Firefox 3.6 Release Candidate 1 dostępny do pobrania

Firefox 3.6 Release Candidate 1 dostępny do pobrania

Redakcja
08.01.2010 11:39, aktualizacja: 08.01.2010 12:10

Na serwerach Mozilli pojawiła się pierwsza wersja Release Candidate oznaczonej numerem 3.6 przeglądarki Firefox.

Wersja 3.6 obsługuje tzw. lekkie skórki oparte o rozszerzenie Personas. Będą one mogły być instalowane bez konieczności ponownego uruchamiania przeglądarki. Nowością jest również dodanie obsługi atrybutu async dla tagu script. Pozwala ona na wykonywanie się javascriptów asynchrocznie, nie wpływając na proces ładowania się strony internetowej. Firefox 3.6 ma posiadać wsparcie dla ekranów wielodotykowych oraz akcelerometrów. W Firefoksie 3.6 został dodany przycisk, który ułatwia skorzystanie z usługi Mozilla PluginCheck, pozwalającej na sprawdzenie aktualnych wersji wtyczek takich jak Adobe Flash czy Sun Java.

Udostępniona została również strona about:support, która w jednym miejscu gromadzi dane techniczne, niezbędne do rozwiązywania problemów z przeglądarką. Od wersji 3.6 przeglądarka domyślnie będzie miała zablokowany katalog compontents, często używany przez dostawców wtyczek do instalacji ich w przeglądarce. Dostępność tego katalogu mogła jednak sprowadzić na użytkownika zagrożenia związane z bezpieczeństwem przeglądarki.

Firefox 3.6 obsługuje również metody CSS3 takie jak gradienty, skalowalne i wielokrotne tła. W przeglądarce zostało udostępnione Storage API, które będzie pozwalało na przechowywanie danych aplikacji internetowej na komputerze użytkownika. Mozilla Firefox będzie obsługiwać również Drag and Drop API, dzięki któremu użytkownik przeciągając plik w wyznaczone pole aplikacji internetowej będzie mógł go modyfikować. Przeglądarka obsługuje również nowy format czcionek osadzonych WOFF (Web Open Font Format), charakteryzujący się wysokim stopniem kompresji oraz możliwością udzielenia licencji na czcionkę dla konkretnej strony internetowej.

Przeglądarkę Mozilla Firefox 3.6 RC 1 w wersji dla Windows, Linux oraz MacOS można pobrać z poziomu naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW. Przypominamy, że jest to oprogramowanie w wersji testowej, które może pracować niestabilnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)