Dostałeś taki SMS? Zablokuj numer, dodając do "czarnej listy"

Dostałeś taki SMS? Zablokuj numer, dodając do "czarnej listy"

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
08.12.2021 08:24

Fałszywe SMS-y i połączenia od oszustów to zagrożenie, ale można się zabezpieczyć, blokując numery nadawców. Kliknięcie linku w SMS-ie może prowadzić przynajmniej do utraty danych, jak nie pieniędzy. Lepiej dodać podejrzane numery do "czarnej listy".

W smartfonach jest dostępna opcja tworzenia "czarnej listy" numerów telefonów, z których przychodzą podejrzane wiadomości lub połączenia głosowe. Operacja jest bardzo prosta i pozwala zabezpieczyć się przez kolejną próbą ataku z tego samego numeru. Kiedy kolejnym razem ktoś będzie dzwonić lub wysyłać SMS z danego numeru, odbiorca nawet tego nie zauważy, bo połączenie i wiadomość zostaną odfiltrowane.

Blokowanie numerów w Androidzie

W Androidzie blokowanie numeru nadawcy wybranego SMS-a poprzez dodanie do "czarnej listy" przebiega z poziomu konkretnej wiadomości. Należy wybrać menu z trzema kropkami i na liście - zależnie od wersji oprogramowania - znaleźć opcję pozwalającą dodać numer do "czarnej listy", "zablokować go" lub w inny sposób wskazać jako niebezpieczny. Warto pamiętać, że decyzję tę można zawsze cofnąć, usuwając dany numer z listy.

Dodawanie numeru do "czarnej listy" w Androidzie
Dodawanie numeru do "czarnej listy" w Androidzie

Od momentu wprowadzenia blokady, użytkownik nie trzyma już żadnego SMS-a ani połączenia przychodzącego od danego nadawcy. Pozwala to zabezpieczyć się przez atakami telefonicznymi albo z wykorzystaniem SMS-ów, które są przeprowadzane na masową skalę. Oczywiście takie rozwiązanie nie chroni przed atakami, do których oszuści wykorzystują wiele numerów, bo podobne połączenie czy wiadomość można dostać od innego nadawcy.

Uważaj na połączenia i SMS-y z dziwnych numerów. Poniżej możesz znaleźć listę 30 znalezionych przez nas:

Alternatywnie dany numer można zablokować także z poziomu aplikacji Telefon, a w niektórych telefonach bezpośrednio po zakończonej rozmowie - kiedy okaże się w niej, że był to na przykład natarczywy telemarketer.

Blokowanie numerów w iOS-ie

W systemie iOS również można blokować połączenia i niechciane SMS-y. By to zrobić, należy zajrzeć do ustawień telefonu i dotrzeć do opcji Telefon, a tam odnaleźć "zablokowane kontakty". Z poziomu jednego miejsca można tu zablokować kolejne numery lub konkretne kontakty z książki telefonicznej.

Blokowanie numerów w iOS
Blokowanie kontaktów w iOS
Blokowanie kontaktów w iOS

Zarówno w Androidzie, jak iOS-ie, działają równolegle automatyczne filtry wiadomości, które same rozpoznają, czy dana treść nie jest zagrożeniem. Jeśli jakiś SMS zostanie rozpoznany jako potencjalnie niebezpieczny, można się spodziewać, że zostanie zablokowany lub dodatkowo oznaczony bez ingerencji użytkownika w "czarną listę".

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)