Finalna Opera 11.60: nowy wygląd Opera Mail, lepszy HTML5

Finalna Opera 11.60: nowy wygląd Opera Mail, lepszy HTML5

06.12.2011 11:12

Opera 11.60 uzyskała już status stabilnej. Najnowsza wersja przeglądarki, znana również jako „Tunny” (tuńczyk), wprowadza wiele nowości w obsłudze rozwijającego się HTML5, oraz nowy interfejs klienta poczty Opera Mail.

Opera 11.60 opiera się o silnik Opera Presto 2.10.229. W tej wersji zaimplementowany został algorytm parsowania HTML5 zgodny z zasadami podanymi w specyfikacji HTML5. Ponadto zaimplementowana została obsługa atrybutów preload, buffered, seekable oraz muted tagów <audio> i <video>, co pozytywnie wpłynie na przydatność Opery przy oglądaniu i słuchaniu materiałów multimedialnych. Zaimplementowane zostało również pełne wsparcie dla języka ECMAScript 5.1 (którego dialektami są JavaScript i ActionScript), oraz obsługa renderowania gradientów kołowych zdefiniowanych w arkuszach CSS3. Ponadto w tej wersji Opery dodana została możliwość geolokalizacji z wykorzystaniem JSON API firmy Google. W Operze 11.60 znajdziemy również zalążki obsługi CSS4 w postaci wsparcia dla własności image-rendering umieszczonych na stronach obrazków. Pełną listę zmian znaleźć można na stronie Opery.

Nowa Opera to nie tylko zmiany „pod maską”, ale również zaprojektowany od nowa klient poczty z przejrzystymi paskami narzędzi i zupełnie nowymi ikonkami. Nowy projekt zakłada, że domyślnie Opera Mail będzie prezentował otrzymana pocztę w podzielonym na dwie kolumny oknie, w którym lista znajdzie się po lewej stronie, treść wiadomości po prawej, a najnowsze wiadomości będą na górze listy. Poczta domyślnie ma być sortowana według wątków. Istnieje również możliwość grupowania wiadomości według daty otrzymania, grupowania przeczytanych lub „przypiętych”. Warto zaznaczyć, że przypinanie wiadomości jest równoważne z dodawaniem gwiazdki w Gmailu i flagowaniem w innych klientach IMAP.

Opera 11.60 ma być pomostem między odchodzącą już linią 11.x i właśnie testowaną właśnie linią 12.x przeglądarki. Stabilna Opera 11.60 jest dostępna dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)