. Firma zdołała wykazać stratę przed opodatkowaniem napoziomie 28,5 mln funtów. Najwyraźniej nie zaszkodziło to wwypłaceniu premii w akcjach. Takie próby ominięcia fiskusa mogąjednak mieć skutek odwrotny od zamierzonego, szczególnie żeprzypadły na trudny dla amerykańskich korporacji moment. KomisjaEuropejska coraz uważniej przygląda się bowiem porozumieniompodatkowym, jakie firmy te zawarły z poszczególnymi krajamiczłonkowskimi Unii, w szczególności z Luksemburgiem, wyrastającymna wewnątrzunijny raj podatkowy.

Opinia publiczna zachwycona takim stanem rzeczy również nie jest– i trudno się dziwić brytyjskim podatnikom, że patrzą na kwotęzapłaconą przez Facebooka dość podejrzliwe, tym bardziej żeniedawno głośno było o skandalu z siecią kawiarni Starbucks,które w ciągu 14 lat zdołały brytyjskiemu fiskusowi zapłacićłącznie 8,6 mln funtów, wykazując zarazem sprzedaż na poziomie 3mld funtów. Gdyby indywidualny podatnik był traktowany tak, jak takorporacja , to ze swoich zarobków oddałby państwu nie 5300funtów, lecz niecałe 800.

Oliwy do ognia dolała oficjalna wypowiedź rzecznika firmy MarkaZuckerberga. Podkreślił on, że Facebook w pełni przestrzegabrytyjskiego prawa podatkowego, tak samo jak czyni to we wszystkichkrajach, w których ma biura. A biura te są niebagatelne. Firmarozwija swój biznes i inwestuje, niedawno wynajęła luksusowąpowierzchnię biurową nieopodal Tottenham Court Road w Londynie ołącznej powierzchni zaledwie 21 tys. metrów kwadratowych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)