Facebook udostępnia swoje algorytmy przetwarzania obrazu każdemu

Facebook udostępnia swoje algorytmy przetwarzania obrazu każdemu

Facebook udostępnia swoje algorytmy przetwarzania obrazu każdemu
Oskar Ziomek
23.01.2018 19:34, aktualizacja: 23.01.2018 19:45

Zespół Facebooka postanowił upublicznić kod Detectrona. To sztuczna inteligencja, która potrafi rozpoznawać obiekty na zdjęciach, a wykorzystuje do tego liczne algorytmy. Implementacja przebiegła w języku Python z wykorzystaniem frameworka Caffe2, a całość zdążyła już stać się podstawą co najmniej kilku projektów, takich jak Focal Loss for Dense Object Detection. Ponieważ kod upubliczniony został na GitHubie, od teraz każdy będzie mógł na własną rękę sprawdzić, jak działa.

Nie zagłębiając się w szczegóły, działanie polega na wykorzystaniu zalet algorytmów Mask R-CNN, RetinaNet, Faster R-CNN, RPN, Fast R-CNN oraz R-FCN. Obraz jest analizowany, a następnie uzyskiwana jest informacja o rozpoznanych obiektach. Jako przykład przedstawiane jest zdjęcie, na którym system poprawnie rozpoznał rowerzystów, przechodniów, ale także butelkę z napojem przy jednym z rowerów oraz telefon komórkowy w ręku jednego z pieszych.

Introducing Detectron, Facebook AI Research's platform for object detection research, powered by @caffe2ai. https://t.co/7RMcpDS0Pw pic.twitter.com/F2pQ1QYAE7

— Facebook Open Source (@fbOpenSource) 22 stycznia 2018Warto zauważyć, że obiekty są nie tylko podpisywane, ale także na bieżąco wyróżniane kolorystycznie, co pozwala skontrolować przeanalizowany przez SI obszar. Facebook chwali się także, że niektóre z napędzanych przez Detecron projekty zdążyły już zdobyć nagrody podczas konferencji ICCV w 2017 roku.

Początki Detectrona sięgają jeszcze 2016 roku i od tamtego czasu jego rozwój postępuje szybko. Od początku było to oprogramowanie tworzone przede wszystkim z myślą o szybkości, skuteczności i łatwej skalowalności. Facebook dodaje, że upubliczniając kod swojej sztucznej inteligencji ma nadzieję, iż badania w zakresie rozpoznawania obiektów przyspieszą na całym świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)