Facebook pracuje nad nową wyszukiwarką - Google ma się czego bać?

Facebook pracuje nad nową wyszukiwarką - Google ma się czego bać?

Wojciech Cybulski
31.03.2012 21:25

Facebook - największy serwis społecznościowy świata - pracuje nad nową wyszukiwarką. Ma być ona na tyle dopracowana, że z powodzeniem będzie można ją wykorzystać do wyszukiwania nie tylko użytkowników, lecz także konkretnych treści.

Nieoficjalnie mówi się, że Facebook stworzył tajny zespół złożony z około 25 inżynierów, na których czele stoi były pracownik Google, Lars Rasmussen. Grupa ta ma za zadanie stworzyć nową wyszukiwarkę dla Facebooka, ponieważ ta obecna jest - delikatnie mówiąc - mało funkcjonalna. Obecnie wyszukiwarka Facebooka bazuje na silniku Binga i ogranicza się w zasadzie do wyszukiwania użytkowników. Nowa usługa wyszukiwania ma ponadto oferować możliwość wyszukiwania treści, które użytkownicy lubią lub sami publikują.

Nic nie wskazuje jednak na to, by Facebook planował uruchomienie wyszukiwarki jako osobnego projektu. Plotki mówiące o powstaniu Facebook Search, usłudze mającej być bezpośrednim konkurentem dla Binga czy Google należy więc włożyć między bajki. Serwis Marka Zuckerberga woli zachęcać swoich użytkowników, by w Facebooku spędzali jak najwięcej czasu. Nowa wyszukiwarka będzie więc rozwinięciem funkcjonalności serwisu a nie osobnym projektem. Nie oznacza to jednak, że nowy mechanizm wyszukiwania będzie neutralny dla standardowych wyszukiwarek. Jeżeli użytkownik będzie mógł znaleźć interesujące go treści bezpośrednio w Facebooku, nie będzie miał potrzeby, by otworzyć nową stronę z Bingiem lub Google. Oznacza to, że zyski z reklam - głównego źródła dochodu Google - trafią na konto Facebooka.

Przypuszcza się, że nowa wyszukiwarka trafi do serwisu społecznościowego przez wejściem Facebooka na giełdę. Powinno to skutecznie zwiększyć ilość pieniędzy, jakie spółka jest w stanie pozyskać od inwestorów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)