Facebook stawia na prywatność, randki i Messengera na desktop
01.05.2019 15:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Facebook buduje platformę społecznościową nastawioną na prywatność - takimi słowami Mark Zuckerberg otworzył 30 kwietnia konferencję deweloperską F8. Zapowiedział, że Facebook będzie platformą, dającą użytkownikom możliwość swobodnego wypowiadania się w bezpiecznym środowisku.
Czy tę utopię uda się zbudować? Trudno powiedzieć, ale wcześniejsze działania Facebooka każą nam podchodzić do takich obietnic sceptycznie.
Zmiany w ochronie prywatności to tylko część planów Facebooka na przyszłość. Prowadzący platformę społecznościową zauważyli, że coraz częściej użytkownicy Facebooka szukają kontaktu nie tylko z rodziną i znajomymi, ale też z grupami osób o podobnych zainteresowaniach. Dlatego też grupy będą podstawą Facebooka, łatwiej będzie można znaleźć grupy i śledzić w nich aktywność. Ponadto będzie można ukrywać swoje nazwisko w niektórych typach grup, w grupach firmowych pracodawcy będą mieli szablony postów, a szukający pracy będą mogli się z nimi łatwo skontaktować.
Zobaczymy także nowy interfejs. FB5 przyniesie uproszczony interfejs, lżejszą stronę i łatwiejszą nawigację w gąszczu informacji. Najczęściej używane funkcje będą łatwo dostępne. Nowości niebawem pojawią się w aplikacji mobilnej, wprowadzenie ich na stronie zajmie kilka miesięcy.
[img=NewsFeed(noFrame)@2x][h2]Randki[/h2]Opcjonalnie będzie można przyłączyć się do systemu randkowego Facebooka, gdzie dobrane zostaną potencjalnie pasujące nam osoby z grup oraz znajomych naszych znajomych. Obecnie funkcja ta jest dostępna w Kanadzie, Tajlandii i kilku krajach Ameryki Południowej, gdzie będzie najszybciej rozwijana.
Ponadto będziemy mogli oznaczyć do 9 osób z grona znajomych jako obiekt westchnień. Jeśli te osoby korzystają z randkowania na Facebooku, zobaczą odpowiednie powiadomienie. Jeśli zaś oznaczycie się wzajemnie, Facebook zadba o resztę. W innym przypadku nikt się nie dowie.
Poza randkowaniem powstanie także przestrzeń, w której będzie można poznać nowych znajomych, należących do tych samych społeczności - chodzących do tej samej szkoły albo mieszkających w tym samym mieście. Funkcja ta jest już testowana w kilku krajach i będzie wprowadzana na szerszą skalę.
Instagram także dostanie funkcje, pozwalające łatwiej nawiązać kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach. Ponadto w drugim tygodniu maja włączona zostanie możliwość kupowania prezentowanych towarów bezpośrednio od twórców. Na razie będzie to wąska grupa testerów. Ponadto będzie można na Instagramie prowadzić zbiórkę na organizacje non-profit. Na razie będą to tylko organizacje ze Stanów Zjednoczonych, ale z czasem zasięg funkcji się rozszerzy.
Aplikacja Instagrama dostanie też nowy aparat. Będziemy mogli publikować także bez zdjęć i filmów, korzystając z naklejek i efektów.
Messenger
Facebook buduje "przyszłość prywatnej komunikacji", a Messenger jest istotną częścią tego planu. W przygotowaniu jest nowa aplikacja mobilna, któa będzie działać szybciej i będzie niezawodna. Powstaje również zupełnie nowa infrastruktura dla komunikatora. Będziemy mogli z niej skorzystać pod koniec 2019 roku. Ciekawostką jest możliwość wspólnego oglądania filmów z Facebooka w Messengerze, jednocześnie prowadząc rozmowę.
Pod koniec roku Messenger pojawi się także jako aplikacja desktopowa dla Windowsa i macOS-a. powyżej możecie zobaczyć, jak będzie wyglądała na systemie Microsoftu.