799 448 084 - numer do zapisania. Przyda się szybciej, niż myślisz

Ten numer warto znać
Ten numer warto znać
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

12.05.2022 09:12

Wiadomości SMS o fałszywej treści to dziś codzienność, a przez to warto mieć pod ręką numer +48799448084. Nie każdy wie, że otrzymywane podejrzane SMS-y można przekazywać do analizy specjalistom z CERT Polska i właśnie do tego służy wspomniany numer.

Przekazując SMS na numer +48799448084 w praktyce pomagamy chronić innych. Wiadomość zostanie sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa przez analityków, co docelowo może posłużyć do wydania dodatkowych ostrzeżeń przez CERT Polska. W dłuższej perspektywie na podobnej zasadzie będzie można wspomagać rząd w działaniach dążących do zapanowania nad fałszywymi SMS-ami.

Chcąc przekazać podejrzany SMS do sprawdzenia, należy się trzymać kilku zasad. Po pierwsze co do zasady nie przekazywać SMS-ów Premium. Numer +48799448084 służy tylko do przesyłania wiadomości o charakterze phishingu. Po drugie warto znać ograniczenia - z jednego numeru można wysłać do sprawdzenia maksymalnie 3 podejrzane SMS-y w ciągu 4 godzin.

Jeśli więc otrzymany SMS wydaje się mało autentyczny (np. treść sugeruje konieczność dopłaty jakiejś kwoty) i załączony został dziwny link - taka wiadomość zdecydowanie może zostać poddana analizie. Aby ją przesłać, wystarczy "przekazać" dany SMS na numer 799448084 - dlatego warto po prostu zapisać go w kontaktach w telefonie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)