Fałszywy SMS: "Ograniczyliśmy dostęp do twojego konta"

Fałszywy SMS: "Ograniczyliśmy dostęp do twojego konta"

Fałszywy SMS
Fałszywy SMS
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
13.07.2022 13:15

Klienci banku Credit Agricole, ale nie tylko, muszą ze szczególną uwagą odczytywać powiadomienia SMS w telefonach. Do naszej redakcji trafiło kolejne zgłoszenie fałszywej wiadomości, w której ktoś wykorzystuje wizerunek banku, by zachęcić ofiarę do kliknięcia linku.

To krótka droga do utraty pieniędzy z konta. Fałszywe łącze z SMS-a prowadzi do spreparowanego serwisu, gdzie zostaną wyłudzone dane logowania do bankowości, przez co docelowo można utracić oszczędności. W tym przypadku oszustwo wycelowane jest w klientów Credit Agricole, a w treści SMS-a czytamy, że dostęp do konta został ograniczony "ze względu na podejrzaną aktywność". Oszust liczy na szybką i machinalną reakcję ofiary, która najpewniej będzie chciała szybko się "uwierzytelnić".

Naturalnie w rzeczywistości wszystkie informacje podawane w treści SMS-a są zmyślone, a link nie ma związku z oficjalnymi stronami banku. W przypadku otrzymania podobnego SMS-a radzimy przede wszystkim zignorować jego treść, a w następnej kolejności rozważyć wysłanie do analizy do ekspertów z CERT Polska oraz dodanie nadawcy do tzw. czarnej listy w telefonie.

Fałszywy SMS "z banku"
Fałszywy SMS "z banku"© dobreprogramy | Czytelnik Andrzej

Fałszywa wiadomość SMS, którą otrzymał nasz czytelnik została w tym przypadku wysłana z numeru +48786672177. W serwisie nieznany-numer.pl, w chwili pisania niniejszego tekstu, znajdujemy informację o kilkunastu wyszukiwaniach tego numeru. Oczywiście należy mieć na uwadze, że analogiczne wiadomości mogą być wysyłane także z innych numerów. Warto być czujnym w każdej sytuacji.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)